Whippet-Harrastajien Instagram Live 20.2.

Supersuosittu Whippet-Harrastajien Instagram Live tulee taas! 🤩
Tällä kertaa esillä on ylivoimaisesti toivotuin aihe: whippetin kanssa harrastaminen muissa lajeissa kuin näyttelyissä tai juoksulajeissa.
Suuntaa siis tilille @whippetharrastajat 20. helmikuuta kello 18 kuulemaan millaista on harrastaa whippetin kanssa agilitya, tottelevaisuuskoulutusta, rally-tokoa, koiratanssia tai muita vähän ei-perinteisempiä harrastuksia whippetin kanssa. Live-keskustelijoina Siiri Virtanen ja Tilda Koskinen.

Livestä tulee tallenne @whippetharrastajat Instagramiin ja sitä pääsee katsomaan myöhemminkin, jos juuri tuolloin ei pääse linjoille!
Kysymyksiä voit esittää etukäteen 19.2. klo 18 mennessä täältä

Vuoden whippetit 2021

Vuoden whippetit 2021

Vuoden whippet -kilpailuissa pärjänneiden koirien kuvat pyydetään lähettämään 28.2.2022 mennessä. Kuvat julkaistaan web-sivuilla ja lehdessä.
Kuvien lähetys:
-Kuvat pyydetään ensisijaisesti lataamaan Google Drive kansioon.
Google Driveen kansioon ladatun kuvan nimessä tulee olla koiran nimi, sekä kuvaajan nimi.
-Jos kuvien lataus ei onnistu, niin kuvan voi lähettää sähköpostilla web@whippetharrastajat.fi.
Kuvat julkaistaan seuraavasti:
-Vuoden ratajuoksija- ja maastojuoksija sarjat:
   -Web-sivuilla: 1-10 sijat, paitsi Vuoden tulokas ja Vuoden veteraani -sarjoista 1-3 sijat
   -Lehdessä: 1-3 sijat kaikista sarjoista
-Vuoden näyttelywhippet sarjoista:
   -Web-sivuilla ja lehdessä: urokset, nartut 1-10 sijat, ROP ja VSP koirien kuvat sarjoista nuoret, veteraanit, jalostuskoira, sekä vuoden kasvattaja -sarjan voittaja.
-Vuoden agilitywhippet 1-10 sijoittuneet

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2021

Urokset

1. Avantina Beat Them Easy Sneezy 180 p. (Festiva Snow Hill Imagine – Courtborne Renee Dwyer), om. Tiina Sailola VSP
2. C’mere Oz The Great 154 p. (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila
3. Sagramour Lap of Luxury 135 p. (Festiva’s Been There Done That – Sagramour Graceful Henrietta), om. Mia & Timo Pelttari
4. Belltown Limited Edition 131 p. (C’mere Nottambulo – Belltown Ingliss), om. Tarja Luusua
5. Zelig Fyre Festival 128 p. (Snow Hill Theshapeofyou At Pinnacle – Zelig Smoky Mountain Rain), om. Kati Peltoniemi
6. Castamere Celtic Rocker 110 p. (Barnesmore Let There Be Rock – Kupleto Ava), om. Sanna Norhio-Hanski
7. Tuiskuniityn Ilohitti 99 p. (Pendahr Fred Perry – Tuiskuniityn Sumu), om. Tatja Tervasmäki
8. Play A While Mora Marknad 99 p. (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari
9. Zaraque’s Knight of Northern Lights 96 p. (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Oona Savolainen
10. Mimi Chill’s It’s Our Time 94 p. (Barnesmore Flashman – Mimi Chill’s Privileged), om. Anna Reponen

Nartut

1. Barnesmore Silver Bells 275 p. (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski ROP
2. Zaraque’s Miracle of Northern Lights 243 p. (Zaraque’s Knight of Northern Lights – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko
3. Softouch Island Lake 224 p. (Zelig Prince of Peace – Softouch Hazelnut), om. Emilia Savolainen
4. Sagramour Call Me Concordia 176 p. (Xploring Calling Elvis – Sagramour Groovy Shiraz), om. Heli Toivanen & Marina Aaltio
5. Freds Poem Abstract Dreams 158 p. (Azarin Eleazar – Besties Milky Way), om. Kari Eklund & Katariina Rauko
6. Belltown Lindy Hop 131 p. (C’mere Nottambulo – Belltown Ingliss), om. Nina Viskari
7. Sagramout Lunarosa At Woodbrooks 117 p. (Festiva’s Been There Done That – Sagramour Graceful Henrietta), om. Sampo Miettinen & Unto Timonen
8. Storia D’amore 114 p. (Forgetmenot Sobers Don Diablo – Sweet Jane), om. Esa & Marja Sivusalo
9. Zaraque’s Prosecco With Bubbles 93 p. (Zaraque’s Just Light Up My Way – Must Be Shadow Callala), om. Heidi Kauhanen
10. C’mere U Got The Love 86 p. (Twyborn Imperial – C’mere Noce Di Cocco), om. Marja-Riitta Kytö

VUODEN NUORI 2021

Urokset

1. Sagramour Lap of Luxury 135 p. (Festiva’s Been There Done That – Sagramour Graceful Henrietta), om. Mia & Timo Pelttari VSP
2. Mimi Chill’s It’s Our Time 94 p. (Barnesmore Flashman – Mimi Chill’s Privileged), om. Anna Reponen
3. Castamere Celtic Rocker 78 p. (Barnesmore Let There Be Rock – Kupleto Ava), om. Sanna Norhio-Hanski
4. Zaraque’s Poetry In Wine 43 p. (Zaraque’s Just Light Up My Way – Must Be Shadow Callala), om. Heidi Lonnakko
5. Xxx Tentacion 31 p. (Mister Kiss Kiss Bang Bang – Sobresalto Xxx), om. Salla Hukari
6. Freds Poem Absurd And Surreal 25 p.
7. Cielo Nocturno Run To You 20 p.
8. Whipstripe Chasing The Horizon 18 p.
9. Zaraque’s Perfect Gin Cocktail 16 p.
10. Khalibadh Miltonduff 15 p.

Nartut

1. Freds Poem Abstract Dreams 158 p. (Azarin Eleazar – Besties Milky Way), om. Kari Eklund & Katariina Rauko ROP
2. Sagramout Lunarosa At Woodbrooks 117 p. (Festiva’s Been There Done That – Sagramour Graceful Henrietta), om. Sampo Miettinen & Unto Timonen
3. Zaraque’s Prosecco With Bubbles 93 p. (Zaraque’s Just Light Up My Way – Must Be Shadow Callala), om. Heidi Kauhanen
4. Zarella Dominija 85 p. (Serendipio Tempranillo Dominija – Tonette Spirituality Dominija), om. Kati Karhunen
5. Dyanitos En Gång Till 77 p. (Besties Chunky Monkey – Dyanitos Dis), om. Aino Pessi
6. Castamere Couture Gown 71 p.
7. Sobresalto Na Cosa Grande 46 p.
8. Oh My Sweetie Onychinus 40 p.
9. Play A While Linda 32 p.
10. Tarumetsän Käsissäni Pitää Saan 26 p.

VUODEN VETERAANI 2021

Urokset

1. Play A While Mora Marknad 55 p. (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari ROP
2. Nyanssin Chivas Regal 24 p. (Paletin Soulman – Puhurin Zaphire), om. Tarja Luusua & Janne Sepponen
3. Absoliuti Idile Eolo Gorgeous 22 p. (Twyborn Chinese Dragon – Her Majesty Dominija), om. Henna & Ilkka Lahtinen
4. Mimi Chill’s Moscow Superstar 20 p. (Rivarco Teller of Tales – Mimi Chill’s Miss Tiger), om. Jaana Ylä-Outinen & Paavo Parviainen
5. C’mere Oz The Great 20 p. (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia Mannila
6. Brookway Academy Choice 13 p.
7. Miyessa Born To Be Wild 12 p.
7. Kennolan Sini Alexander Edmund 12 p.
9. Siprex Norton 9 p.
10. Whiptails Tea For Two 7 p.

