Vuoden rata- ja maastojuoksijat 2018

Vuoden rata- ja maastojuoksijat 2018

Vuoden Koira -kilpailuihin osallistuvat Whippet-Harrastajat ry:n jäsenten omistamat whippetit. Vuoden ratajuoksija ja maastojuoksija -sarjojen pisteet on nyt laskettu ja palkinnot jaetaan yhdistyksen syysvuosikokouksessa 8.12.2018. Onnea menestyneille!

Pyydämme lähettämään kunkin sarjan 10 parhaan koiran kuvan 31.1.2019 mennessä Vuoden Koira -listauksia varten, jotka julkaistaan lehdessä ja web-sivuilla. Kuvat tulee joko ladata Vuoden Koira 2018 -kansioon (kuvan nimeksi koiran ja kuvaajan nimi), tai lähettää osoitteeseen web@whippetharrastajat.fi (viestiin tai kuvan nimeksi koiran ja kuvaajan nimi).

Vuoden ratajuoksija 2018

Narttu: SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLES, om. Sari Salminen ja Anne Jokisalo
Uros: APACHE NATION’S A BUNDLEOFJOY, om. Heli Koskinen
Narttu yli 48 cm: ANGEL OF NORTH CESSNA, om. Kerttu ja Tuomas Tuomi
Uros yli 51 cm: MY WILD FUNKY FELLOW, om. Johanna Jäntti

Vuoden ratajuoksijatulokas 2018

Narttu: CWIC PRINCESS HOOLI, om. Heli Koskinen
Uros: OOCHIGEA’S Q’FOR AZORG, om. Jari Forsstén
Narttu yli 48 cm: ANGEL OF NORTH CESSNA, om. Kerttu ja Tuomas Tuomi
Uros yli 52 cm: SKYISTHEBEST TYSON, om. Helena Törmänen

Vuoden veteraaniratajuoksija 2018

Narttu: HILTON DU PACK DE LA JET, om. Anne Jokisalo
Uros: MAXWIN HURRICANE, om. Riitta Suominen
Narttu yli 48 cm: WEIKOTIN JZ-TOINI, om. Noora ja Mikko Säe
Uros yli 51 cm: MAXWIN HOOLIGAN, om. Paula ja Jaakko Stenroos

Vuoden maastojuoksija 2018

Narttu: NENATNAK CALL ME THE BREEZE, om. Terhi ja Pasi Lehtinen
Uros: TUULIKELLON EFFECTICO, om. Annemari Mustonen
Narttu yli 48 cm: SHANNON DOWN KISSED BY FIRE, om. Hanna-Mari Hartin
Uros yli 51 cm: JEWGENISTAJAN MÖHKÖ-FANTTI, Niina Leskelä

Vuoden maastojuoksijatulokas 2018

Narttu: NYANSSIN GERDA, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho
Uros: TARUMETSÄN IKIROUDAN TIMANTTI, om. Piia ja Pekka Vuorenpää
Narttu yli 48 cm: SHANNON DOWN KISSED BY FIRE, om. Hanna-Mari Hartin
Uros yli 51 cm: MEI DAN RHYHORN, om. Tilda Koskinen

Vuoden veteraanimaastojuoksija 2018

Narttu: BLACKBITCH’S LARA CROFT, om. Marjo Rantanen
Uros: MAXWIN HURRICANE, om. Riitta Suominen
Narttu yli 48 cm: EFFLORESCO’S LILLIAN, om. Tarja Seppänen
Uros yli 51 cm: OLD ROAD’S KAMAGURKA, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen ja Juha Jauhiainen

Vuoden ratajuoksija 2018, kaikki tulokset Vuoden maastojuoksija 2018, kaikki tulokset

