COS 2019 7.9.2019 Vantaalla

COS 2019 7.9.2019 Vantaalla

Whippet-Harrastajat ry järjestää yhteistyössä Suomen Greyhoundyhdistyksen kanssa

3rd CHARITY OPEN SHOW

Sponsorimme:

Kati Kanerva

Paikka

7.9.2019 Ojangon koiraurheilukeskus, Vantaa

Tuomarit

Mr Kevin Rees, Englanti (kennel Kierpark) – nartut

Mr Mike Caple, Englanti (kennel Morsefield) – urokset ja greyhoundit

Kari Eklund (kennel Freds Poem) – junior- ja seniorhandler

Jarmo Vuorinen – referee -tuomari

 

 Seuraa COS-ilmoittelua Facebookissa

 

Tapahtuman tuotto ohjataan kokonaisuudessaan Whippet-Harrastajat ry:n terveysrahastoon

Tapahtumaa voit tukea myös rahalahjoituksin. Lahjoitusvaroin kustannamme mm. kehykset, kukkia, palkintomaljat ja pehmoleluja. Vapaavalintaisen summan voit lahjoittaa viitenumerolla 12661 tilille FI95 2074 1800 0336 36/Whippet-Harrastajat ry.

Ilmoittautumiset 23.8.2019 mennessä (postileima)

HUOM! Greyhoundit ilmoitetaan näyttelyyn samalla kaavakkeella kuin whippetitkin. Ole tarkkana merkitessäsi rotua ja kilpailuluokkaa. Nyt kaavakkeessa on erikseen myös tittelirivi – merkitse siis tittelit halutessasi ne luetteloon. Myös greyhoundien ilmoittautumiset vastaanottaa Sari Mäkiö. Kuitti maksetusta ilmoittautumisesta on toimitettava hänelle osoitteeseen: sari.makio@gmail.com – vain kuitillinen ilmoittautuminen on sitova. HUOM! Maksaessasi ilmoittautumista ole tarkkana, että maksat whippetin W-H ry:lle ja greyhoundin SGY ry:lle.

ILMOITTAUTUMISLOMAKE

Ilmoittaudu yllä olevalla nettilomakkeella tai täyttämällä ja postittamalla Kennelliitton näyttelyilmoittautumislomake osoitteella Sari Mäkiö, Kanervatie 7, 21240 Askainen.

HUOM! Numerolaput jaetaan paikan päällä. Aikataulukirjettä ei postiteta vaan se julkaistaan yhdistyksen kotisivuilla noin viikkoa ennen tapahtumaa.

Muistathan, että voidakseen osallistua tapahtumaan koirasi on oltava rokotettu SKL-FKK:n määräysten mukaisesti.


INFO, WHIPPET

Arvosteluluokat

  • pennut 4-6 kk
  • pennut 6-9 kk (pentuluokkiin voi osallistua myös kivespuutteiset pennut)
  • kivespuutteiset
  • kotikoiraluokka (kts. lisätiedot alla)
  • juniorit 9-18 kk
  • nuortenluokka 15-24 kk
  • avoin luokka 15 kk –
  • käyttöluokka (hyväksytty rata- tai maastojuoksutulos)
  • superkäyttöluokka (kts. lisätiedot alla)
  • valioluokka (kaikki muotovaliot)
  • senioriluokka 7-10 v
  • veteraanit yli 10 (kts. lisätiedot alla)
  • kasvattajaluokka
  • jälkeläisluokka
  • pariluokka (kts. lisätiedot alla)

Lisäksi valitaan paras pää ja ilme sekä parhaat liikkeet erikseen kummallekin sukupuolelle. Tuomarit valitsevat kilpailevat koirat.

Ilmoittautumismaksut

28 €/koira, paitsi kotikoiraluokka 12 € ja veteraaniluokka 8 €.
Maksu tilille FI 95 2074 1800 0336 36/Whippet-Harrastajat ry, käytä viitettä 12441.
Maksukuitti tai sen kopio on liitettävä ilmoittautumisen mukaan tai lähetettävä Sari Mäkiölle (sari.makio@gmail.com).
Ilmoittautumiset pariluokkaan, junior- ja seniorhandler -kilpailuihin paikanpäällä (kaikki luokat 5 €).

