Vinttikoirien osallistumisoikeutta käyttöluokkaan on tarkennettu

KENNELLIITTO TIEDOTTAA:

Kennelliiton hallitus hyväksyi kokouksessaan 3. helmikuuta tarkennuksen, joka koskee vinttikoirien osallistumisoikeutta koiranäyttelyiden käyttöluokkaan. Osallistumisoikeutta tarkennettiin kansallisten näyttelyiden osalta. Niissä käyttöluokan osallistumisoikeuden saa käyttövalion arvolla tai samoilla ehdoilla, kuin kansainvälisissä näyttelyissä. Tarkennus tulee voimaan 1.3.2017.

Kansainväliset näyttelyt:

Vinttikoirien käyttöluokkaan osallistumisen ehtona on voimassa oleva kilpailukirja. Lisäksi koiran on täytynyt osallistua vähintään kahteen (2) kansainväliseen kilpailuun (CACIL) ja sen on molemmissa kilpailuissa oltava sijoittunut parhaaseen puolikkaaseen osallistujamäärästä. Maastojuoksukilpailuissa koiran on täytynyt saavuttaa vähintään 2/3 enimmäispistemäärästä. Kilpailutulosten välillä tulee olla vähintään yksi vuosi ja yksi päivä. Ilmoitettaessa vinttikoira käyttöluokkaan on kopio koiran kilpailukirjasta oheistettava näyttelytoimikunnalle.

Kansalliset näyttelyt:

Vinttikoirien käyttöluokkaan osallistumisen ehtona on voimassa oleva kilpailukirja. Lisäksi koiran on täytynyt osallistua vähintään kahteen (2) kansainväliseen kilpailuun (CACIL) ja sen on molemmissa kilpailuissa oltava sijoittunut parhaaseen puolikkaaseen osallistujamäärästä. Maastojuoksukilpailuissa koiran on täytynyt saavuttaa vähintään 2/3 enimmäispistemäärästä. Kilpailutulosten välillä tulee olla vähintään yksi vuosi ja yksi päivä. Ilmoitettaessa vinttikoira käyttöluokkaan on kopio koiran kilpailukirjasta oheistettava näyttelytoimikunnalle.

TAI

Käyttövalion arvo.

 

Whippet-Tapahtuma 11.2.2017 tulokset

Whippet-Tapahtuma 11.2.2017 tulokset

Whippet-Tapahtuma 11.2.2017, Vantaa

Tuomarit

Tamara Howarth, Ranska (Taraly)

Jaana Porkka (Sopisco) – pennut, kivesp., juniorit

Lisää kuvia: Kuvagalleria Marko Pessi  Kuvagalleria Antti Ruotsalo  Kuvagalleria Anita Sandqvist

PENNUT

urokset, pek 4-6 kk
Geada Flor Joyous Jive 1/kp, VSP 4-6 kk
C’mere U Forget Not 2/kp
C’mere U Got The Look 3/kp
Zaraque’s Love Me Tender 4/kp
Mimi Chill’s Harder
Pink Floyd da Roseira Brava
Tuiskuniityn Ilohäntä
Varamyr at Stabmeldys

urokset, pek 6-9 kk
Gaselle’s Arezzo 1/kp VSP 6-9 kk
Gaselle’s Arenzano 2/kp
Gaselle’s Avellino 3
Besties Aston St Martin 4
Besties Applejack
Paletin Taikuri

nartut, pek 4-6 kk
C’mere U Got The Love 1/kp BIS 4-6 kk BIS2-pentu
C’mere U Stole My Heart 2/kp
C’mere U Make Me Smile 3/kp
Myldred Mimi Chill’s of Cyly of Course 4
Geada Flor Swirly Salsa

nartut, pek 6-9 kk
Besties Aiming High 1/kp BIS 6-9 kk BIS1-pentu
Ikimba Prima Ballerina 2/kp
Nenatnak Coffee’n Cognac
Gaselle’s Alessandria 4
Besties Academy Cat
Besties Active Miss

KIVESPUUTTEISET

Encautom’s Feeling Unique 1/kp, BIS-kivespuutteinen
Brookway Willie Wonka 2
Mimi Chill’s Ratchet 3