Nartut

1. Tiger’s Chaos No News Is Good News 15 p. (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Sanna Wåg VSP
1. Brookway Attitude On Carpet 15 p. (Leyendas Spongebobsquarepants – Silentkaze Endlessentertainment), om. Emilia Ukkonen VSP
3. Zelig Flaming Glory 14 p. (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Zelig Irian), om. Merike Jürgen, Kristina Sandell & Elisabeth Andersson
4. Jatzarin Celine Dior 9 p. (Bob Dylan Fast Dunderry – Jatzarin Heily), om. Lilli Wastimo
4. Sagramour Foxy Flyer 9 p. (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio
4. Silentkaze Endlessentertainment 9 p. (Best-Looking Brooklyn – Plaudite Rareantiquelove), om. Riina Tuominen
7. Tiger’s Chaos No Sugar Added 8 p.
8. Woodbrooks C’mon Ac/dc 7 p.
9. Specially Precious Forbidden Fruit 6 p.
9. Tylko Ty Whitingly White Cloud 6 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA 2021

Urokset

1. Xploring Calling Elvis 313 p. (Play A While Nokia – Xploring Going Bananas), om. Björg Foss
2. Festiva Snow Hill Imagine 295 p. (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko VSP
3. Zelig Prince of Peace 281 p. (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Zelig Irian), om. Lisa Andersson
4. Zaraque’s Knight of Northern Lights 263 p. (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Oona Savolainen
5. Azarin Eleazar 200 p. (Siprex Didrik – Azarin Cayo Coco), om. Kari Eklund & Katariina Rauko

Nartut

1. Sagramour Graceful Henrietta 314 p. (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Marina Aaltio, Sampo Miettinen & Unto Timonen ROP
2. Belltown Ingliss 283 p. (Belltown High Styler – Absoliuti Idile Be My Annie Lenox), om. Nina Viskari
3. Sagramour Pietra Preziosa 278 p. (Sobresalto Kest’e’ – Sagramour Foxy Flyer), om. Heidi Lonnakko
4. Sobresalto Xxx 84 p. (Sobresalto Quann Tramonta O Sole – Bessie Love Fast Dunderry), om. Enrico De Gaspari
5. Sandbay Stardust 28 p. (Sunbeam Highlander of Starline – Whiptails Cheery Rainy Day), om. Mia Kalliosaari

VUODEN KASVATTAJA 2021

1. Zaraque’s om. Heidi Lonnakko 493 p. ROP
2. Sagramour om. Marina Aaltio & Jenny Savander 476 p.
3. C’mere om. Kirsi & Pia Mannila 305 p.
4. Softouch om. Pirjo Muhonen 287 p.
5. Belltown om. Nina Viskari 283 p.
6. Avantina om. Sari Mäkiö 198 p.
7. Play A While om. Henrik Härling 165 p.
8. Mei Dan om. Nada Sandberg 153 p.
9. Brookway om. Jutta Parkkonen 138 p.
10. Besties om. Mari Kääriäinen 128 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2021

AVOIN LUOKKA

Nartut, max 48 cm

  1. INDIAN HILL’S DEXTEROUS 142 p., om. Sari Purho
  2. DINACON LONESOME RIDER 107 p., om. Marjo Rantanen
  3. POHJOLA DE LA COUR D’ARCENAY 84 p., om. Marjo Rantanen
  4. DINACON EVELYN 53 p., om. Anniina Oksnen
  5. MEI DAN WATERSPOUT 52 p., om. Nada Sandberg
  6. PIKKU KILPURIN KALKUNVUOREN IPPU 52 p., om. Susanna Pitkäaho
  7. MEI DAN TEHO 47 p., om. Nada Sandberg
  8. SAGRAMOUR CALL ME CONCORDIA 41 p., om. Heli Toivanen, Marina Aaltio
  9. BONNYWAPIT JIGSAWPUZZLE 37 p., om. Johanna Gustafsson
  10. MIMI CHILL’S CARAMELLA IPTSOY 32 p., om. Kati Suominen

Urokset, max 51 cm

  1. MEI DAN CYCLONE 144 p., om. Maria Singh
  2. KIITURIN KN-TWIST AND SHOUT 118 p., om. Taru Lumme, Juhani Tammi
  3. BESTIES FIFTY SIXTY 109 p., om. Riikka Keskinen, Jari Hyväluoma
  4. PIKKU KILPURIN JUKKASEN PERTTI 81 p., om. Susanna Pitkäaho
  5. IKIMBA ON YOUR TOES 65 p., om. Mia Karlsson
  6. NYANSSIN ISLAY MIST 65 p., om. Janne Sepponen
  7. ALEXANDRITE 64 p., om. Miska-Alexander Argillander
  8. FREDS POEM AUTUMNAL PUZZLE 56 p., om. Katja Ihatsu, Henri Hallman
  9. PIKKULIISAN UNOHTUMATON TIMANTTI 45 p., om. Piia Vuorenpää
  10. MAXWIN JAMBO 45 p., om. Anne Saastamoinen, Hannx Olkkonen

Nartut, yli 48 cm

  1. SHANNON DOWN KISSED BY FIRE 98 p., om. Hanna-Mari Hartin
  2. DINACON CAPE OF OUR HERO 62 p., om. Sirpa Lihavainen
  3. KIITURIN KN-LADY MADONNA 59 p., om. Tarja Seppänen
  4. TIGER’S CHAOS COME SING ME A SONG 59 p., om. Tiina Geijer, Sanna Wåg
  5. APPLE GARDEN’S HEART OF ETERNITY 52 p., om. Johanna Rintala, Sami Hänninen
  6. DINACON PEARL HEART 48 p., om. Sirpa Lihavainen
  7. RUNNING RAIDERS SILVER SABLE 35 p., om. Mari Juntunen, Suvi Halonen
  8. RUNNING RAIDERS PHANTOM LADY 32 p., om. Pasi Lehtinen, Terhi Lehtinen
  9. MEI DAN ORNELLAIA 28 p., om. Maik Päll, Nada Sandberg
  10. SILENTKAZE SNOWING IN SAHARA 24 p., om. Salla Hukari

Urokset, yli 51 cm

  1. KIITURIN KN-BEATLESS 114 p., om. Tarja Seppänen
  2. RAPPFOTEN’S LAST UNICORN 94 p., om. Jenni Heiskanen
  3. NYANSSIN JOYFUL 93 p., om. Katja Ihatsu, Henri Hallman
  4. RUNNING RAIDERS JUDGE DREDD 57 p., om. Sanna Vahlberg
  5. TIGER’S CHAOS MESSIANIC ZEAL 52 p., om. Virpi Onkamo, Sari Winberg
  6. AZARIN ELEAZAR 45 p., om. Kari Eklund, Katariina Rauko
  7. KIITURIN JA-BLACK SABBATH 44 p., om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist
  8. MIMI CHILL’S HOT ROD 44 p., om. Anna Reponen, Anu Jansa
  9. FOSCO FURIO GALLAUNT 42 p., om. Henna Katajamäki
  10. CARWENHAM ALL’S WELL THAT ENDS WELL 39 p., om. Milla Nauha