Lisätietoa arvosteluluokista

Kotikoiraluokka (12 €)

  • koirille, jotka eivät ole koskaan aiemmin olleet missään näyttelyssä ja/tai omistaja/esittäjä ei ole ollut aiemmin näyttelyssä
  • kastroidut urokset
  • purentavikaiset tai koirat, jotka eivät esim. tapaturman vuoksi voi osallistua virallisiin luokkiin

Tästä luokasta valitaan BIS ja VSP -kotikoira mutta luokassa ei jaeta KP:ta.

Superkäyttöluokka (28 €)

  • koirille joilla on rata- tai maastojuoksusta käyttövalionarvoon oikeuttavat tulokset Suomesta mutta ei SERT-tulosta näyttelystä mistään maasta. Myös kivespuutteiset.

Pariluokka (5 €)

  • luokkaan ilmoittaudutaan paikanpäällä. Pariluokassa koirien sukupuolella ja omistajuussuhteilla ei ole merkitystä.

Veteraanit yli 10 vuotta (8 €)

  • poikkeuksellisesti myös näyttelyn vanhimmat kartuttavat terveysrahastoa.

INFO, GREYHOUND

Arvosteluluokat

  • pennut 4-6 kk
  • pennut 6-9 kk (pentuluokkiin voi osallistua myös kivespuutteiset pennut)
  • kivespuutteiset
  • juniorit 9-18 kk
  • nuortenluokka 15-24 kk
  • avoin luokka 15 kk –
  • käyttöluokka (hyväksytty rata- tai maastojuoksutulos)
  • ratalinjaiset (kts. lisätiedot alla)
  • valioluokka (kaikki muotovaliot)
  • senioriluokka 7-10 v
  • veteraanit yli 10 (kts. lisätiedot alla)
  • kasvattajaluokka
  • jälkeläisluokka
  • pariluokka (kts. lisätiedot alla)

Lisäksi valitaan paras pää ja ilme sekä parhaat liikkeet erikseen kummallekin sukupuolelle. Tuomari valitsee kilpailevat koirat.

Ilmoittautumismaksut

25 €/koira, veteraanit 7 €.
Maksu tilille FI39 5780 0720 3430 57/Suomen Greyhoundyhdistys ry, viite 1944.
Maksukuitti tai sen kopio on liitettävä ilmoittautumisen mukaan tai lähetettävä Sari Mäkiölle (sari.makio@gmail.com).
Ilmoittautumiset pariluokkaan ja juniorhandler -kilpailuihin paikanpäällä (kaikki luokat 5 €).

Lisätietoa arvosteluluokista

Ratalinjaiset (25 €)

  • Koirille jotka on kantakirjattu ja hyväksytty FCI rekisteriin. Koiralla ei tarvitse olla hyväksyttyä ratatulosta..

Pariluokka (5 €)

  • Luokkaan ilmoittaudutaan paikanpäällä. Pariluokassa koirien sukupuolella ja omistajuussuhteilla ei ole merkitystä.

Näyttelyn toimikunta ottaa vastaan arpajaispalkintoja ja muita mahdollisia lahjoituksia

Ota yhteys: kumara.makinen@elisanet.fi tai  anita.sandqvist@kolumbus.fi

Ilmoittautumisia koskevat tiedustelut: 040 768 7790 tai  sari.makio@gmail.com

TERVETULOA NÄYTTELYYMME!

Etsimme luokkasponsoreita Erikoisnäyttelyyn ja Open Show’hun

Haluatko sinä, kennelnimesi tai yrityksesi jäädä suomalaisen whippethistorian lehdille ja samalla tukea erikoisnäyttelyviikonloppua?

Nyt se onnistuu helposti: tarjoamme mahdollisuuden luokkakohtaiseen ruusuke/palkintosponsorointiin erikoisnäyttelyssämme ja open show’ssa. Näin saat haluamasi nimen luetteloon, esim. junior class males sponsored by kennel Puikkiksen. Sponsorointituki on 25 euroa per haluttu luokka, luokkia voi sponsoroida niin paljon kuin niitä riittää.

