Vuoden koirat 2019

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2019

Urokset

1. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 242 p. VSP

2. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 178 p.

3. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 178 p.

4. Avantina Beat Them Easy Sneezy (Festiva Snow Hill Imagine – Courtborne Renee Dwyer), om. Tiina Sailola, 172 p.

5. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 166 p.

6. Azarin Eleazar (Siprex Didrik – Azarin Cayo Coco), om. Kari Eklund & Katariina Rauko, 159 p.

7. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 141 p.

8. C’mere Nottambulo (Sobresalto Kesté – C’mere Icy Crystal), om. Tarja Luusua, 137 p.

9. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), om. Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 105 p.

10. Gaselle’s Fellini (Sobresalto Quann Staje C’me-re – Adagio Blue Hour), om. Kari Eklund & Katariina Rauko, 98 p.

11. Whiptails Natural Born Charmer, 98 p.
12. Zaraque’s Knight of Northern Lights, 81 p.
13. Softouch Rub My Tummy,  79 p.
14. Collooney Poker Player, 78 p.
15. Whipstripe All Lights Up, 76 p.
16. Barolito’s Beaufort By Ketch, 76 p.
17. Sagramour Told You So, 70 p.
18. Play A While Gentleman’s Gentleman, 69 p.
19. Xploring Calling Elvis, 65 p.
20. Softouch Guess Who, 62 p.

Nartut

1. Sagramour There Is Only You (Festiva Snow Hill Imagine – Sagramour Graceful Henrietta), om. Janita Pelttari & Marina Aaltio, 270 p. ROP

2. Barnesmore Silver Bells, (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p.

3. Sagramour Graceful Henrietta, (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio, 203 p

4. Zaraque’s Miracle of Northern Lights, (Zaraque’s Knight of Northern Lights – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 183 p

5. Besties Cookie Dough, (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 152 p

6. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), om. Janita Pelttari, 147 p.

7. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen, 138 p

8. Besties Milky Way (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Kari Eklund, Katariina Rauko & Mari Kääriäinen, 137 p.

9. Courtborne Hera (Twyborn Big Ben – Seregon Arven), om .Kristin Hoff, 135 p.

10. Sobresalto Just Play It Like Sexy (Sobresalto Love Me Tender – Sobresalto Xxx), om. Pia & Kirsi Mannila, 102 p.

11. Whiptails Handful of Honey  96 p.
12. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels  91 p.
13. Zaraque’s Lunar Eclipse  88 p.
14. C’mere U Got The Love  79 p.
15. Besties Creme Brulee  77 p.
16. C’mere Whoohoo  76 p.
17. Jatzarin Celine Dior  64 p.
18. Softouch Island Lake  64 p.
19. C’mere Vanilla Caramel  62 p.
20 .Zaraque’s Mist’n Dust In Northern Sky  59 p.

VUODEN NUORI 2019

Urokset

1. Collooney Poker Player (Courtbirch Force of Nature – Collooney Pearl’s A Swinger), om. Anita Sandqvist, 78 p. VSP

2. Barolito’s Beaufort By Ketch (Snow Hill Full Sail – Kathstone’s Adorable And Remarkable), om. Salla Hukari, 76 p.
3. Sagramour Told You So (Festiva Snow Hill Imagine – Sagramour Graceful Henrietta), om. Arja Kettunen, 70 p
4. Play A While Gentleman’s Gentleman (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Play A While Lady Clorinda), om. Mia & Timo Pelttari,  69 p.
5. Mei Dan Burger King (Suna Regens Keylinns Remy – Mei Dan Krieghoff), om. Hanna Eerola,  57 p.
6. C’mere Xtempore, 57 p.
7. Avantina Beat Them Easy Sneezy, 49 p.
8. Whipstripe All Lights Up, 49 p.
9. Whiptails Sunrise Shadow, 42 p.
10. C’mere Wizard of Oz, 38 p.

Nartut

1. Sagramour There Is Only You, (Festiva Snow Hill Imagine – Sagramour Graceful Henrietta), om. Janita Pelttari & Marina Aaltio, 270 p. ROP

2. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p.
3. Zaraque’s Miracle of Northern Lights (Zaraque’s Knight of Northern Lights – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 183 p.
4. Sobresalto Just Play It Like Sexy (Sobresalto Love Me Tender – Sobresalto Xxx), om. Pia & Kirsi Mannila, 102 p.
5. C’mere Whoohoo (Sobresalto Quann Staje C’me-re – C’mere Qukkuluuruu), om. Satu Karjalainen, 76 p.
6. Zaraque’s Mist’n Dust In Northern Sky, 59 p.
7. Mei Dan Turbo, 34 p.
8. Absoliuti Idile Melania, 32 p.
9. Zaraque’s Nordic Chic, 26 p.
10. Allettes Royal Strawberry Candy, 23 p. 

VUODEN VETERAANI 2019

Urokset

1. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 55 p. ROP

2. Just Nosy Sandstorm (Puhurin Faraway – Jagodas Gingembre), om. Taru Jäppinen, 39 p.
3. Kennolan Sini Alexander Edmund (Bonnywapit Burntheevidence – Jagodas Intelligible), om. Hanna Kerosvuo, 34 p.
4. Belltown Force India (Best-Looking Brooklyn – Belltown Diamond Eyes), om. Henna & Ilkka Lahtinen,  29 p.
5. Whiptails William’s Pride (Zelig Bottle of Smoke – Whiptails Painted Pearl), om. Natalie Lakso,  20 p.
6. Fanfare’s Too Cool To Care, 19 p.
7. Bobby-Lina’s Quite A Guy, 11 p.
8. Tiger’s Chaos All Or Evenmore, 8 p.
9. Encautom’s Poseidon From Ocean, 7 p.
9. Refined Moon Maniac, 7 p.
9. Twyborn Chinese Dragon, 7 p.