VUODEN VETERAANIMAASTOJUOKSIJA 2021

Nartut, max 48 cm

  1. MEI DAN LIVERPOOL 38 p., om. Nada Sandberg
  2. INDIAN HILL’S EYLAKI 16 p., om. Kimmo Salmi, Kirsi Hietaharju
  3. C’MERE TEACHERS PET 16 p., om. Anna Varila
  4. BROOKWAY WEARING WANG 10 p., om. Pirjo Löfgren
  5. BESTIES XENIA ONATOPP 8 p., om. Paulina Partanen
  6. BESTIES WASHAKIE 6 p., om. Susanna Pitkäaho
  7. BONNYWAPIT FEEFIFOFUM 4 p., om. Johanna Gustafsson
  8. PIKKULIISAN RAKAS MUUSA 2 p., om. Nea Rasikannas, Elina Rasikannas
  9. SANDBAY STARDUST 2 p., om. Mia Kalliosaari
  10. TARUMETSÄN LEIKKIVÄ TÄHTI 2 p., om. Hanna-Marie Naukkarinen, Taru Uuttu

Urokset, max 51 cm

  1. MAXWIN JAMBO 71 p., om. Anne Saastamoinen, Hannx Olkkonen
  2. MAXWIN JEDI 32 p., om. Reetta Suonto
  3. ENCAUTOM’S MORE OF ME 18 p., om. Taru Lumme, Juhani Tammi
  4. TIGER’S CHAOS EPIC EXPERIENCE 4 p., om. Moona Dufva
  5. WHIPLANDIAN INDIANA JONES 4 p. om. Niko Karppanen
  6. BELLTOWN INFLAMES 3 p., om. Miska-Alexander Argillander
  7. NURKKANIITYN EE HALAVATTU SOEKOON 0 p., om. Riina Lintula
  8. FIERCE FIREBALL CAPTAIN KIRK 0 p., om. Teija Salow

Nartut, yli 48 cm

  1. SHANNON DOWN KISSED BY FIRE 108 p., om. Hanna-Mari Hartin
  2. DINACON NOTHING ELSE MATTERS 24 p., om. Marjo Rantanen
  3. PIKKULIISAN SYDÄN KULTAINEN 16 p., om. Kirsi Boman, Pasi Boman
  4. APACHE NATION’S A BUMPYRIDE 10 p., om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto
  5. MIMI CHILL’S MON AMI 4 p., om. Anne Rönkä

Urokset, yli 51 cm

  1. AZARIN ELEAZAR 68 p., om. Kari Eklund, Katariina Rauko
  2. PALETIN CANDYKING 12 p., om. Johanna Kuoso, Jari Rämö
  3. GIOBALDI ALEXANDER MCQUEEN 2 p., om. Anne Harju
  4. BESTIES UPPER CLASS 1 p., om. Terhi Paavola, Harri Nurmela
  5. MEI DAN ANAHEIM DUCK 0 p., om. Mari Lehtinen
  6. NINE LIVES SOUNDS LIKE CHAOS 0 p., om. Henna Katajamäki

VUODEN MAASTOJUOKSIJATULOKAS 2021

Nartut, max 48 cm

  1. PIKKU KILPURIN KALKUNVUOREN IPPU 52 p., om. Susanna Pitkäaho
  2. MEI DAN TEHO 47 p., om. Nada Sandberg
  3. BONNYWAPIT JIGSAWPUZZLE 37 p., om. Johanna Gustafsson
  4. MIMI CHILL’S CARAMELLA IPTSOY 32 p., om. Kati Suominen
  5. PIKKULIISAN UNOHTUMATON KATSE 28 p., om. Laura Jäppinen, Jaanaliisa Halonen
  6. BLACKBITCH’S CINDERELLA BLUES 26 p., om. Tia Windahl, Anders Windahl
  7. WHIPLANDIAN AUTHENTIC ALIEN 26 p., om. Lotta Savolainen
  8. WHIPLANDIAN ABSOLUTELY AWFUL 24 p., om. Suvi Halonen
  9. NOMPARELLIN OF COURSE I’M LYING 21 p., om. Elina Heiskanen, Pirjo Löfgrén
  10. CARWENHAM AT ETERNITY’S GATE 18 p., om. Tamara Vuotila

Urokset, max 51 cm

  1. PIKKU KILPURIN JUKKASEN PERTTI 81 p., om. Susanna Pitkäaho
  2. FREDS POEM AUTUMNAL PUZZLE 56 p., om. Katja Ihatsu, Henri Hallman
  3. PIKKULIISAN UNOHTUMATON TIMANTTI 45 p., om. Piia Vuorenpää
  4. MY WILD SANDSTORM 44 p., om. Pia Näsi-Vimpari
  5. BESTIES HEISSULIVEI 18 p., om. Heidi Saastamoinen, Marko Käyhkö
  6. FREDS POEM ABSURD AND SURREAL 17 p., om. Sonja Löfgren, Ville Kankare
  7. MAXWIN JEDI 16 p., om. Reetta Suonto
  8. EPIC DREAM’S BABY WE’VE GOT A DATE 15 p., om. Niko Karppanen, Maria Käyhkö
  9. ZARAQUE’S NORDIC NOIR 15 p., om. Angelina Hohti
  10. SAGRAMOUR CALL ME MAYBE 2 p., om. Sanna Kantola, Marina Aaltio

Nartut, yli 48 cm

  1. DINACON CAPE OF OUR HERO 62 p., om. Sirpa Lihavainen
  2. DINACON PEARL HEART 48 p., om. Sirpa Lihavainen
  3. RUNNING RAIDERS SILVER SABLE 35 p., om. Mari Juntunen, Suvi Halonen
  4. RUNNING RAIDERS PHANTOM LADY 32 p., om. Pasi Lehtinen, Terhi Lehtinen
  5. MEI DAN ORNELLAIA 28 p., om. Maik Päll, Nada Sandberg
  6. SILENTKAZE SNOWING IN SAHARA 24 p., om. Salla Hukari,
  7. NYANSSIN JOSEPHINE 23 p., om. Nina Heinäaho
  8. TIGER’S CHAOS JUST GO WITH THE FLOW 21 p., om. Tiina Geijer, Sanna Wåg
  9. NYANSSIN JOLENE 18 p., om. Sanna Noronen
  10. WHIPLANDIAN ADVENTUROUS ALASKA 11 p., om. Laura Karhu

Urokset, yli 51 cm

  1. NYANSSIN JOYFUL 93 p., om. Katja Ihatsu, Henri Hallman
  2. RUNNING RAIDERS JUDGE DREDD 57 p., om. Sanna Vahlberg
  3. KIITURIN JA-BLACK SABBATH 44 p., om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist
  4. MIMI CHILL’S HOT ROD 44 p., om. Anna Reponen, Anu Jansa
  5. CARWENHAM ALL’S WELL THAT ENDS WELL 39 p., om. Milla Nauha
  6. KIITURIN JA-FLASH GORDON 34 p., om. Tiina Pippuri, Jere Eriksson
  7. C’MERE U FORGET NOT 32 p., om. Annika Einiö
  8. TIGER’S CHAOS JUST ASKING 29 p., om. Anna Louste
  9. XXX TENTACION 25 p., om. Salla Hukari
  10. AVENINA’S ETON MESS 24 p., om. Kati Heino

VUODEN RATAJUOKSIJA 2021

AVOIN LUOKKA

Nartut, max 48 cm

  1. GHAN BURI GHAN’S WINGED VICTORIA 87 p., om. Noora Säe, Mikko Säe
  2. MY WILD ELEKTRA IN ACTION 78 p., om. Johanna Jäntti
  3. INDIAN HILL’S FUTURESIGHT 62 p., om. Jenna Säe, Johanna Jäntti, Johanna Kakko
  4. INDIAN HILL’S DREAMCATCHER 52 p., om. Noora Säe, Mikko Säe
  5. BLACKBITCH’S CELEBRATION 46 p., om. Anne Oljemark
  6. MY WILD SUNGLASSES AT NIGHT 41 p., om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko
  7. NOPURIN HAPPY DAYS 40 p., om. Mari Kääriäinen
  8. DINACON LONESOME RIDER 35 p., om. Marjo Rantanen
  9. SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLES 33 p., om. Sari Salminen, Anne Jokisalo
  10. MARAKAYA’S LOVE AT FIRST SIGHT 32 p., om. Noora Säe, Mikko Säe