UROKSET

Junioriluokka
Softouch Rub My Tummy 1/kp, VSP-juniori
Azarin Eleazar 2/kp
Besties Zorro The Hero 3/kp
Mimi Chill’s Sea Salt 4kp
Nobody But You kp
Besties Zephyr The West Wind
Besties Zippy The Happy
C’mere Ticket To Tomahawk
Mimi Chill’s Totoro
Softouch Return of the Sun
Tarumetsän Etelän Kuumat Yöt
Tarumetsän Merisävelen Soinnut

Nuortenluokka
Play A While What A Wonderful World 1/kp, PU-4, VSP-nuo
Bona Diva Touch of Class 2
C’mere Smiley Smile 3
Encautom’s As Good As It Gets 4

Avoin luokka
Mimi Chill’s Brief Is The Light 1/kp, VSP-avoin, Parhaat uroksen liikkeet
Belltown High Styler 2/kp
Softouch Guess Who 3/kp
Sagramour Prestigiatore 4
C’mere Put Your Hands Up
Encautom’s What A Feeling
Mimi Chill’s Empire of The Sun
Specially Precious Force Majeure
Twyborn Imperial

Käyttöluokka
Pipsqueak Smokeonthewater 1/kp, VSP-käy
Burnt Sienna Calico Rocks 2
Mimi Chill’s Moscow Superstar 3
Besties Upper Class 4
Besties Plusque Minusque
Dew Happy-Evening
Giobaldi Alexander McQueen
Mimi Chill’s Written In The Stars
Mistyq Disciple Of The Sun
Tarumetsän Kesäyön Usvaniitty

Superkäyttöluokka
Miyessa Bucket of Love 1/kp, BIS-superkäy
Lexus For Mimi Chill’s Besti-Ya Kiy 2

Valioluokka
Festiva Snow Hill Imagine 1/kp, PU-1, VSP, BIS-val
C’mere Oz The Great 2/kp, PU-2, Paras uroksen pää ja ilme
Siprex Pascal 3/kp
Sobresalto Quann Staje C’me-Re 4/kp
C’mere Pigs Might Fly kp
Gaselle’s Fellini kp
Miyessa Born To Run kp
Pendahr Fred Perry kp
Encautom’s Poseidon From Ocean
Sagramour Moonshine Endeavor
Softouch Diamond Dust

Senioriluokka
Rivarco Teller of Tales 1/kp, PU-3, BIS-sen
C’mere Jöröjukka 2/kp
Fanfare’s Too Cool To Care 3/kp
Softouch Wild Hawk 4

Veteraaniluokka
Twyborn Philadelphia 1/kp, BIS-vet
C’mere Huliwili 2

NARTUT

Junioriluokka
Avantina Arctic Elsa 1/kp, BIS-jun
Softouch Red Hot Chili Pepper 2/kp
Softouch Ramayana 3/kp
Zaraque’s Kismet Sensation At Miyessa 4/kp
Besties Zelda The Princess
Crimdon Bell
Melacrinis Euforia Karamain
Mimi Chill’s Laila Nunnuka
Tarumetsän Leikkivä Tähti
Tiger’s Chaos My Only One

Nuortenluokka
Softouch Girl Next Door 1/kp, PN-1, BIS-nuo, Best In Show
Belltown Ingliss 2/kp, PN-4, Paras nartun pää ja ilme
C’mere Surprise Surprise 3
Mimi Chill’s Red Riding Hood 4
Adagio Deepst Ruby
Woodbrook’s Miss Adventure

Avoin luokka
Kupleto Ava 1/kp, BIS-avo
Softouch Ebony Eyes 2/kp
Mimi Chill’s Princess of China 3
Mimi Chill’s Lily of the Valley 4
Besties User Friendly
C’mere Manhattan
Encautom’s More More More
Mimi Chill’s Black Mamba
Mistyq Chirpybird

Käyttöluokka
Besties Stormskärs Maja 1/kp, BIS-käy
Vi’Waun Neela 2
Mimi Chill’s Hetken Tie On Kevyt 3
Besties Wenona 4
Mimi Chill’s Cat Ballou
Sökövintin GC-Huomenlahja

Superkäyttöluokka
C’mere Malibu 1/kp, VSP-superkäy
Brookway Cat On A Hot Tinroof 2
Mimi Chill’s Princess Ikimba 3

Valioluokka
Librium’s Remarkable Jazz 1/kp, PN-2, VSP-val, Parhaat nartun liikkeet
Bonnywapit Flowerpower 2/kp, PN-3
Ikimba Arctic Bora 3/kp
C’mere Qukkuluuruu 4/kp
Wolf Tone Mirabelle kp
Besties Wasabe
C’mere Perfect With Rosé
C’mon Angels Face
Goodmorningsunshine