Ilmoittautumiset ja lisätiedot sanna.koski@elisanet.fi, mainitse ilmoittautumisen yhteydessä kumpana päivänä ja mitä luokkaa/luokkia haluat sponsoroida, luokat jaetaan toiveiden mukaisesti ilmoittautumisjärjestyksessä.

Maksu 25 euroa/per sponsoroitava luokka maksetaan tilille FI95 2074 1800 0336 36, saaja Whippet-Harrastajat ry, viite 12551.

Whippet Erikoisnäyttely ja Open Show, Whippet Speciality and Open Show 8.-9.6.2019

Whippet Erikoisnäyttely ja Open Show, Whippet Speciality and Open Show 8.-9.6.2019

bozita_robur_logo_rgb_lores

Haluatko sinä, kennelnimesi tai yrityksesi jäädä suomalaisen whippethistorian lehdille ja samalla tukea erikoisnäyttelyviikonloppua? Nyt se onnistuu helposti: tarjoamme mahdollisuuden luokkakohtaiseen ruusuke/palkintosponsorointiin erikoisnäyttelyssämme ja open show’ssa. Näin saat haluamasi nimen luetteloon, esim. junior class males sponsored by kennel Puikkiksen. Sponsorointituki on 25 euroa per haluttu luokka, luokkia voi sponsoroida niin paljon kuin niitä riittää. Ilmoittautumiset ja lisätiedot sanna.koski@elisanet.fi, mainitse ilmoittautumisen yhteydessä kumpana päivänä ja mitä luokkaa/luokkia haluat sponsoroida, luokat jaetaan toiveiden mukaisesti ilmoittautumisjärjestyksessä. Maksu 25 euroa/per sponsoroitava luokka maksetaan tilille FI95 2074 1800 0336 36, saaja Whippet-Harrastajat ry, viite 12551.

ERIKOISNÄYTTELY 2019 8.6.2019

KAARINA, Tuorlan Majatalo
järj. Whippet-Harrastajat ry, päänäyttely

PALKINTOTUOMARIT:

kaikki pennut, urokset, ROP pentu, ROP veteraani, jälkeläisluokka: TOMASZ KUSZYK, Puola, kennel Synergy

nartut, ROP, kasvattajaluokka: NENNE RUNSTEN, Ruotsi, kennel Airescot

Tuomariesittelyt

Luokat: pennut 5-7 kk, pennut 7-9 kk, juniori-, nuorten-, avoin-, valio-, käyttö- ja veteraaniluokat, kasvattajaluokka sekä jälkeläisluokka.

Ilmoittautumiset postitse viimeistään 6.5.2019, netti-ilmoittautuminen viimeistään 13.5.2019

Ilmoittautuminen näyttelyyn tapahtuu joko postitse tai internetissä. Ilmoittaessaan koiransa näyttelyyn näytteilleasettaja sitoutuu noudattamaan Suomen Kennelliiton voimassa olevia näyttelysääntöjä ja niitä täydentäviä ohjeita sekä doping- ja rokotusmääräyksiä.

Netti-ilmoittautuminen:
Erikoisnäyttely ONLINE ILMOITTAUTUMINEN
Netti-ilmoittautumisesta tulee aina vahvistus sähköpostiisi.
Postitse:
SKL-FKK:n ILMOITTAUTUMISLOMAKE
Lähetä kopio maksukuitista mukaan liitettynä osoitteella: Jarmo Vuorinen, Sirppikuja 4, 21450 Tarvasjoki.

Ilmoittautumismaksut: Ensimmäinen koira 35€, saman omistajan 2. jne. koira 30€, pennut ja veteraanit 28€, yli 10-v. veteraanit ilmaiseksi ilmoitettuna veteraaniluokkaan.

Ilmoittautumismaksut suoritetaan tilille: IBAN FI95 2074 1800 0336 36 Saaja: Whippet-Harrastajat ry, viite 12551.

Ilmoittautumisia koskevat tiedustelut: Jarmo Vuorinen puh. 040 543 0325 klo 18-20 tai scheiks@kolumbus.fi.