Urokset, max 51 cm

  1. GHAN BURI GHAN’S WOLVERINE 113 p., om. Harri Koivula
  2. INDIAN HILL’S FALCON 93 p., om. Taru Kiviranta
  3. MAXWIN LAGER 81 p., om. Janne Vekkeli, Minna Vekkeli
  4. MY WILD WALLY WEST IN ACTION 75 p., om. Taina Pajuniemi
  5. OOCHIGEA’S Q’FOR AZORG 46 p., om. Jari Forsstén
  6. MAXWIN LEX 41 p., om. Jenni Warsell, Tapio Ritvonen, Alvar Ritvonen
  7. MY WILD TMNT NAPOLEON BONAFROG 34 p., om. Reeta Korelin
  8. MAXWIN JAMBO 20 p., om. Anne Saastamoinen, Hannx Olkkonen
  9. KIITURIN KN-TWIST AND SHOUT 18 p., om. Taru Lumme, Juhani Tammi
  10. NYANSSIN ISLAY MIST 18 p., om. Janne Sepponen

Nartut, yli 48 cm

  1. NOPURIN HAPPY PANCAKE 99 p., om. Sari Salminen
  2. NOPURIN HAPPY BONUS 82 p., om. Hanna Nykänen, Olli Kujansuu
  3. NOPURIN HAPPY HOUR 78 p., om. Anne Jokisalo
  4. OOCHIGEA’S RHAPSODY 76 p., om. Johanna Jäntti
  5. NOPURIN HAPPY ORLAITH 73 p., om. Sari Salminen
  6. ROAD RUNNER 37 p., om. Nina Heinäaho, Harri Koivula
  7. SHANNON DOWN KISSED BY FIRE 29 p., om. Hanna-Mari Hartin
  8. KIITURIN KN-LADY MADONNA 24 p., om. Tarja Seppänen
  9. APPLE GARDEN’S HEART OF ETERNITY 18 p., om. Johanna Rintala, Sami Hänninen
  10. NOPURIN MERYL STREEP 11 p., om. Sari Salminen

Urokset, yli 51 cm

  1. INDIAN HILL’S DEALER 99 p., om. Harri Koivula
  2. OOCHIGEA’S RATTLESNAKE 82 p., om. Jari Forsstén
  3. NOPURIN HAPPY BATTERY 77 p., om. Camilla Kaasinen
  4. RUN BEFORE BEAUTY’S QYONO 67 p., om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi
  5. OF STREAMLINE BLACK NASCAR 38 p., om. Kai Mäkinen
  6. INDIAN HILL’S DEVIL 35 p., om. Hanna Nykänen, Olli Kujansuu
  7. NOPURIN HAPPY JOE 32 p., om. Suvi Mikkonen
  8. CHASING LANE’S POP ROCK 31 p., om. Marjaana Siltanen, Jukka Laiho, Elias Laiho
  9. NOPURIN SNOOP DOGG 29 p., om. Anne Jokisalo
  10. KIITURIN JA- FLEETWOOD MAC 29 p., om. Sanna Kauhanen, Mika Kauhanen

VUODEN VETERAANIRATAJUOKSIJA 2021

Nartut, max 48 cm

  1. SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLES 63 p., om. Sari Salminen, Anne Jokisalo
  2. APACHE NATION’S A LOTASPIRIT 32 p., om. Sari Sormunen
  3. PALETIN CUPCAKE 30 p., om. Monica Eriksson
  4. MAXWIN JOLIE 28 p., om. Niina Mäkinen, Jorma Mäkinen
  5. INDIAN HILL’S EYLAKI 1 p., om. Kimmo Salmi, Kirsi Hietaharju
  6. PIKKULIISAN SYDÄNYSTÄVÄ 1 p., om. Emma Kalliokoski
  7. BONNYWAPIT FEEFIFOFUM 0 p., om. Johanna Gustafsson
  8. PRIMADA ARE U SUPERSTITIOUS 0 p., om. Anne Naukkarinen
  9. PIKKULIISAN SYDÄN HERTTAINEN 0 p., om. Kaarina Vesterinen, Jaanaliisa Halonen

Urokset, max 51 cm

  1. MAXWIN JAMBO 65 p., om. Anne Saastamoinen, Hannx Olkkonen
  2. MAXWIN JACKPOT 38 p., om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi
  3. MAXWIN JEDI 35 p., om. Reetta-Kaisa Suonto
  4. INDIAN HILL’S GAMBLER 9 p., om. Harri Koivula
  5. OF STREAMLINE KNICKERBOCKERS 8 p., om. Heli Koskinen, Kai Mäkinen
  6. ENCAUTOM’S MORE OF ME 1 p., om. Taru Lumme, Juhani Tammi

Nartut, yli 48 cm

  1. SHANNON DOWN KISSED BY FIRE 74 p.o, m. Hanna-Mari Hartin
  2. NOPURIN MERYL STREEP 28 p., om. Sari Salminen
  3. DINACON NOTHING ELSE MATTERS 11 p., om. Marjo Rantanen
  4. APACHE NATION’S A BUMPYRIDE 1 p., om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto

Urokset, yli 51 cm

  1. NOPURIN SNOOP DOGG 89 p., om. Anne Jokisalo
  2. NOPURIN JACK SPARROW 54 p., om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli
  3. PALETIN CANDYKING 25 p., om. Johanna Kuoso, Jari Rämö
  4. MAXWIN INVICTUS 13 p., om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi
  5. NOPURIN SYLVESTER STALLONE 11 p., om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko
  6. BESTIES UPPER CLASS 10 p., om. Terhi Paavola, Harri Nurmela
  7. GOAT-WOOL ZORRINO 4 p., om. Nada Sandberg
  8. APACHE NATION’S A BOLTFROMTHEBLUE 1 p., om. Juhapetteri Jääskeläinen

VUODEN RATAJUOKSUTULOKAS 2021

Nartut, max 48 cm

  1. GHAN BURI GHAN’S WINGED VICTORIA 87 p., om. Noora Säe, Mikko Säe
  2. MY WILD SUNGLASSES AT NIGHT 41 p., om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko
  3. JEWGENISTAJAN JÄYHÄ-JÖKÖTTÄJÄ 7 p., om. Anne Saastamoinen
  4. BLACKBITCH’S COSMIC GIRL 6 p., om. Kirsi Lampu
  5. APPLE GARDEN’S PYRAMID OF HOPE 4 p., om. Tiia Lippo
  6. BESTIES VELMA VANDERDUCK 3 p., om. Marja Liukko, Tuomas Palosaari
  7. KIITURIN JA- SUZI QUATRO 1 p., om. Tarja Seppänen
  8. BRICKMOOR FOR YOUR ENTERTAINMENT 0 p., om. Kirsi Boman
  9. MEI DAN TEHO 0 p., om. Nada Sandberg
  10. MY WILD TMNT APRIL O’NEIL 0 p., om. Nina Lehtinen