Team Race, Veteraani- ja Etanamestaruus 2018 tulokset

TEAM RACE 2018

  1. W-H 1: My Wild Funky Fellow, om. Johanna Jäntti / Nopurin Snoop Dogg, om. Anne Jokisalo / Shannon Down Sapphire Isles, om. Sari Salminen ja Anne Jokisalo / Apache Nation’s A Bundleofjoy, om. Heli Koskinen
  1. W-H 2: Nopurin Meryl Streep, om. Sari Salminen / Maxwin Jambo, om. Anne Saastamoinen ja Hannu Olkkonen / Apache Nation’s A Balloffire, om. Janne Lehtikangas ja Päivi Lehtikangas / Indian Hill’s Eagle, om. Merja Lautala ja Jorma Lautala
  1. TVK: Nopurin Tony Stark, om. Pauliina Suominen / Maxwin Kommando, om. Jaakko Stenroos / Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen / Tuulikellon Energico, om. Riitta Suominen
  1. PVK: Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin / Indian Hill’s Aragon, om. Merja, Mikko ja Veera Lahti / Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso ja Jari Rämö / Paletin Mörkö, om. Marie Enqvist
  1. K-SVK: Oochigea’s Q’for Azorg, om. Jari Forsstén / Indian Hill’s Gambler, om. Harri Koivula / Softrack Fast’n’slow, om. Riikka Linnala ja Jussi Linnala / Adventure Of The Noace, om. Riikka Linnala
  1. LL: Apache Nation’s A Hardnuttocrack, om. Maarit Parkkinen / Apache Nation’s A Lotaspirit, om. Sari Sormunen / Tuulikellon Effectico, om. Annemari Mustonen / Marakaya’s Love At First Sight, om. Noora Säe ja Mikko Säe
  1. Yhdistelmä: Mingan-River Du Tepee D’amour, om. Anne Oljemark ja Mikael Oljemark (K-SVK) / Tuulikellon Eco, om. Janne Tuominen (MOSH) / Apple Garden’s Heart’s Delight, om. Kati Soininen (MOSH) / Whiplandian Indiana Jones, Niko Karppanen (SSVH)
  1. SSVK: Of Streamline Goalie, om. Minna Larmi / Kiiturin WR-Ricky Martin, om. Kari Saksinen ja Saila Blomqvist / Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen / Gaselle’s Just A Hockeystar, om. Minna Larmi

 

 VETERAANIMESTARUUS 2018

  1. Weikotin JZ-Toini, 7v 5kk, narttu YK, om. Noora ja Mikko Säe, aika 18,44 s
  2. Lekurin Kundi, 6v 7kk, uros YK, om. Minna ja Janne Vekkeli, aika 18,51 s
  3. Maxwin Hooligan, 6v 10 kk, UROS YK, om. Paula ja Jaakko Stenroos, aika 18,54 s
  4. Hilton Du Pack De La Jet, 6v 9kk, narttu, om. Anne Jokisalo, aika 18,68 s
  5. Ankaa Speedy Star, 7v 6kk, narttu, om. Hanna Vuorinen ja Sami Kytömäki, aika 18,70 s
  6. Maxwin Hurricane, 6v 10 kk, uros, om. Riitta Suominen, aika 18,70 s
  7. Blackbitch’s Lord of the Rings, 6v 7kk, uros YK, om Julia Sahramäki ja Mikko Leppänen, aika 18,85 s
  8. Lekurin Kingi, 6v 7kk, uros YK, om. Harri ja Leevi Koivula, aika 18,87 s
  9. Paletin Soulman, 8v 8kk, uros, om. Merja ja Jorma Lautala, aika 19,10 s
  10. Brona v.d. Waterram, 8v 4kk, uros, om. Tuula Malvisalo ja Erkki Ruusunen, aika 19,12 s
  11. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, 7v 1kk, uros YK, om. Pia Näsi-Vimpari, aika 19,20 s
  12. Apple Garden’s Festina Lente, 6v 8kk, narttu, om. Hanne-Mari Hartin, aika 19,48 s
  13. Nyanssin Chivas Regal, 6v 3kk, uros, om. Janne Sepponen, aika 19,65 s
  14. Jewgenistajan Hulda Huoleton, 7v 1kk, narttu YK, om. Anna-Leena Lahti, aika 19,70 s
  15. Blackbitch’s Boogie Nights, 8v 1 kk, narttu, om. Anne Oljemark, aika 20,32 s
  16. Nyanssin Berberis, 8v 1 kk, uros, om. Tarja Luusua, aika 20,42 s
  17. Skyisthebest Seabiscuit, 6v 8kk, narttu, om. Susanna Jokinen, aika 20,49 s
  18. Whiplandian Wade Walker, 7v 10 kk, uros, om. Tiia Nikola, DISK