Muut tiedustelut, mahdolliset palkintolahjoitukset sekä ilmoittautuminen talkoolaiseksi: Pirjo Muhonen puh. 040 570 4473 tai pirjo.muhonen@netti.fi.

Majoitustiedustelut: Tuorlan Majatalo puh. 02 472 6625 tai 050 3039 803 tai myynti@tuorlanmajatalo.fi, kertokaa että olette tulossa näyttelyymme, kotisivut www.tuorlanmajatalo.fi.

OPEN SHOW 2019 9.6.2019

KAARINA, Tuorlan Majatalo
järj. Whippet-Harrastajat ry,

PALKINTOTUOMARIT:

kaikki pennut, urokset, ROP pentu, ROP veteraani, jälkeläisluokka: NENNE RUNSTEN, Ruotsi, kennel Airescot

nartut, ROP, kasvattajaluokka: TOMASZ KUSZYK, Puola, kennel Synergy

Luokat: pennut 4-6 kk, pennut 6-9 kk (myös mahd. kivespuutteiset pennut), X-luokka (=koirat jotka eivät voi osallistua virallisiin näyttelyihin jonkin hylkäävän vian johdosta: kivespuute, purentavika, häntämutka jne.), junioriluokka (9-18 kk), nuortenluokka (15-24 kk), avoinluokka (15 kk – ), käyttöluokka (hyväksytty rata- tai maastojuoksutulos), valioluokka (kaikki muotovaliot), senioriluokka (7-10 v), veteraaniluokka (yli 10v), kasvattajaluokka ja jälkeläisluokka (4 kasvattia/jälkeläistä, saavat olla samasta pentueesta). Lisäksi valitaan paras pää ja ilme sekä parhaat liikkeet, erikseen kummallekin sukupuolelle, joihin tuomarit valitsevat koirat.

Ilmoittautumiset postitse viimeistään 6.5.2019, netti-ilmoittautuminen viimeistään 13.5.2019

Ilmoittautuminen näyttelyyn tapahtuu joko postitse tai internetissä. Ilmoittaessaan koiransa näyttelyyn näytteilleasettaja sitoutuu noudattamaan Suomen Kennelliiton voimassa olevia näyttelysääntöjä ja niitä täydentäviä ohjeita sekä doping- ja rokotusmääräyksiä.

Netti-ilmoittautuminen:
Open Show ONLINE ILMOITTAUTUMINEN
Netti-ilmoittautumisesta tulee aina vahvistus sähköpostiisi.
Postitse:
SKL-FKK:n ILMOITTAUTUMISLOMAKE
Lähetä kopio maksukuitista mukaan liitettynä osoitteella: Jarmo Vuorinen, Sirppikuja 4, 21450 Tarvasjoki.

Ilmoittautumismaksut: Ensimmäinen koira 29€, saman omistajan 2. jne. koira sekä pennut, X-luokka ja seniorit 25€, veteraanit ilmaiseksi ilmoitettuna veteraaniluokkaan.

Ilmoittautumismaksut suoritetaan tilille: IBAN FI95 2074 1800 0336 36 Saaja Whippet-Harrastajat ry. Viite 12551

Ilmoittautumisia koskevat tiedustelut: Jarmo Vuorinen scheiks@kolumbus.fi tai puh. 040 543 0325 klo 18-20.

Muut tiedustelut, mahdolliset palkintolahjoitukset sekä ilmoittautumiset talkoolaiseksi: Pirjo Muhonen puh. 040 570 4473 tai pirjo.muhonen@netti.fi

Majoitustiedustelut: Tuorlan Majatalo puh. (02) 472 6625 tai 050 3039 803 tai sähköposti myynti@tuorlanmajatalo.fi, kertokaa että tulette näyttelyymme, kotisivut www.tuorlanmajatalo.fi.

TERVETULOA NÄYTTELYYMME!