Urokset, max 51 cm

  1. GHAN BURI GHAN’S WOLVERINE 113 p., om. Harri Koivula
  2. MY WILD TMNT NAPOLEON BONAFROG 34 p., om. Reeta Korelin
  3. MY WILD SANDSTORM 11 p., om. Pia Näsi-Vimpari
  4. ALEXANDRITE 10 p., om. Miska-Alexander Argillander
  5. BESTIES FIFTY SIXTY 5 p., om. Riikka Keskinen, Jari Hyväluoma
  6. PIKKU KILPURIN JUKKASEN PERTTI 5 p., om. Susanna Pitkäaho
  7. PIKKULIISAN UNOHTUMATON TIMANTTI 1 p., om. Piia Vuorenpää
  8. KIITURIN LA-ZIGGY STARDUST 0 p., om. Anu Vihonen, Pertti Vihonen
  9. NYANSSIN GASTON 0 p., om. Tiia Näränen, Janne Näränen
  10. PIKKULIISAN JOTAIN NIIN HURMAAVAA 0 p., om. Nea Rasikangas

Nartut, yli 48 cm

  1. OOCHIGEA’S RHAPSODY 76 p., om. Johanna Jäntti
  2. APPLE GARDEN’S PINK STAR 8 p., om. Jari Hänninen, Satu Hänninen, Helmiina Hänninen
  3. APPLE GARDEN’S GREAT CHRYSANTHEMUM 5 p., om. Raija Raussi, Hanna Kytömäki
  4. RUNNING RAIDERS PHANTOM LADY 3 p., om. Pasi Lehtinen, Terhi Lehtinen
  5. MEI DAN ZOHRA ZUPERZNABB 0 p., om. Juha Roni, Jani-Juhani Pekkarinen
  6. NYANSSIN JOSEPHINE 0 p., om. Nina Heinäaho

Urokset, yli 51 cm

  1. NOPURIN HAPPY JOE 32 p., om. Suvi Mikkonen
  2. KIITURIN JA- FLEETWOOD MAC 29 p., om. Sanna Kauhanen, Mika Kauhanen
  3. WHIPLANDIAN LEPONEX-LENNART 28 p., om. Riikka Linnala
  4. MEI DAN STORM 9 p., om. Eeva Salminen
  5. KIITURIN JA-BLACK SABBATH 6 p., om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist
  6. RUNNING RAIDERS JUDGE DREDD 5 p., om. Sanna Vahlberg
  7. TIGER’S CHAOS JUST ASKING 4 p., om. Anna Louste
  8. AVENINA’S ETON MESS 3 p., om. Kati Heino
  9. KIITURIN JA-FLASH GORDON 2 p., om. Tiina Pippuri, Jere Eriksson
  10. DEADLIEST CATCH’S SIR LANCELOT 1 p., om Birgitta Lepistö

VUODEN AGILITYWHIPPET 2021

  1. Besties Demothi, Demo 85 pist., ohj. Neea Heinonen
  2. Tiger’s Chaos I Wanna Be Somebody, Zombi 83 pist., ohj. Kati Rasku
  3. Whipstripe All Lights Up, Veikko 39 pist., ohj. Oona Savolainen
  4. Apache Nation´s A HardNutToCrack, Meeko 35 pist., ohj. Maarit Parkkinen
  5. Mei Dan Rhyhorn, Rudi 31 pist., ohj. Tilda Koskinen
  6. Whiplandian Pepper Potts, Hästä 27 pist., ohj. Suvi Halonen
  7. Sagramour Go For it, Mikke 9 pist., ohj. Tuuli Strang
  8. Mistyq Entwining Moonlight, Snake 8 pist., ohj. Kati Rasku

Whippet Agility Weekend W.A.W. 28.-29.11.2020 Lempäälän Sportdogparkissa – PERUTTU

Päivitys 17.11.2020:
Usean sairaanhoitopiirin alueella kiihtymisvaiheessa olevan koronavirusepidemian takia W.A.W. 2020 joudutaan valitettavasti perumaan. Osallistujille on lähetetty sähköpostitse infoa asiasta.
Whippet Agility Weekend W.A.W. 2020 -ilmoittautuminen on auki!
W.A.W. pidetään 28.-29.11.2020 Lempäälän Sportdogparkissa (http://www.sportdogpark.fi/) ja kouluttajina toimivat Anne Huittinen ja Päivi Männistö-Rahunen (pidätämme oikeuden kouluttajamuutoksiin). Koulutusviikonlopun hinta riippuu osallistujien määrästä. Arviolta kustannus on n. 100 € / viikonloppu (la+su, 2 treeniä / päivä). Huom! Whippet-Harrastajat ry:n jäsenet saavat yhdistyksen tukemana 10 € alennuksen / päivä.
Kyseistä viikonloppua Doodlessa äänestäneet ovat ilmoittautumisessa etusijalla ja heidän pitää vahvistaa osallistumisensa 15.9. mennessä.
Sen jälkeen vapaana olevat paikat jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen päättyy 22.9.
Etusijalla ovat koirakot, jotka osallistuvat koulutukseen sekä lauantaina että sunnuntaina – yleensä paikkoja on ollut myös vain toisena päivänä osallistuville, joten mainitse ilmoittautuessasi, jos pääsisit mukaan vain toisena päivänä. Koulutukseen voivat tulla mukaan kaikki whippetit, joilla on vähintään perustaidot agilitystä olemassa ja esteiden suoritustapa tuttu (kuitenkaan esim. täydellisiä keppejä ja kontakteja ei vaadita). Mahdollisuuksien mukaan järjestämme myös penturyhmän, jossa harjoitellaan koiran iän mukaan agilityyn valmistavia taitoja. Edellytyksenä on, että pentuja ilmoittautuu riittävästi mukaan. Treenit tapahtuvat 4-5 koirakon ryhmissä.
Ilmoittautumisajan päätyttyä osallistujille lähetetään kyselylomake, joka menee kouluttajien käyttöön heidän suunnitellessaan viikonlopun treenejä. Tapahtuma maksetaan ennakkoon Whippet-Harrastajat ry:n tilille. Maksutiedot ja ryhmäjaot toimitamme hyvissä ajoin ennen tapahtumaa.
Huomioithan, että ilmoittautuminen on SITOVA. Peruutus tapahtuu vain lääkärintodistusta vastaan. Paikkasi voit myös myydä toiselle whippetille.
Koronatilanne elää ja elämme sen mukana – parasta toivoen!
Ilmoittautumiset ja lisätiedot sähköpostilla agility@whippetharrastajat.fi
Huom!
Hotelli Waltikasta on alustavasti varattu
2 x 1hh = 104Eur/huone, sis koira
2 x 2hh = 136Eur/huone, sis koira
Mikäli haluat varata huoneen, yhteydenotot Eija Lähdesmäki

Vuoden koirat 2018

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2018

Urokset

  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), om. Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
  2. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 165 p.
  3. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 162 p.
  4. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 151 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 148 p.
  6. Nobody But You (Yohji Yamamoto – Sobresalto Standing Ovation), om. Anni Sundberg, 124 p.
  7. C’mere Nottambulo (Sobresalto Keste’- C’mere Icy Crystal), om. Tarja Luusua, 109 p.
  8. Softouch Guess Who (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Minna Kuivaniemi, 99 p.
  9. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 97 p.
  10. Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour), om. Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  11. Avantina Beat Them Easy Sneezy 88 p.
  12. Sobresalto Quann Staje C’me-re 87 p.
  13. Azarin Eleazar 86 p.
  14. Courtborne Shiva 85 p.
  15. Courtborne Sheldon 75 p.
  16. Fanfare’s Too Cool To Care 72 p.
  17. Zaraque’s Knight of Northern Lights 70 p.
  18. Kennolan Sini Alexander Edmund 67 p.
  19. Zaraque’s Lionheart 63 p.
  20. Absoliuti Idile Jordon 58 p.