Senioriluokka
Jagodas Gingembre 1/kp, VSP-sen
Silentkaze Endlessentertainment 2/kp
Mimi Chill’s Black Beauty 3/kp
Encautoms Christmas Gift 4

Veteraaniluokka
Pipsqueak Lovely Whipster 1/kp, VSP-vet

KASVATTAJALUOKKA

Mimi Chill’s 1/kp, BIS-kasv
C’mere 2/kp
Besties

JÄLKELÄISLUOKKA

Twyborn Philadelphia 1/kp, BIS-jäl
Twyborn Imperial 2/kp

PARIKILPAILU

Softouch Ramayana & Wolf Tone Mirabelle, BIS-pari

Kiitos sponsoreillemme!

RoburTapahtuma sponsorit2

Whippet Erikoisnäyttely ja Open Show, Whippet Speciality and Open Show 17.-18.6.2017

Whippet Erikoisnäyttely ja Open Show, Whippet Speciality and Open Show 17.-18.6.2017

WHIPPET-HARRASTAJAT RY:N ERIKOISNÄYTTELY 2017 – THE FINNISH WHIPPET CLUB’S NATIONAL SPECIALITY SHOW 2017

17.6.2017 TAMMELA, Mustialan ammattikorkeakoulu

 

PALKINTOTUOMARIT – JUDGES

ESPEN ENGH, Norja, kennel Jet’s:

kaikki pennut, urokset, ROP pentu, kasvattajaluokka, ROP

all puppies, males, BOB puppy, breeders class, BOB

ARNALDO COTUGNO, Italia, kennel Sobresalto:

nartut, ROP veteraani, jälkeläisluokka

bitches, BOB veteran, progeny class

ILMOITTAUTUMISET – ENTRIES

Ilmoittautumiset viimeistään 25.5.2017

Send your entries with receipt for the payment at latest 25.5.2017

NÄYTTELYINFO ja ILMOITTAUTUMINEN – SHOW INFO and ENTRIES

WHIPPET-HARRASTAJAT RY:N OPEN SHOW 2017 – THE FINNISH WHIPPET CLUB’S OPEN SHOW (no CAC’s) 2017

18.6.2017 TAMMELA, Mustialan ammattikorkeakoulu

PALKINTOTUOMARIT – JUDGES

ARNALDO COTUGNO, Italia, kennel Sobresalto:

kaikki pennut, urokset, ROP pentu, kasvattajaluokka, ROP

all puppies, males, BOB puppy, breeders class, BOB

ESPEN ENGH, Norja, kennel Jet’s:

nartut, ROP veteraani, jälkeläisluokka

bitches, BOB veteran, progeny class

ILMOITTAUTUMISET – ENTRIES

Ilmoittautumiset viimeistään 25.5.2017

Send your entries with receipt for the payment at latest 25.5.2017

NÄYTTELYINFO ja ILMOITTAUTUMINEN – SHOW INFO and ENTRIES

TERVETULOA!

WELCOME!

Vuoden koirat 2016

Vuoden koirat 2016

Vuoden näyttelywhippet 2016

Urokset

  1. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila / 343 p.
  2. Whiptails Painted Paragon (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), Ulla Rytkönen / 255 p.
  3. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), Mia & Timo Pelttari / 215 p.
  4. C’mere Pigs Might Fly (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Jaana Jyläntö / 173 p.
  5. C’mere Rebel Yell (C’mere Nottambulo – C’mere La Bohéme), Anne Jokivuori / 137 p.
  6. Snow Hill Full Sail (Plumcreek I’m A New Yorker – Snow Hill Mind Body & Soul), Salla Hukari / 114 p.
  7. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), Mia & Timo Pelttari / 108 p.
  8. Pendahr Fred Perry (Khalibadh Vintermåne – Pendahr P.O.S.H.), Anita Sandqvist / 96 p.
  9. Hookoplan Hayabusa (Hjortronblommans Gin Martin – Whiptails Pocahontas), Hanna-Mari Hartin / 87 p.
  10. Magtaf Flagship Flanagan (Sobresalto Quann Staje C’me-re – Sporting Fields Jamaican Me Crazy), Kaija & Ilkka Montonen / 81 p.
  11. Sobresalto Quann Staje C’me-re / 80 p.
  12. Brookway Wacky White Rabbit / 80 p.
  13. Gaselle’s Fellini / 78 p.
  14. Belltown High Styler / 77 p.
  15. C’mere Oh My / 74 p.
  16. Burnt Sienna Calico Rocks / 73 p.
  17. Whiptails Holding The Dream / 72 p.
  18. C’mere Nottambulo / 66 p.
  19. Brookway Academy Choice / 62 p.
  20. Zaraque’s Just Light Up My Way / 53 p.