FINNISH WHIPPET CLUBS NATIONAL SPECIALITY SHOW 2019

Saturday the 8th of June 2019
in KAARINA (near Turku), FINLAND

JUDGES:

all puppies, males, BOB puppy, BOB veteran, progeny class: TOMASZ KUSZYK, Poland, kennel Synergy

bitches, BOB, breeders class: NENNE RUNSTEN, Sweden, kennel Airescot

Classes: puppies 5-7 months, puppies 7-9 months, junior class (9-18 months), intermediate class (15-24 months), open class (over 15 months), champion class (foreign champions can also enter in this class and compete for CAC’s), working class and veteran class (over 8 years), also breeders class and progeny class

Entries by post to the address:
Jarmo Vuorinen, Sirppikuja 4, FI-21450 Tarvasjoki, Finland (enclose receipt for the payment):

Or by internet:
 Speciality Show ONLINE ENTRY FORM
If you enter by internet, you will get confirmation to your email.

Last entry day by post is 6.5.2019, last entry day by internet is 13.5.2019

Payments from abroad: IBAN FI95 2074 1800 0336 36, BIC NDEAFIHH. Account name: Whippet-Harrastajat ry.

Entry fees: First dog 35€, second etc. dog owned by same person 30€, puppies and veterans 28€, veterans over 10 years for free when entered in veteran class.

Inquiries about entries: Jarmo Vuorinen, email scheiks@kolumbus.fi.

Other inquiries: Pirjo Muhonen tel. +358 40 570 4473 or email pirjo.muhonen@netti.fi

It is possible to book hostel rooms on the show ground, call to get more information (let them know that you are coming to our show): Tuorlan Majatalo tel. + 358 2 472 6625 or +358 50 3039 803 or by email myynti@tuorlanmajatalo.fi. Homepage https://www.tuorlanmajatalo.fi/en. There is also lot of hotels in Turku, which is located just about 15 km from the showgrounds.

FINNISH WHIPPET CLUB OPEN SHOW 2019 (no CAC’s)

Sunday the 9th of June 2019 in KAARINA (near Turku), FINLAND

JUDGES:

all puppies, males, BOB puppy, BOB veteran, progeny class: NENNE RUNSTEN, Sweden, kennel Airescot

bitches, BOB, breeders class: TOMASZ KUSZYK, Poland, kennel Synergy

Classes: puppies 4-6 months, puppies 6-9 months, X-class (to the dogs which have some disqualifying fault and can’t be entered to the other classes, e.g. missing testicles, not correct bite etc.), junior class (9-18 months), intermediate class (15-24 months), open class (over 15 months), champion class (all champions), working class, senior class (7-10 years) and veteran class (over 10 years), also breeders class and progeny class (4 dogs which can be from same litter). There will be also competition for the best head and expression and the best movement, separately for both sexes.

Entries by post to the address:
Jarmo Vuorinen, Sirppikuja 4, FI-21450 Tarvasjoki, Finland (enclose receipt for the payment),

Or by internet:
Open Show ONLINE ENTRY FORM
If you enter by internet, you will get confirmation to your email.

Last entry day by post is 6.5.2019, last entry day by online is 13.5.2019

Payments from abroad: IBAN FI95 2074 1800 0336 36, BIC NDEAFIHH. Account name: Whippet-Harrastajat ry.

Entry fees: First dog 29€, second etc. dog owned by same person, puppies, X-class and seniors 25€, veterans for free when entered in veteran class.

Inquiries about entries: Jarmo Vuorinen scheiks@kolumbus.fi.

Other inquiries: Pirjo Muhonen tel. +358 40 570 4473 or pirjo.muhonen@netti.fi

It is possible to book hostel rooms on the show ground, call to get more information (let them know that you are coming to our show): Tuorlan Majatalo tel. + 358 2 472 6625 or +358 50 3039 803 or by email myynti@tuorlanmajatalo.fi. Homepage https://www.tuorlanmajatalo.fi/en There is also lot of hotels in Turku, which is located just about 15 km from the showgrounds.

WELCOME TO OUR SHOW!

bozita_robur_logo_rgb_lores

Vuoden Näyttelywhippet 2018 – kilpailun tulokset

Vuoden Näyttelywhippet 2018 – kilpailun tulokset

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2018

Vuoden Näyttelywhippet -säännöt

Pyydämme lähettämään sarjojen urokset, nartut, nuoret, veteraanit 10 parhaan koiran kuvat sekä ROP ja VSP koirien kuvat sarjoista Vuoden jalostuskoira sekä Vuoden kasvattaja voittajakuvan 31.1.2019 mennessä Vuoden Koira -listauksia varten, jotka julkaistaan lehdessä ja web-sivuilla. Kuvat tulee joko ladata Vuoden Koira 2018 -kansioon (kuvan nimeksi koiran ja kuvaajan nimi) tai lähettää osoitteeseen web@whippetharrastajat.fi (viestiin tai kuvan nimeksi koiran ja kuvaajan nimi).