ETANAMESTARUUS 2018

  1. Nyanssin Fairy Princess, narttu, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, aika 19,77 s
  2. Besties Honey Ryder, narttu, om. Jenna Tähtinen, Mari Kääriäinen, aika 19,80 s
  3. Jothryn Alluring Traits, uros YK, om. Anita Sandqvist, aika 19,91 s
  4. Mei Dan Remington, uros YK, om. Mari Lehtinen, aika 19,92 s
  5. Tiger’s Chaos Epic Win, uros YK, om. Virpi Onkamo, aika 19,99 s
  6. Pikkuliisan Sydän Ystävä, narttu, om. Emma Gammelgård, aika 20,13 s
  7. Encautom’s More of Me, uros, Taru Lumme, Juhani Tammi, aika 20,20 s
  8. Mistyq Disciple of the Sun, uros YK, om. Sanna Vahlberg ja Tiia-Tuulia Laakso, aika 20,34 s
  9. Crimdon Crimdon Sapphire, narttu, om. Sari Tapaninaho, aika 20,57 s
  10. Just Nosy Sandstorm, uros, om. Taru Jäppinen, aika 20,83 s
  11. Besties Plusque Minusque, uros YK, Jenna Tähtinen, aika 21,00 s
  12. Sopisco Ensihupi, uros, om. Janne Sepponen, aika 21,08 s
  13. Besties English Breakfast, narttu, om. Jenna Tähtinen, aika 21,43 s
  14. Zaraque’s Kismet Sensation At Miyessa, narttu, om. Anu Prinkkilä, aika 21,97 s

Kukkahattu 2018, leikkimielinen joukkueviestikilpailu Team Racen yhteydessä 6.10.2018

Kukkahattu 2018  🌸 🌺 🌼

Himoittu Kukkahattu-viitta on jälleen jaossa. Kyseessä on ratakauden 2018 päättävä leikkimielinen joukkueviesti, jonka tarkoituksena on osoittaa, ettei radallakaan kaikki ole aina niin vakavamielistä!

Kilpailu juostaan Whippet XXX Team Racen yhteydessä 6.10.2018 Helsingissä Tuomarinkartanon vinttikoiraradalla, päivän viimeisten kilpailulähtöjen jälkeen. Juostava matka on 480 metriä ja kukin joukkue koostuu neljästä henkilöstä. Lähtö tapahtuu 480 metrin lähtökopeilta ja ensimmäinen vaihto tapahtuu 350 metrin koppien kohdalla, toinen vaihto 280 metrin koppien kohdalla ja pisimmälle ankkuriosuudelle lähdetään 3. kaarteesta.

Kaikki osallistujat palkitaan! Voittajajoukkueelle luvassa maineen ja kunnian lisäksi mm. upea Kukkahattu-kiertopalkintoviitta kansioineen. Lisäksi parhaiten pukeutunut joukkue palkitaan yllätyspalkinnoilla.

Kilpailussa ei ole osallistumismaksua.

Kilpailu järjestetään mikäli ilmoittautuneita joukkueita on vähintään neljä. Rajallinen osallistujamäärä!
Ilmoittautumiset 29.9.2018 mennessä sähköpostitse osoitteella kerttu.tuomi@gmail.com
Ilmoittautumisen yhteydessä kerrottehan joukkueenne nimen sekä osallistuvien henkilöiden nimet (myös minkä osuuden kukin henkilö juoksee).

Äkkiä ilmoittautumaan!