Nartut

  1. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio / 297 p. VSP
  2. Whiptails Daring To Dream (Sunbeam Highlander of Starline – Snow Hill Body Language), Kirsi & Timo Aalto / 219 p.
  3. C’mere Please Please Please (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Kirsi Helin & Pia & Kirsi Mannila / 189 p.
  4. Sporting Fields Jamaican Me Crazy (Harmony’s Pablo Picasso – Sporting Fields Beach Baby), Jaana Ihanainen / 181 p.
  5. C’mere Qukkuluuruu (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Jonna Hirvonsalo & Pia & Kirsi Mannila / 181 p.
  6. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), Janita Pelttari & Katariina Valonen / 169 p.
  7. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), Kirsi & Pia Mannila / 168 p.
  8. Whiptails Sweet Tea at Sunrise (Becscott Slim Jim With Ipanema – Whiptails Milk’n Honey), Kirsi & Timo Aalto /165 p.
  9. Kupleto Ava (C’mere Oz The Great – Absoliuti Idile Be My Bianca Ryan), Sanna Norhio-Hanski / 143 p.
  10. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Kari Naukkarinen / 138 p.
  11. Mei Dan Florida Panter /110 p.
  12. Courtborne Renee Dwyer / 107 p.
  13. Sandbay Shining Star / 82 p.
  14. Wolf Tone Mirabelle / 69 p.
  15. Softouch Girl Next Door / 65 p.
  16. Magtaf May In Martinique / 63 p.
  17. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p.
  18. C’mere Hattara / 58 p.
  19. Bonnywhapit Flowerpower / 54 p.
  20. Librium’s Remarkable Jazz / 48 p.

Vuoden nuori

  1. Sagramour Graceful Henrietta / 297 p.
  2. Whiptails Daring To Dream / 219 p.
  3. C’mere Please Please Please /189 p.
  4. C’mere Qukkuluuruu /181 p.
  5. C’mere Pigs Might Fly /173 p. VSP
  6. C’mon Angels Face /169 p.
  7. Kupleto Ava /143 p.
  8. C’mere Quperkeikka /138 p.
  9. C’mere Rebel Yell / 137 p.
  10. Snow Hill Full Sail / 114 p.

Vuoden veteraani

  1. Whiptails Painted Paragon / 255 p.
  2. Hookoplan Hayabusa /87 p.
  3. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p. VSP
  4. C’mere Hattara / 58 p.
  5. Softouch Wild Hawk / 31 p.
  6. Softouch Little Big Man /29 p.
  7. Chosen Tricks Feeling High / 23 p.
  8. My Camelot RN Passion / 21 p.
  9. Pojanrinteen Navigator / 21 p.
  10. Hookoplan Harmattan / 21 p.

Vuoden jalostuskoira

  1. Aberdeen Remarkable In Paris / 762 p.
  2. Pipsqueak Lovely Whipster / 736 p. VSP
  3. Whiptails Milk’n Honey / 481 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke / 413 p.
  5. Play A While Mora Marknad / 391 p.
  6. Twyborn Philadelphia / 271 p.
  7. C’mere Icy Crystal / 234 p.
  8. Sobresalto Quann Staje C’mere / 232 p.
  9. Alborada De Isla De Bali / 206 p.
  10. C’mere Oz The Great / 202 p.

Vuoden kasvattaja

  1. C’mere / 886 p.
  2. Whiptails / 711 p.
  3. Sagramour / 317 p.
  4. Brookway / 206 p.
  5. Hookoplan /180 p.
  6. Softouch /170 p.
  7. Mei Dan /119 p.
  8. Zaraque’s /119 p.
  9. Bonnywapit / 76 p.
  10. Woodbrooks /72 p.