Nartut

  1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
  2. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio, 242 p.
  3. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), om. Janita Pelttari & Katariina Valonen, 211 p.
  4. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
  5. Zaraque’s Lunar Eclipse (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 139 p.
  6. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen, 137 p.
  7. Woodbrooks Who Made Who (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström, 134 p.
  8. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Pirjo Löfgren, 131 p.
  9. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 107 p.
  10. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
  11. Softouch Island Lake 101 p.
  12. Softouch Girl Next Door 98 p.
  13. Courtborne Hera 95 p.
  14. Kupleto Ava 95 p.
  15. Sobresalto XXX 93 p.
  16. Whiptails Three Little Words 92 p.
  17. C’mere Teachers Pet 89 p.
  18. Jagodas Gingembre 88 p.
  19. Softouch Hazelnut 86 p.
  20. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.

VUODEN NUORI

Urokset
  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
  2. Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour), Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  3. Avantina Beat Them Easy Sneezy (Festiva’s Snow Hill Imagine – Courtborne Renee Dwyer), om. Tiina Sailola, 88 p.
  4. Zaraque’s Lionheart (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heikki Skinnari & Anne Kohtalo, 63 p.
  5. Absoliuti Idile Jordon (Esedra Nothing Else – Absoliuti Idile Fantasy), Minna Kantoniemi, 58 p.
  6. Mhalhi’s Cake My Day 47 p.
  7. Just Nosy Heart Throb 39 p.
  8. Zaraque’s Knight of Northern Lights 36 p.
  9. Gaselle’s Arenzano 26 p.
  10. Zoraden Diversity 24 p.
Nartut
  1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
  2. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
  3. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
  4. Softouch Island Lake (Zelig Prince of Peace – Softouch Hazelnut), om. Emilia Savolainen, 101 p.
  5. Zaraque’s Lunar Eclipse, (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 85 p.
  6. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.
  7. Besties Creme Brulee 71 p.
  8. Besties Milky Way 66 p.
  9. Mimi Chill’s Privileged 59 p.
  10. Softouch Indianola 52 p.
    C’mere Vanilla Caramel 52 p.

VUODEN VETERAANI

Urokset

1. Kennolan Sini Alexander Edmund, (Bonnywapit Burntheevidence – Jagodas Intelligible),om. Hanna Kerosvuo, 47 p. VSP
2. Fanfare’s Too Cool To Care (Plumcreek Hollowell Go Worth – Fanfares Too Cute To Care), om. Jaana Jyläntö, 43 p.
3. Tiger’s Chaos No Money No Honey (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Anne Kohtalo, 29 p.
4. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 20 p.
5. Bonnywapit Damnsmokin’hot (Fanfare’s Too Cool To Care – Twyborn Happiness), om. Henna Lahtinen, 12 p.
6. Aaniston No Matter What 10 p.
7. Refined Moon Maniac 9 p.
7. Tiger’s Chaos No Stars But Stripes 9 p.
9. Im Blueskies Släpp Hästarna Fria 8 p.
10. Kennolan Sini Henrik Arthur 7 p.

Nartut

1. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), om. Heli Poikonen, 49 p. ROP
2. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 48 p.
3. Encautom’s Christmas Gift (Boxing Helena’s Epos Ena – Encautom’s Cayenne), om. Niina & Jorma Mäkinen, 39 p.
4. Whiptails Painted Passion (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), om. Seppo Prokkola & Köpi Tikkanen, 32 p.
5. Tiger’s Chaos No News Is Good News (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Sanna Wåg, 28 p.
5. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 28 p.
7. Courtborne Hera 23 p.
8. Hookoplan Harmattan 18 p.
8. Magic Colour Cyber Babe 18 p.
10. Tarumetsän Pähkinänsärkijä 12 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA

Urokset
  1. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 542 p. ROP
  2. Aberdeen Remarkable In Paris (Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time), om. Meri Fox, 520 p.
  3. Zelig Prince of Peace (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Zelig Irian), om. Lisa Andersson, 304 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke (Merci Isle Second Dawn – Zelig Lejongap), om. Mia Kalliosaari, 259 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila, 178 p.
Nartut
  1. Pipsqueak Lovely Whipster (Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll), om. Pia & Kirsi Mannila, 423 p. VSP
  2. Zaraque’s High Temptation, (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 277 p.
  3. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 169 p.
  4. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), om. Kirsi & Pia Mannila, 113 p.
  5. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), Heli Poikonen, 68 p.

VUODEN KASVATTAJA

  1. C’mere om. Kirsi & Pia Mannila, 483 p. ROP
  2. Sagramour om. Marina Aaltio & Jenny Savander, 453 p.
  3. Zaraque’s om. Heidi Lonnakko, 403 p.
  4. Whiptails om. Kirsi & Timo Aalto, 400 p.
  5. Softouch om. Pirjo Muhonen, 384 p.
  6. Courtborne om Kristin Hoff, 308 p.
  7. Besties om. Mari Kääriäinen, 284 p.
  8. Mimi Chill’s om. Anna Reponen & Emmi Reinikainen, 216 p.
  9. Play A While om. Henrik Härling, 191 p.
  10. Avantina om. Sari Mäkiö, 190 p.

VUODEN RATAJUOKSIJA 2018

Nartut

  1. Shannon Down Sapphire Isles, om. Sari Salminen, Anne Jokisalo, 116 p.
  2. Apache Nation’s A BallOfFire, om. Janne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas, 72 p.
  3. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 58 p.
  4. Mingan-River Du Tepee D’amour, om. Anne Oljemark, Mikael Oljemark, 57 p.
  5. Cwic Princess Hooli, om. Heli Koskinen, 54 p.
  6. Maxwin Jolie, om. Niina Mäkinen, Jorma Mäkinen, 47 p.
  7. Indian Hill’s Gipsy, om. Noora Säe, Mikko Säe, 41 p.
  8. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 35 p.
  9. Maxwin Isadora, om. Pasi Malinen, Helena Malinen, 31 p.
  10. Indian Hill’s Eylaki, om. Kimmo Salmi, Kirsi Hietaharju, 19 p.

Urokset

  1. Apache Nation’s A BundleOfJoy, om. Heli Koskinen, 119 p.
  2. Maxwin Jambo, om. Anne Saastamoinen, Hannu Olkkonen, 107p.
  3. Apache Nation’s A PieceOfCake, om. Heidi Ström, 79 p.
  4. Indian Hill’s Eagle, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 79 p.
  5. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen, 74 p.
  6. Maxwin Jackpot, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 62 p.
  7. Indian Hill’s Gambler, om. Harri Koivula, 47 p.
  8. Maxwin Kommando, om. Jaakko Stenroos, 43 p.
  9. Paletin Captainkid, om. Kari Keltakangas, 36 p.
  10. Whiplandian I Am Legend, o. Minna Kauhanen, Tiina Räihä, 34 p.

Nartut yli 48 cm

  1. Angel Of North Cessna, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 103 p.
  2. Apache Nation’s A Bumpyride, om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto, 51 p.
  3. Apple Garden’s Heart’s Delight, om. Kati Soininen, 51 p.
  4. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 47 p.
  5. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 45 p.
  6. Nopurin Meryl Streep, om. Sari Salminen, 41 p.
  7. Dinacon Nothing Else Matters, om. Marjo Rantanen, 35 p.
  8. Of Streamline Geometric Motion, om. Marjo Stöckell, 21 p.
  9. Weikotin JZ-Toini, om. Noora Säe, Mikko Säe, 20 p.
  10. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 16 p.

Urokset yli 51 cm

  1. My Wild Funky Fellow, om. Johanna Jäntti, 119 p.
  2. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 117 p.
  3. Nopurin Snoop Dogg, om. Anne Jokisalo, 101 p.
  4. Apache Nation’s A Hardnuttocrack, om. Maarit Parkkinen, 82 p.
  5. Apache Nation’s A Fastbuck, om. Heidi Ström, 52 p.
  6. Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso, Jari Rämö, 49 p.
  7. Nopurin Sylvester Stallone, om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 40 p.
  8. Sökövintin AG-Into-Mieli, om. Mira Ruuska, Arto Ruuska, 22 p.
  9. Marakaya’s James Bond, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Akseli Lahti, 17 p.
  10. Skyisthebest Tyson, om. Helena Törmänen, 15 p.