UROKSET

  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), om. Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
  2. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 165 p.
  3. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 162 p.
  4. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 151 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 148 p.
  6. Nobody But You (Yohji Yamamoto – Sobresalto Standing Ovation), om. Anni Sundberg, 124 p.
  7. C’mere Nottambulo (Sobresalto Keste’- C’mere Icy Crystal), om. Tarja Luusua, 109 p.
  8. Softouch Guess Who (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Minna Kuivaniemi, 99 p.
  9. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 97 p.
  10. Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour), om. Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  11. Avantina Beat Them Easy Sneezy 88 p.
  12. Sobresalto Quann Staje C’me-re 87 p.
  13. Azarin Eleazar 86 p.
  14. Courtborne Shiva 85 p.
  15. Courtborne Sheldon 75 p.
  16. Fanfare’s Too Cool To Care 72 p.
  17. Zaraque’s Knight of Northern Lights 70 p.
  18. Kennolan Sini Alexander Edmund 67 p.
  19. Zaraque’s Lionheart 63 p.
  20. Absoliuti Idile Jordon 58 p.

NARTUT

1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
2. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio, 242 p.
3. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), om. Janita Pelttari & Katariina Valonen, 211 p.
4. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
5. Zaraque’s Lunar Eclipse (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 139 p.
6. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen, 137 p.
7. Woodbrooks Who Made Who (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström, 134 p.
8. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Pirjo Löfgren, 131 p.
9. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 107 p.
10. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
11. Softouch Island Lake 101 p.
12. Softouch Girl Next Door 98 p.
13. Courtborne Hera 95 p.
13. Kupleto Ava 95 p.
15. Sobresalto XXX 93 p.
16. Whiptails Three Little Words 92 p.
17. C’mere Teachers Pet 89 p.
18. Jagodas Gingembre 88 p.
19. Softouch Hazelnut 86 p.
20. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.

VUODEN NUORI

Urokset

  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
    Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour)
  2. Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  3. Avantina Beat Them Easy Sneezy (Festiva’s Snow Hill Imagine – Courtborne Renee Dwyer), om. Tiina Sailola, 88 p.
  4. Zaraque’s Lionheart (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heikki Skinnari & Anne Kohtalo, 63 p.
  5. Absoliuti Idile Jordon (Esedra Nothing Else – Absoliuti Idile Fantasy), Minna Kantoniemi, 58 p.
  6. Mhalhi’s Cake My Day 47 p.
  7. Just Nosy Heart Throb 39 p.
  8. Zaraque’s Knight of Northern Lights 36 p.
  9. Gaselle’s Arenzano 26 p.
  10. Zoraden Diversity 24 p.

Nartut

1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
2. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
3. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
4. Softouch Island Lake (Zelig Prince of Peace – Softouch Hazelnut), om. Emilia Savolainen, 101 p.
5. Zaraque’s Lunar Eclipse, (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 85 p.
6. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.
7. Besties Creme Brulee 71 p.
8. Besties Milky Way 66 p.
9. Mimi Chill’s Privileged 59 p.
10. Softouch Indianola 52 p.
10. C’mere Vanilla Caramel 52 p.

VUODEN VETERAANI

Urokset

1. Kennolan Sini Alexander Edmund, (Bonnywapit Burntheevidence – Jagodas Intelligible),om. Hanna Kerosvuo, 47 p. VSP
2. Fanfare’s Too Cool To Care (Plumcreek Hollowell Go Worth – Fanfares Too Cute To Care), om. Jaana Jyläntö, 43 p.
3. Tiger’s Chaos No Money No Honey (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Anne Kohtalo, 29 p.
4. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 20 p.
5. Bonnywapit Damnsmokin’hot (Fanfare’s Too Cool To Care – Twyborn Happiness), om. Henna Lahtinen, 12 p.
6. Aaniston No Matter What 10 p.
7. Refined Moon Maniac 9 p.
7. Tiger’s Chaos No Stars But Stripes 9 p.
9. Im Blueskies Släpp Hästarna Fria 8 p.
10. Kennolan Sini Henrik Arthur 7 p.