Vuoden ratajuoksijawhippet 2016

Vuoden ratajuoksija

  1. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna & Janne Vekkeli / 147 p.
  2. Hilton Du Pack De La Jet, om. Emmi Ventelä / 122 p. VSP
  3. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén / 109 p.
  4. Chasing Lane’s Going For Gold, om. Kai Karjalainen & Heidi Kero / 104 p
  5. Nopurin Meryl Streep. om. Sari Salminen / 99 p.
  6. Nopurin Snoop Dogg. om. Anne Jokisalo / 99 p.
  7. Maxwin Invictus, om. Kerttu & Tuomas Tuomi / 97 p.
  8. Indian Hill’s Gameover, om. Jyrki & Satu & Tatu Ruotsalainen / 91 p.
  9. Weikotin JZ-Toini, om. Noora & Mikko Säe / 88 p.
  10. Indian Hill’s Aragon, om. Merja & Mikko & Veera Lahti / 87 p.

Kaikki tulokset: Vuoden ratajuoksijawhippet

Vuoden veteraaniratajuoksija 2016

  1. Paletin Soulman, om. Merja & Jorma Lautala / 78 p.
  2. Sattuman BJ-Mahitis, om. Jyrki & Satu & Tatu Ruotsalainen / 71 p.
  3. Brona V.D. Waterram, om. Tuula Malvisalo & Erkki Ruusunen / 65 p.
  4. Elko River Du Tepee D’Amour, om. Thomas Sommardahl & Antti Ruotsalo / 47 p.
  5. Sattuman BJ-Martta, om. Hanna Vuorinen & Sami Kytömäki / 32 p. VSP
  6. Oochigea’s Izbyiwanna, om. Pekka Rahunen / 25 p.
  7. Oochigea’s Izbyiroces, om. Maria Iivonen-Forsstén / 22 p.
  8. Paletin Savannah, om. Leena Hursti / 21 p.
  9. Zaphira V.D. Spaarne Meute, om. Eeva & Lasse Salmela / 20 p.
  10. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark / 19 p.

Kaikki tulokset:  Vuoden veteraaniratajuoksijawhippet

Vuoden ratajuoksijatulokas 2016

  1. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna & Janne Vekkeli / 147 p.
  2. Nopurin Meryl Streep. om. Sari Salminen / 99 p.
  3. Nopurin Snoop Dogg. om. Anne Jokisalo / 99 p.
  4. Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso & Jari Rämö / 44 p.
  5. Mimi Chill’s Dare To Be Great, om. Kati Heino / 25 p.
  6. Nopurin Sylvester Stallone, om. Johanna Jäntti & Johanna Kakko / 21 p.
  7. Paletin Cupcake, om. Monica Eriksson / 17 p.
  8. Marakaya’s James Bond, om. Merja & Mikko & Akseli Lahti / 14 p.
  9. Paletin Captainkid, om. Kari Keltakangas / 14 p.
  10. Tiger’s Chaos Breaking News, om. Riitta Vepsäläinen / 12 p.

Kaikki tulokset:  Vuoden ratajuoksijatulokaswhippet

Vuoden maastojuoksijawhippet 2016

Vuoden maastojuoksija 2016

  1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen / 100 p.
  2. Besties Upper Class, om. Terhi Paavola & Harri Nurmela / 94 p.
  3. Lexus For Mimi Chill’s Besti-Ya Kiy, om. Anna Reponen & Marko Pessi / 90 p.
  4. Indian Hill’s Adeline, om Laura Valkama & Tomas Andersson / 84 p. VSP
  5. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Anne Koikkalainen / 82 p.
  6. Crimdon Crimdon Zircon, om. Jaana Jokisuo / 81 p.
  7. Besties Wasabe, om. Katariina Vaaramaa & Mari Kääriäinen / 73 p.
  8. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén / 67 p.
  9. Of Streamline King, om. Marjo Stöckell / 67 p.
  10. Tarumetsän Kesäyön Usvaniitty, om. Hanna-Marie Naukkarinen / 67 p.

Kaikki tulokset: Vuoden maastojuoksijawhippet

Vuoden veteraanimaastojuoksija 2016

  1. Just Nosy Magnetic, om. Petriina Montonen / 32 p.
  2. Oochigea’s Izbyiroces, om Mari Iivonen-Forsstén / 31 p. VSP
  3. Riveredges Amaranth, om Anne Koikkalainen / 30 p.
  4. Besties Plusque Minusque, om. Jenna Tähtinen / 23 p.
  5. Brona V.D. Waterram, om. Tuula Malvisalo & Erkki Ruusunen / 22 p.
  6. C’mere Jääkristalli, om. Anna Varila / 20 p.
  7. Tiger’s Chaos Her Mesetas, om. Marita Kauppinen / 14 p.
  8. Paletin Soulman, om. Merja & Jorma Lautala / 12 p.
  9. Kiiturin Nn-Talisman, om. Harri Pehrsson / 12 p.
  10. Mimi Chill’s Rocky Prince, om. Pia Kivirinta / 12 p.