VUODEN RATAJUOKSIJATULOKAS 2018

Nartut
  1. Cwic Princess Hooli, om. Heli Koskinen, 54 p.
  2. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 5 p.
  3. Marakaya’s Love At First Sight, om. Noora Säe, Mikko Säe, 4 p.
  4. Kiiturin WR-Rantanplan, om. Susanna Pitkäaho, 3 p.
  5. Tarumetsän Kirjaillut Tähdet,om. Taru Uuttu, 0 p.
  6. Tiger’s Chaos I Believe I Can Fly, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  7. Tiger’s Chaos I Was Made For Plaudite, om. Sanna Wåg, Pirjo Jutila, 0 p.
  8. Zaraque’s Kismet Sensation At Miyessa, om. Anu Prinkkilä, 0 p.
Urokset
  1. Oochigea’s Q’for Azorg, om. Jari Forsstén, 18 p.
  2. Paletin Mörkö, om. Marie Enqvist, 17 p.
  3. Kiiturin WR-Maximus, om. Katariina Walder, 4 p.
  4. Kiiturin WR-Ricky Martin, om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist, 3 p.
  5. Paletin Hattivatti, om. Elina Tuhkalainen, 3 p.
  6. Maxwin Kosmos, om. Ilkka Virta, Ulla Saxén, Minna Leppänen, 2 p.
  7. Fierce Fireball Formula One, om. Nina Marttila, 0 p.
  8. Indian Hill’s Erebor, om. Taina Pajuniemi, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Angel Of North Cessna, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 103 p.
  2. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 16 p.
  3. Cwic Eccentrica Gallumbits, om. Raila Terävä, 3 p.
  4. Weikotin CA-Weeruska, om. Ulla Pelkonen, 3 p.
  5. Whiplandian Power Princess, om. Mari Juntunen, 3 p.
  6. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Annica Ojala, 2 p.
  7. Magtaf May In Martinique, om. Jaana Ihanainen, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Skyisthebest Tyson, om. Helena Törmänen, 15 p.
  2. Mei Dan Growlithe, om. Eeva Salminen, 13 p.
  3. Adventure Of The Noace, om. Riikka Linnala, 8 p.
  4. Tuulikellon Eco, 7 p. Janne Tuominen, 7 p.
  5. Of Streamline Gallant, om. Marjo Stöckell, 2 p.
  6. Nyanssin Fast And Furious, om. Tiia Meriläinen, Janne Näränen, 1 p.
  7. Cwic Oolon Colluphid, om. Anu Lehto, 0 p.
  8. Cwic Zaphod Beeblebrox, om. Riikka Keskinen, Jari Hyväluoma, 0 p.
  9. Giobaldi Alexander Mcqueen, om. Anne Harju, 0 p.
  10. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 0 p.

VUODEN RATAJUOKSIJAVETERAANI 2018

Nartut
  1. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 99 p.
  2. Ankaa Speedy Star, om. Hanna Vuorinen, Sami Kytömäki, 34 p.
  3. Sökövintin CG-Huomen-Lahja, om. Ville Junttila, 12 p.
  4. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark, 1 p.
  5. Apple Garden’s Festina Lente, om. Hanna-Mari Hartin, 1 p.
  6. Tiger’s Chaos Her Mesetas, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  7. Barchabell’s Katharsis, om. Mari Iivonen-Forsstén, 0 p.
  8. Besties Q-Rankukka, om. Ulla Pelkonen, 0 p.
  9. Nine Lives Light Of Love, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  10. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 0 p.
Urokset
  1. Maxwin Hurricane, om. Riitta Suominen, 42 p.
  2. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 30 p.
  3. Brona V.D. Waterram, om. Tuula Malvisalo, Erkki Ruusunen, 20 p.
  4. Indian Hill’s Aragon, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti, 13 p.
  5. Paletin Soulman, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 6 p.
  6. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 3 p.
  7. Paletin Super Trouper, om. Ida-Maria Björkqvist, 1 p.
  8. Just Nosy Sandstorm, om. Taru Jäppinen, 0 p.
  9. Nyanssin Berberis, om. Tarja Luusua, 0 p.
  10. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Weikotin JZ-Toini, om. Noora Säe, Mikko Säe, 80 p.
  2. Effloresco’s Lillian,om. Tarja Seppänen, 47 p.
  3. Nikita Vom Badenermoor, om. Sari Tapaninaho, 7 p.
  4. Maxwin Hipster, om. Suvi Rautsiala, 1 p.
  5. Whiplandian Wild Child, om. Ada Seppänen, 0 p.
  6. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 0 p.
  7. Nenatnak Absolutely Blue, om. Katariina Vaaramaa, 0 p.
  8. Tuiskuniityn Flamenco, om. Monica Eriksson, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Maxwin Hooligan, om. Paula Stenroos, Jaakko Stenroos, 42 p.
  2. Lekurin Kundi, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 39 p.
  3. Softrack Fast’N’Slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 39 p.
  4. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 24 p.
  5. Old Road’s Kamagurka, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 23 p.
  6. Lekurin Kingi, om. Harri Koivula, Leevi Koivula, 20 p.
  7. Besties Plusque Minusque, om. Jenna Tähtinen, 0 p.
  8. Weikotin JZ-Torsti, om. Merja Lahti, 0 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2018

Nartut

  1. Nenatnak Call Me The Breeze, om. Terhi Lehtinen, Pasi Lehtinen, 127 p.
  2. Besties Washakie, om. Susanna Pitkäaho, 120 p.
  3. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 105 p.
  4. Deadliest Catch’s Aceshigh, om. Miska-Alexander Argillander, 79 p.
  5. Weikotin Superchopper, om Salla Silvasti, 69 p.
  6. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 69 p.
  7. Besties Dakota, om. Katariina Vaaramaa, Mari Kääriäinen, 44 p.
  8. Nyanssin Fairy Princess, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 43 p.
  9. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 41 p.
  10. Julienne Jacquelyn Synergy, om. Jonna Lemmetyinen, Sanna Wåg, 37 p.

Urokset

  1. Tuulikellon Effectico, om. Annemari Mustonen, 87 p.
  2. Tarumetsän Ikiroudan Timantti, om. Piia Vuorenpää, Pekka Vuorenpää, 80 p.
  3. Whiplandian Indiana Jones, om. Niko Karppanen, 71 p.
  4. Tiger’s Chaos I Say Boom Boom Boom, om. Roosa Tilus, 61 p.
  5. Maxwin Imp, om. Anne Saastamoinen, 49 p.
  6. Besties Wuliton, om. Veera Vaittinen, 42 p.
  7. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Anne Lång-Argillander, Antti Koikkalainen, 34 p.
  8. Dinacon Master Of Puppets, om. Nina Marttila, 33 p.
  9. Indian Hill’s Erebor, om. Taina Pajuniemi, 28 p.
  10. Besties Zorro The Hero, om. Noora Frantzi, Jani Frantzi, 27 p.

Nartut yli 48 cm

  1. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 82 p.
  2. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 82 p.
  3. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 59 p.
  4. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 43 p.
  5. Hymn To Love V.D. Groene Golf, om. Ella Huttunen, 31 p.
  6. Bonnywapit Happyhappyjoyjoy, om. Johanna Gustafsson, Tiina Luhtala, 25 p.
  7. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 22 p.
  8. Crimdon Bell, om. Mari Kääriäinen, 20 p.
  9. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels, om. Pirjo Löfgrén, 15 p.
  10. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Annica Ojala, 15 p.