Nartut

1. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), om. Heli Poikonen, 49 p. ROP
2. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 48 p.
3. Encautom’s Christmas Gift (Boxing Helena’s Epos Ena – Encautom’s Cayenne), om. Niina & Jorma Mäkinen, 39 p.
4. Whiptails Painted Passion (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), om. Seppo Prokkola & Köpi Tikkanen, 32 p.
5. Tiger’s Chaos No News Is Good News (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Sanna Wåg, 28 p.
5. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 28 p.
7. Courtborne Hera 23 p.
8. Hookoplan Harmattan 18 p.
8. Magic Colour Cyber Babe 18 p.
10. Tarumetsän Pähkinänsärkijä 12 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA

Urokset

  1. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 542 p. ROP
  2. Aberdeen Remarkable In Paris (Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time), om. Meri Fox, 520 p.
  3. Zelig Prince of Peace (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Zelig Irian), om. Lisa Andersson, 304 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke (Merci Isle Second Dawn – Zelig Lejongap), om. Mia Kalliosaari, 259 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila, 178 p.

Nartut

  1. Pipsqueak Lovely Whipster (Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll), om. Pia & Kirsi Mannila, 423 p. VSP
  2. Zaraque’s High Temptation, (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 277 p.
  3. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 169 p.
  4. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), om. Kirsi & Pia Mannila, 113 p.
  5. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), Heli Poikonen, 68 p.

VUODEN KASVATTAJA

  1. C’mere om. Kirsi & Pia Mannila, 483 p. ROP
  2. Sagramour om. Marina Aaltio & Jenny Savander, 453 p.
  3. Zaraque’s om. Heidi Lonnakko, 403 p.
  4. Whiptails om. Kirsi & Timo Aalto, 400 p.
  5. Softouch om. Pirjo Muhonen, 384 p.
  6. Courtborne om Kristin Hoff, 308 p.
  7. Besties om. Mari Kääriäinen, 284 p.
  8. Mimi Chill’s om. Anna Reponen & Emmi Reinikainen, 216 p.
  9. Play A While om. Henrik Härling, 191 p.
  10. Avantina om. Sari Mäkiö, 190 p.
Näyttelyt 2019

Näyttelyt 2019

HUOM! Tämä ei ole virallinen näyttelykalenteri, joten virheitä voi olla. Tarkista siis esimerkiksi mahdolliset tuomarimuutokset näyttelyn virallisilta sivuilta, jos niitä ei ole huomattu tälle sivulle päivittää.

KV – kansainvälinen näyttely, näyttelyssä jaetaan sertifikaatti SERT ja kansainvälinen sertifikaatti CACIB
NORD – Nord-näyttely, näyttelyssä jaetaan sertifikaatti SERT ja pohjoismainen sertifikaatti NORD SERT
KR – kaikkien rotujen (kansallinen) näyttely, näyttelyssä jaetaan sertifikaatti SERT
RN – ryhmänäyttely, näyttelyssä jaetaan sertifikaatti SERT
E – erikoisnäyttely, näyttelyssä jaetaan sertifikaatti SERT
Open Show/Tapahtuma – epävirallinen näyttely, EI jaeta sertifikaattia

2019

12.01.2019 Kajaani KV / Roberto Schill
20.01.2019 Turku KV / Robert Kotlár, Unkari

24.02.2019 Nurmes RN / Helin Tenson

02.03.2019 Joensuu KV / Jarmo Vuorinen
03.03.2019 Joensuu NORD / Kari Granaas Hansen, Norja
23.03.2019 Turku KV / George Kostopoulos, Kreikka
31.03.2019 Lahti KV / Angelika Kammerscheid-Lammers, Saksa