Kaikki tulokset: Vuoden veteraanimaastojuoksijawhippet

Vuoden maastojuoksijatulokas 2016

  1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen / 100 p.
  2. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Anne Koikkalainen / 82 p.
  3. Besties Wasabe, om. Katariina Vaaramaa Katariina & Mari Kääriäinen / 73 p. VSP
  4. Tarumetsän Kesäyön Usvaniitty, om. Hanna-Marie Naukkarinen / 67 p.
  5. Besties Wenona, om. Saija Koponen / 54 p.
  6. Besties Wuliton, om. Veera Vaittinen / 52 p.
  7. Dinacon Nothing Else Matters, om. Marjo Rantanen / 52 p.
  8. Dinacon Master Of Puppets, om. Nina Marttila / 51 p.
  9. Whiplandian I Am Legend, om. Minna Kauhanen Minna & Tiina Räihä / 50 p.
  10. Apple Garden’s Texas Flame, om. Jere Pitkänen / 41 p.

Kaikki tulokset:  Vuoden maastojuoksijatulokaswhippet

Vuoden agilitywhippet 2016

  1.  Refined Moon Maniac, ”Spooky” & Kati Rasku / 58 p.
  2. Apple Garden’s Festina Lente, ”Nikita” & Hanna-Mari Hartin / 54 p.
  3. Whiptails Ginger Gold, ”Goldie” & Lena-May Harjulin / 32 p.
  4. Zaraque’s Juliet In Temptation, ”Hippu” & Anniina Oksanen / 30 p.
  5. Sagramour Magic Endeavor, ”Monni” & Tuuli Strang / 21 p.
  6. Mallyfield Dream Ace, ”Ässä” & Eija Lähdesmäki / 16 p.
  7. Tiger’s Chaos Breaking The Silence, ”Jeeves” & Annica Ojala / 15 p.
  8. Pikkuliisan Rakas Majesteetti, ”Lusmu” & Eija Lähdesmäki / 5 p.
  9. Biswhip’s Dumas, ”Hylsy” & Eija Lähdesmäki / 2 p.

 

Vuoden näyttelywhippet 2016 -kilpailu

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2016 TULOKSET

Vuoden Näyttelywhippet -säännöt

Urokset

  1. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila / 343 p.
  2. Whiptails Painted Paragon (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), Ulla Rytkönen / 255 p.
  3. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), Mia & Timo Pelttari / 215 p.
  4. C’mere Pigs Might Fly (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Jaana Jyläntö / 173 p.
  5. C’mere Rebel Yell (C’mere Nottambulo – C’mere La Bohéme), Anne Jokivuori / 137 p.
  6. Snow Hill Full Sail (Plumcreek I’m A New Yorker – Snow Hill Mind Body & Soul), Salla Hukari / 114 p.
  7. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), Mia & Timo Pelttari / 108 p.
  8. Pendahr Fred Perry (Khalibadh Vintermåne – Pendahr P.O.S.H.), Anita Sandqvist / 96 p.
  9. Hookoplan Hayabusa (Hjortronblommans Gin Martin – Whiptails Pocahontas), Hanna-Mari Hartin / 87 p.
  10. Magtaf Flagship Flanagan (Sobresalto Quann Staje C’me-re – Sporting Fields Jamaican Me Crazy), Kaija & Ilkka Montonen / 81 p.
  11. Sobresalto Quann Staje C’me-re / 80 p.
  12. Brookway Wacky White Rabbit / 80 p.
  13. Gaselle’s Fellini / 78 p.
  14. Belltown High Styler / 77 p.
  15. C’mere Oh My / 74 p.
  16. Burnt Sienna Calico Rocks / 73 p.
  17. Whiptails Holding The Dream / 72 p.
  18. C’mere Nottambulo / 66 p.
  19. Brookway Academy Choice / 62 p.
  20. Zaraque’s Just Light Up My Way / 53 p.