Kasvattajakisa 2018 tulokset

Kasvattajakisa 2018 tulokset

  1. Apache Nation’s, Team Cochise: APACHE NATION’S A BUNDLEOFJOY (22,49 s, 350 m) & APACHE NATION’S A PIECEOFCAKE (18,17 s, 280 m), yhteisaika 40,66 s
  2. Apache Nation’s, Team Geronimo: APACHE NATION’S A LOTASPIRIT (22,67 s, 350 m) & APACHE NATION’S A HARDNUTTOCRACK (18,05 s , 280 m), yhteisaika 40,72 s
  3. MaXwin, MaXwin: MAXWIN JAMBO (22,97 s, 350 m) & MAXWIN KOMMANDO (17,91 s, 280 m), yhteisaika 40,88 s
  4. Indian Hill’s, Anonyymit: Kotikiusatut INDIAN HILL’S EAGLE (22,82 s, 350 m) & INDIAN HILL’S ARAMIS (18,26 s, 280 m), yhteisaika 41,08 s
  5. Paletin, PeePeet: PALETIN MÖRKÖ (23,07 s, 350 m) & PALETIN CAPTAINKID (18,22 s, 280 m), yhteisaika 41,29 s
  6. Whiplandian, Susirajan Suhahtajat: WHIPLANDIAN I AM LEGEND (23,10 s, 350 m) & WHIPLANDIAN INDIANA JONES (18,83 s 260 m), yhteisaika 41,93 s
  7. Dinacon, Metallica: DINACON NOTHING ELSE MATTERS (23,56 2, 350 m) & DINACON CYANIDE (19,50 s, 280 m), yhteisaika 43,06 s
  8. Kiiturin, Kiiturin: KIITURIN RE-ZATOPEK (24,03 s, 350 m) & KIITURIN WR-MAXIMUS (19,04 s, 280 m), yhteisaika 43,07 s
  9. Nyanssin, Nyanssin: NYANSSIN GERDA (23,99 s, 350 m) & NYANSSIN FAIRY PRINCESS (19,74 s, 280 m), yhteisaika 43,73 s
  10. Skyisthebest, SkyTeam: SKYISTHEBEST LEMON (23,70 s, 350 m) & SKYISTHEBEST SEABISCUIT (20,51 s, 280 m), yhteisaika 44,21 s
  11. Besties, Besties: BESTIES Q-RANKUKKA (26,23 s, 350 m) & BESTIES UPPER CLASS (19,47 s, 280 m), yhteisaika 45,70 s
  12. Pikkuliisan, Pikkuliisan Koirat: PIKKULIISAN SYDÄMEN VALO (26,70 s, 350 m) & PIKKULIISAN SYDÄN HERTTAINEN (20,98 s, 280 m), yhteisaika 47,68 s
  13. Cwic, Linnunradan liftarit: CWIC PRINCESS HOOLI (23,15 s, 350 m) & CWIC ZAPHOD BEEBLEBROX (disk, 280 m), ei tulosta

Vuoden koirat 2017

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2017

VSP 2017
C’mere Oz The Great, om. Pia & Kirsi Mannila

(Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster)

Vuoden veteraani 2017 VSP
C’mere Jöröjukka, om. Sanna Mantila
(Forgetmenot Flying Star – C’mere Hattara)

Vuoden jalostuskoira 2017 ROP
Aberdeen Remarkable In Paris, om. Meri Fox

(Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time)

Vuoden jalostuskoira 2017 VSP
Pipsqueak Lovely Whipster, om. Pia & Kirsi Mannila
(Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll)

Vuoden kasvattaja 2017 
C’mere om. Kirsi & Pia Mannila

UROKSET

1. C’mere Oz The Great 339 p. VSP (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila

NARTUT

2. C’mere Quperkeikka 192 p. (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen
10. Woodbrooks Who Made Who 111 p. (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström

Tuloslista – Full score list

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2017

NARTUT

UROKSET

4. Plaudite Xtremely Funny Chap, om. Pirjo Jutila
10. Snow Hill Full Sail, om. Salla Hukari

NARTUT YLIKORKEAT

8. Vi’Waun Miumau Maui, om. Olli Virtanen & Minttu Kivinen

UROKSET YLIKORKEAT

4. Azarin Eleazar, om. Katariina Rauko & Kari Eklund
6. Whiplandian I Am Legend, om. Minna Kauhanen & Tiina Räihä
10. Misqtyq Diciple of the Sun. om Sanna Vahlberg & Tiia-Tuulia Laakso