14.04.2019 Vaasa KV / Bertil Lundgren, Ruotsi
20.04.2019 Imatra NORD / Colin Ashmore, Iso-Britannia

01.05.2019 Lahti RN / Perttu Ståhlberg
04.05.2019 Tampere NORD / Henrik Skog, Ruotsi
05.05.2019 Tampere KV / Anja Gregoire, Belgia
05.05.2019 Pöytyä RN / Outi Piisi-Putta
11.05.2019 Helsinki KV / Tiina Taulos
11.05.2019 Pöytyä/Riihikoski RN / Anette Edlander, Ruotsi
12.05.2019 Iisalmi NORD / Tuula Plathan
18.05.2019 Mynämäki KR / Piotr Krol, Puola
19.05.2019 Rauma KR / Matti Tuominen
19.05.2019 Seinäjoki RN / Kimmo Mustonen
19.05.2019 Varkaus RN / Juha Putkonen
25.05.2019 Hamina NORD / Lotte Jörgensen, Tanska
30.05.2019 Kangasniemi KR /  Benny Blidh Von Schedvin, Ruotsi

08.-09.06.2019 Kaarina E, Whippet-Harrastajat ry:n Erikoisnäyttely ja Open Show / Nenne Runsten, Ruotsi (kennel Airescot) ja Tomasz Kuszyk, Puola (kennel Synergy)
08.06.2019 Alavus KR / Anneli Pukkila
08.06.2019 Rovaniemi KV / Csaba Zsolt Lokodi, Romania
15.06.2019 Jämsä KR / Paula Rekiranta
15.06.2019 Kuopio RN / Maija Mäkinen
15.06.2019 Turku RN / Rudi Brandt, Tanska
16.06.2019 Tampere RN / Pirjo Aaltonen
30.06.2019 Raasepori KR / Kimmo Mustonen

06.07.2019 Orivesi KR / Janiki Steinbock, Israel
06.07.2019 Tuusniemi RN / Markku Mähönen
07.07.2019 Tuusula NORD / Maria Teresa Durando Fassio, Italia
13.07.2019 Mikkeli KR / Unto Timonen
13.07.2019 Oulu NORD / Teija Urpelainen
14.07.2019 Oulu KV / György Tesics, Unkari
20.07.2019 Helsinki RY, Kartano Weekend / Dominik Rudolph, Saksa
20.07.2019 Kemi KR / Paula Heikkinen-Lehkonen
21.07.2019 Hyvinkää KR / Astrid Lundava, Viro
21.07.2019 Kalajoki KV / Outi Piisi-Putta
27.07.2019 Pori KV / Tanya Ahlman-Stockmari
28.07.2019 Espoo KR / Jussi Liimatainen

03.08.2019 Kuopio KV / Massimiliano Mannucci, Italia
11.08.2019 Raisio KR / Jarmo Vuorinen
10.08.2019 Kotka KV / Arne Foss, Norja
17.08.2019 Kouvola KR / Boris Spoljaric, Kroatia
17.08.2019 Kajaani RN
17.08.2019 Kauhava RN
18.08.2019 Heinola KR / Sofie Krigholm, Ruotsi
24.08.2019 Pöytyä RN / Tim Finney, Irlanti
25.08.2019 Harjavalta RN / Elina Haapaniemi
31.08.2019 Riihimäki NORD / Irina Poletaeva

01.09.2019 Riihimäki KV / Jetta Tschokkinen
07.09.2019 Charity Open Show, Vantaa / Mr Kevin Rees, UK (kennel Kierpark) ja Mike Caple, UK (Morsefield)
08.09.2019 Vantaa NORD
07.09.2019 Siikajoki RN / Unto Timonen
15.09.2019 Porvoo KR / Charlotte Höier, Tanska
15.09.2019 Muurame RN / George Kostopoulos, Kreikka
21.09.2019 Ylöjärvi RN / Unto Timonen
29.09.2019 Eckerö KV / Grzegorz Weron, Poland

06.10.2019 Hämeenlinna RN
27.10.2019 Seinäjoki KV

09.11.2019 Jyväskylä NORD
10.11.2019 Jyväskylä KV

07.12.2019 Helsinki NORD / Mark Wibier, Alankomaat
08.12.2019 Helsinki KV / Saija Juutilainen