Nartut

  1. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio / 297 p. VSP
  2. Whiptails Daring To Dream (Sunbeam Highlander of Starline – Snow Hill Body Language), Kirsi & Timo Aalto / 219 p.
  3. C’mere Please Please Please (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Kirsi Helin & Pia & Kirsi Mannila / 189 p.
  4. Sporting Fields Jamaican Me Crazy (Harmony’s Pablo Picasso – Sporting Fields Beach Baby), Jaana Ihanainen / 181 p.
  5. C’mere Qukkuluuruu (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Jonna Hirvonsalo & Pia & Kirsi Mannila / 181 p.
  6. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), Janita Pelttari & Katariina Valonen / 169 p.
  7. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), Kirsi & Pia Mannila / 168 p.
  8. Whiptails Sweet Tea at Sunrise (Becscott Slim Jim With Ipanema – Whiptails Milk’n Honey), Kirsi & Timo Aalto /165 p.
  9. Kupleto Ava (C’mere Oz The Great – Absoliuti Idile Be My Bianca Ryan), Sanna Norhio-Hanski / 143 p.
  10. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Kari Naukkarinen / 138 p.
  11. Mei Dan Florida Panter /110 p.
  12. Courtborne Renee Dwyer / 107 p.
  13. Sandbay Shining Star / 82 p.
  14. Wolf Tone Mirabelle / 69 p.
  15. Softouch Girl Next Door / 65 p.
  16. Magtaf May In Martinique / 63 p.
  17. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p.
  18. C’mere Hattara / 58 p.
  19. Bonnywhapit Flowerpower / 54 p.
  20. Librium’s Remarkable Jazz / 48 p.

VUODEN NUORI 2016

  1. Sagramour Graceful Henrietta / 297 p.
  2. Whiptails Daring To Dream / 219 p.
  3. C’mere Please Please Please /189 p.
  4. C’mere Qukkuluuruu /181 p.
  5. C’mere Pigs Might Fly /173 p. VSP
  6. C’mon Angels Face /169 p.
  7. Kupleto Ava /143 p.
  8. C’mere Quperkeikka /138 p.
  9. C’mere Rebel Yell / 137 p.
  10. Snow Hill Full Sail / 114 p.

VUODEN VETERAANI 2016

  1. Whiptails Painted Paragon / 255 p.
  2. Hookoplan Hayabusa /87 p.
  3. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p. VSP
  4. C’mere Hattara / 58 p.
  5. Softouch Wild Hawk / 31 p.
  6. Softouch Little Big Man /29 p.
  7. Chosen Tricks Feeling High / 23 p.
  8. My Camelot RN Passion / 21 p.
  9. Pojanrinteen Navigator / 21 p.
  10. Hookoplan Harmattan / 21 p.

 

VUODEN JALOSTUSKOIRA 2016

  1. Aberdeen Remarkable In Paris / 762 p.
  2. Pipsqueak Lovely Whipster / 736 p. VSP
  3. Whiptails Milk’n Honey / 481 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke / 413 p.
  5. Play A While Mora Marknad / 391 p.
  6. Twyborn Philadelphia / 271 p.
  7. C’mere Icy Crystal / 234 p.
  8. Sobresalto Quann Staje C’mere / 232 p.
  9. Alborada De Isla De Bali / 206 p.
  10. C’mere Oz The Great / 202 p.

VUODEN KASVATTAJA 2016

  1. C’mere / 886 p.
  2. Whiptails / 711 p.
  3. Sagramour / 317 p.
  4. Brookway / 206 p.
  5. Hookoplan /180 p.
  6. Softouch /170 p.
  7. Mei Dan /119 p.
  8. Zaraque’s /119 p.
  9. Bonnywhapit / 76 p.
  10. Woodbrooks /72 p.