TULOKAS NARTUT

4. Besties Plenty Otoole, om. Minn Harjuhahto & Joni Harjuhahto
5. Nenatnak Call Me The Breeze, om Terhi & Pasi Lehtinen
7. Mimi Chill’s Twilight, om. Karoliina Vähänen

TULOKAS UROKSET

8. Eddy Hawk V.D. Waterram, om. Juha & Jori Jauhiainen
9. Indian Hill’s Erebor, om. Taina Pajuniemi
10. Belltown Insilence, om. Pertti & Anu Vihonen

TULOKAS NARTUT YLIKORKEAT

5. Bonnywapit Gonnawanna, om. Maria Blomqvist
6. Mimi Chill’s Mon Ami, om. Anne Majala
7. Adagio Deepest Ruby, om. Irina Aho
8. Mimi Chill’s Bubbles, om. Erja Lahtinen

TULOKAS UROKSET YLIKORKEAT

  1. Azarin Eleazar, om. Katariina Rauko & Kari Eklund
    4. Tiger’s Chaos Never Heard, om. Moona Dufva
    5. Tuulikellon Eco, om. Janne Tuominen
    6. Mimi Chill’s Maradona, om. Pia Kivirinta
    7. Avantina Arctic Hans, om. Jenni Rautavuori
    8. Hjortonblommas Quick Max, om. Markku & Tuuli Yliharju
    10. Mimi Chill’s Mexican Sky, om. Marita Järvenpää

VETERAANIT NARTUT


5. Tuulikellon Daamico,4, Kääriäinen Risto, Kääriäinen Nuutti
6. Barchabell’s Katharsis, om. Mari Iivonen-Forsstén
7. Jagodas Lui-Meme, om. Paula Puttonen

VETERAANI UROKSET

3. Just Nosy Sandstorm, om. Taru Jäppinen
4. Rokinet’s Blackberry, om. Harri Koivula
5. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen
7. Tiger’s Chaos oh Yeah, om. Teija Salow
8. Elgedane Storm Runner, om. Tuomo Tiensuu & Anne Mäkinen
9. MaXwin Hurricane, om. Riitta Suominen

VETERAANI NARTUT YLIKORKEAT

4. Just Nosy Willow, om. Heli Poikonen
5. Oochigea’s Izbyiwanna, om. Pekka Rahunen

VETERAANI UROKSET YLIKORKEAT


VUODEN RATAJUOKSIJA 2017

NARTUT

8. Maxwin Isadora, om. Pasi & Helena Malinen

UROKSET

1. Chassienne d’Or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen
3. Indian Hill’s Aragon. om. Merja & Mikko & Veera Lahti
4. Paletin Captainkid, om. Kari Keltakangas

NARTUT YLIKORKEAT

6. Of Streamline Misty Minefield, om. Marjo Stöckell
7. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen

UROKSET YLIKORKEAT

5. Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso & Jari Rämö
7. Nopurin Slim Shady, om. Suvi Paulavirta
9. Lekurin Kundi, om. Minna & Janne Vekkeli

TULOKAS NARTUT

4. Olimpic Coctail Aviaticus, om. Jari Forsstén
6. Maxwin Jade, om. Pasi & Helena Malinen
7. C’mere Surprise Suprise, om. Pia & Kirsi Mannila, Sinikka Collanus
8. Besties Honey Ryder, om. Jenna Tähinen & Mari Kääriäinen
9. Charlotina’s Juste Ideale, om. Piia Savolainen & Jaanaliisa Halonen

TULOKAS UROKSET

1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen
5. Maxwin Kommando, om. Jaakko Stenroos
7. Weikotin Pekoraali, om. Sonja Pehrsson

TULOKAS NARTUT YLIKORKEAT

6. Pikkuliisan Sydän Herttainen, om. Kaarina Vesterinen & Jaanaliisa Halonen

TULOKAS UROKSET YLIKORKEAT

3. Sökövintin AG-Irvi-Leuka, om. Kati Hummelin
4. My Wild Funky Fellow, om. Johanna Jäntti
10. Pikkuliisan Sydämen Valo, om. Satu Ruotsalainen

VETERAANI NARTUT