Urokset yli 51 cm

  1. Jewgenistajan Möhkö-Fantti, om. Niina Leskelä, 117 p.
  2. Azarin Eleazar, om. Kari Eklund, Katariina Rauko, 113 p.
  3. Mei Dan Rhyhorn, om. Tilda Koskinen, 74 p.
  4. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 67 p.
  5. Tuulikellon Energico, Riitta Suominen, om. 60 p.
  6. Zaraque’s Lionheart, om. Heikki Skinnari, Anne Kohtalo, 53 p.
  7. Nine Lives Sounds Like Chaos, om. Henna Katajamäki, Sanna Wåg, 51 p.
  8. Tuulikellon Eco, om. Janne Tuominen, 40 p.
  9. Mei Dan Aston Villa, om. Toini Zanin-Kauppi, Marko Kauppi, 34 p.
  10. Encautom’s Giovane D’Onore, om. Katariina Kunnas, om. 33 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJATULOKAS 2018

Nartut
  1. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 105p.
  2. Deadliest Catch’s Aceshigh, om. Miska-Alexander Argillander, 79 p.
  3. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 63 p.
  4. Besties Dakota, om. Katariina Vaaramaa, Mari Kääriäinen, 44 p.
  5. Julienne Jacquelyn Synergy, om. Jonna Lemmetyinen, Sanna Wåg, 37 p.
  6. Kiiturin WR-Rantanplan,om. Susanna Pitkäaho, 35 p.
  7. Gaselle’s Alessandria, om. Kari Eklund, Katariina Rauko, Karoliina Vähänen, 29 p.
  8. My Wild Flashpoint, om. Nina Lehtinen, Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 22 p.
  9. Sandbay Stardust, om. Mia Kalliosaari, 18 p.
  10. Indian Hill’s Evaki, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, Jori Jauhiainen, 17 p.
Urokset
  1. Tarumetsän Ikiroudan Timantti, om. Piia Vuorenpää, Pekka Vuorenpää, 80 p.
  2. Tiger’s Chaos I Say Boom Boom Boom, om. Roosa Tilus, 61 p.
  3. Whiplandian Phantom Rider, om. Niko Karppanen, Maria Käyhkö, 25 p.
  4. Kiiturin WR-Maximus Katariina Walder, 25 p.
  5. Zaraque’s Just Light Up My Way, om. Anne Ryynänen, Oona Savolainen, 18 p.
  6. Nyanssin Gambler Jr, om. Susanne Rämänen, 15 p.
  7. Fierce Fireball Formula One, om. Nina Marttila, 12 p.
  8. Besties Chunky Monkey, om. Eveliina Suominen, 12 p.
  9. Zaraque’s Key To Put’N Hole, om. Susanna Vitikka, Hannele Vitikka, 11 p.
  10. Softouch Indian Trail, om. Katri Ilves, 11 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Shannon Down Kissed By Fire,om. Hanna-Mari Hartin, 82 p.
  2. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 59 p.
  3. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 43 p.
  4. Hymn To Love V.D. Groene Golf, om. Ella Huttunen, 31 p.
  5. Bonnywapit Happyhappyjoyjoy, om. Johanna Gustafsson, Tiina Luhtala, 25 p.
  6. Crimdon Bell, om. Mari Kääriäinen, 20 p.
  7. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels, om. Pirjo Löfgrén, 15 p.
  8. My Wild Flashpoint, om. Nina Lehtinen, Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 12 p.
  9. Whiplandian Powerpuff Girl, om. Jenni Heiskanen, 6 p.
  10. Whiplandian Power Princess, om. Mari Juntunen 3 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Mei Dan Rhyhorn, om. Tilda Koskinen, 74 p.
  2. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 67 p.
  3. Zaraque’s Lionheart, om. Heikki Skinnari, Anne Kohtalo, 53 p.
  4. Encautom’s Giovane D’Onore, om. Katariina Kunnas, 33 p.
  5. Tiger’s Chaos Comet Lovejoy, om. Riitta Vepsäläinen, 28 p.
  6. Cwic Oolon Colluphid, om. Anu Lehto, 25 p.
  7. Cwic Slartibartfast, om. Niina Leskelä, 22 p.
  8. Mei Dan Growlithe, om. Eeva Salminen, 20 p.
  9. Shiny Sensation’s Thunderball, om. Taru Jäppinen, 16 p.
  10. Pikkuliisan Tarina Onnesta, om. Satu Ruotsalainen, 16 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJAVETERAANI 2018

Nartut
  1. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 43 p.
  2. Sökövintin CG-Herran-Terttu, om. Jenni Heiskanen, 42 p.
  3. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 36 p.
  4. Nine Lives Light Of Love, om. Marita Kauppinen, 31 p.
  5. Blackbitch’s Long Kiss Goodnight, om. Anne Oljemark, 28 p.
  6. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark, 22 p.
  7. C’mere Noce Moscata, om. Anna Varila, 6 p.
  8. Fierce Fireball Angelica, om. Janne Tuominen, Jonna Tuominen, 4 p.
  9. Fast Pack’s Bumblebee, om. Laura Niva, Heikki Niva, 4 p.
  10. Tiger’s Chaos Call Me Sugar, om. Tanja Paldanius, 3 p.
Urokset
  1. Maxwin Hurricane, om. Riitta Suominen, 24 p.
  2. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 18 p.
  3. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 8 p.
  4. Paletin Tarde, om. Taina Pajuniemi, 8 p.
  5. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 2 p.
  6. Paletin Teetee, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 0 p.
  7. Paletin Tequila, om. Birgitta Lepistö, 0 p.
  8. Paletin Soulman, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 0 p.
  9. Indian Hill’s Aragon, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti, 0 p.
  10. Nyanssin Berberis, om. Tarja Luusua, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 39 p.
  2. Whiplandian Wonderchild, om. Suvi Halonen, 26 p.
  3. Softrack Fast’N’Icy, om. Sari Tapaninaho, 6 p.
  4. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 2 p.
  5. Sagramour Pietra Preziosa, om. Heidi Lonnakko, 1 p.
  6. Nenatnak Absolutely Blue, om. Katariina Vaaramaa, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Old Road’s Kamagurka, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 20 p.
  2. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 15 p.
  3. Softrack Fast’N’Slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 8 p.
  4. Mimi Chill’s Rocky Prince, om. Jukka Kosonen, 4 p.
  5. Belltown Force India, om. Henna Lahtinen, Ilkka Lahtinen, 1 p.
  6. Besties Plusque Minusque, om. Jenna Tähtinen, 1 p.

VUODEN AGILITYWHIPPET 2018

1. Apple Garden’s Festina Lente ”Nikita” & Hanna-Mari Hartin, 105 p.


2. Zaraque’s Juliet In Temptation ”Hippu” & Anniina Oksanen, 97 p.


3. Apache Nation’s A HardNutToCrack ”Meeko” & Maarit Parkkinen, 50 p.


4. Refined Moon Maniac ”Spooky” & Kati Rasku, 47 p.


5. Ikimba Arctic Breeze ”Wendy” & Lena-May Harjulin, 38 p.


5. Sagramour Magic Endeavor ”Monni” & Tuuli Strang, 38 p.


7. Pikkuliisan Rakas Majesteetti ”Lusmu” & Eija Lähdesmäki, 32 p.


8. Sagramour Go For It ”Mikke” & Tuuli Strang, 26 p.
9. Tiger’s Chaos I Wanna Be Somebody ”Zombi” & Kati Rasku, 16 p.


10. Tiger’s Chaos My Preciousss ”Sissi” & Annica Ojala, 12 p.
11. Tiger’s Chaos Breaking The Silence ”Jeeves” & Annica Ojala, 9 p.