Näyttelyt 2017

14.1.2017 Kajaani KV / Tapio Eerola

21.1.2017 Turku KV / Ingela Kyrklund, Ruotsi

11.2.2017 Whippet-Tapahtuma (epävirallinen näyttely), Vantaa / Tamara Howart, Ranska (Taraly)

26.3.2017 Lahti KV / John R. Boozer, USA

9.4.2017 Vaasa KV / György Tesics, Unkari

16.4.2017 Lappeenranta KV / Attila Czeglédi, Unkari

7.5.2017 Tampere KV / Vlastislav Vojtek, Slovakia (tuomarimuutos)

13.5.2017 Varkaus KR / Jo Schepers, Alankomaat

20.5.2017 Helsinki KV / Paula Rekiranta

21.5.2017 Hamina KV / Sofie Krigholm, Ruotsi

28.05.2017 Harjavalta RN / Antoan Hlebarov, Bulgaria

28.5.2017 Rauma KR / Glenda Goller, Australia

10.6.2017 Alavus KR / Jussi Liimatainen

17.6.201 Whippet-Harrastajat ry:n Erikoisnäyttely / The Finnish Whippet Club National Speciality Show, Tammela

Palkintotuomarit / Judges:

Espen Engh, Norja (kennel Jet’s) – Kaikki pennut, urokset, ROP pentu, kasvattajaluokka, ROP. / All puppies, males, BOB puppy, breeders class, BOB.

Arnaldo Cotugno, Italia (kennel Sobresalto) – Nartut, ROP veteraani, jälkeläisluokka /  Bitches, BOB veteran, progeny class.

18.6.2017 Whippet-Harrastajat ry:n Open Show (epävirallinen näyttely) / The Finnish Whippet Club Open Show (no CAC), Tammela

Palkintotuomarit / Judges:

Arnaldo Cotugno, Italia (kennel Sobresalto) – kaikki pennut, urokset, ROP pentu, kasvattajaluokka, ROP. / All puppies, males, BOB puppy, breeders class, BOB.

Espen Engh, Norja (kennel Jet’s) – Nartut, ROP veteraani, jälkeläisluokka / Bitches, BOB veteran, progeny class.

17.6.2017 Kotka KV / Colm Hastings, Irlanti

18.6.2017 Pöytyä KR / Matti Luoso

24.6.2017 Rovaniemi KV / Göran Bodegård, Ruotsi

1.7.2017 Riihimäki KV / Rui Oliveira, Portugali

1.7.2017 Kouvola RN / Jan Pain, Iso-Britannia

1.7.2017 Tuusniemi RN / Jose Homem De Mello, Portugali

2.7.2017 Tuusula KR / Harry Tast

8.7.2017 Mikkeli KR / Inga Siil, Viro

9.7.2017 Ylivieska KV / Savvas Hadjisavvas, Cyprus

9.7.2017 Karjaa KR / Maija Lehtonen

15.7.2016 Helsinki RN / Ann Beckett-Bradshaw, Iso-Britannia

15.7.2017 Oulu KV / Catarina O. De Castro, Portugali

16.7.2017 Oulu KV / Johan Wulteputte, Belgia

16.7.2017 Hyvinkää KR /

22.7.2017 Saarijärvi KR / Martha Heine, Saksa

23.7.2017 Kemi KV / Ligita Zake, Latvia

29.7.2017 Pori KV / Unto Timonen

29.7.2017 Kajaani RN

30.7.2017 Vantaa KV / Liz Cartledge, Iso-Britannia

5.8.2017 Helsinki ER, SVKL:n pääerikoisnäyttely / Yves-Emmanuel Vilanova, Ranska

5.8.2017 Siikajoki RN / Markku Mähönen

5.8.2017 Kuopio KV / Calin Simu, Romania

6.8.2017 Valkeakoski KR / Maija Mäkinen

12.8.2017 Turku KR /

12.8.2017 Joensuu KV /

12.8.2017 Seinäjoki RN / Kirsti Louhi

13.8.2017 Joensuu KR /

13.8.2017 Raisio RN

19.8.2017 Kouvola KR / Zeferino Silva, Portugali

20.8.2017 Heinola KR / Ludovica Salamon, Italia

26. tai 27.8.2017 Janakkala KR /

26.8.2017 Mäntyharju KR /

2.9.2017 Vantaa KR /

9.9.2017 Porvoo KR

10.9.2017 Muurame RN

30.9.2017 Eckerö KV / Mikael Nilsson, Ruotsi

14.10.2017 Jyväskylä KV /

15.10.2017 Jyväskylä KV /

16.9.2017 Äänekoski RN

17.9.2017 Tampere RN

7.10.2017 Hämeenlinna RN

29.10.2017 Seinäjoki KV

25.11.2017 Tampere KR / Annette Bystrup, Tanska

26.11.2017 Tampere KV / Nick Bryce-Smith, UK

8.12.2017 Helsinki KV /

9.12.2017 Helsinki KV /

10.12.2017 Helsinki KV