Nartut

1. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 45 p. VSP

2. Sporting Fields Jamaican Me Crazy (Harmony’s Pablo Picasso – Sporting Fields Beach Baby), om. Jaana Ihanainen, 44 p.
3. Whiptails Handful of Honey (Whiptails Painted Paragon – Whiptails Folies Bergeres), om. Kirsi & Timo Aalto, 43 p.
4. Tiger’s Chaos No News Is Good News (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Sanna Wåg, 37 p.
5. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 28 p.
6. Encautom’s Christmas Gift, 24 p.
6. Courtborne Hera, 24 p.
8. Woodbrooks C’mon AC/DC, 22 p.
9. Hookoplan Harmattan, 17 p.
10. Pikkuliisan Mylady, 15 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA 2019

Urokset

1. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 569 p. ROP

2. Aberdeen Remarkable In Paris (Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time), om. Meri Fox, 460 p.
3. Zelig Bottle of Smoke (Merci Isle Second Dawn – Zelig Lejongap), om. Mia Kalliosaari, 388 p.
4. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 264 p.
5. Sobresalto Quann Staje C’me-re (Festiva Been There Done That – Sobresalto Funny Face), om. Sanna Mantila & Pia & Kirsi Mannila, 230 p

Nartut

1. Collooney Blonde Bombshell (Falconcrag Goldsmith at Collooney – Collooney She’s The One), om. Mari & Nilla Kääriäinen, 384 p. VSP

2. Pipsqueak Lovely Whipster (Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll), om. Pia & Kirsi Mannila, 380 p.
3. Sagramour Pietra Preziosa (Sobresalto Kest’é– Sagramour Foxy Flyer), om. Heidi Lonnakko, 330 p.
4. Zaraque’s High Temptation (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 238 p.
5. Alborada De Isla De Bali (Lord Fauntleroy of Gentle Mind – Sobresalto Rendez-Vous, om. Sampo Miettinen & Unto Timonen, 174 p.

VUODEN KASVATTAJA 2019

1. C’mere, om. Kirsi & Pia Mannila, 596 p. ROP

2. Sagramour, om. Marina Aaltio & Jenny Savander, 576 p.
3. Zaraque’s, om. Heidi Lonnakko, 443 p.
4. Whiptails, om. Kirsi & Timo Aalto, 431 p.
5. Play A While, om. Henrik Härling, 413 p.
6. Besties, om. Mari Kääriäinen, 391 p.
7. Softouch, om. Pirjo Muhonen, 244 p.
8. Courtborne, om Kristin Hoff, 238 p.
9. Avantina, om. Sari Mäkiö, 221 p.
10. Mei Dan, om. Nada Sandberg, 179 p

VUODEN RATAJUOKSIJA 2019

Nartut

1. Shannon Down Sapphire Isles, om. Sari Salminen, Anne Jokisalo, 119 p.

2. Apache Nation’s A BallOfFire, om. Janne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas, 87 p.

3. Indian Hill’s Dreamcatcher, om. Noora Säe, Mikko Säe, 84 p.

4. Apache Nation’s A Lotaspirit, om. Sari Sormunen, 73 p.

5. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 60 p.

6. Cwic Princess Hooli, om. Heli Koskinen, 45 p.

7. Indian Hill’s Dynamite, om. Pasi Lehtinen, Terhi Lehtinen, 37 p.

8. Kiiturin KN-Lady Madonna, om. Tarja Seppänen, 35 p.

9. Run Before Beauty’s Qtiepie, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 34 p.

10. Maxwin Jade, om. Pasi Malinen, Helena Malinen, 26 p.

Urokset

1. Maxwin Lager, om. Janne Vekkeli, Minna Vekkeli, 94 p.

2. Maxwin Jambo, om. Anne Saastamoinen, Hannu Olkkonen, 88 p.

3. Oochigea’s Q’for Azorg, om. Jari Forsstén, 88 p.

4. Paletin Mörkö, om. Marie Enqvist, 76 p.

5. Maxwin Jackpot, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 73 p.

6. My Wild Wally West In Action, om. Taina Pajuniemi, 59 p.

7. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Pitkäaho, 36 p.

8. Apache Nation’s A Bundleofjoy, om. Kai Mäkinen, 34 p.

9. Indian Hill’s Gameover, om. Jyrki Ruotsalainen, Satu Ruotsalainen, Tatu Ruotsalainen, 31 p.

10. Maxwin Lex, om. Jenni Ritvonen, Tapio Ritvonen, Alvar Ritvonen, 27 p.

Nartut yli 48 cm

1. Nopurin Meryl Streep, om. Sari Salminen, 92 p.

2. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 90 p.

3. My Wild Firestarter, om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 83 p.

4. Of Streamline Geometric Motion, om. Marjo Stöckell, 64 p.

5. Skyisthebest Lemon, om. Piia Tuomisto, Jari Lehtonen, 54 p.

6. Apple Garden’s Heart’s Delight, om. Kati Soininen, 44 p.

7. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 38 p.

8. Whiplandian Power Princess, om. Mari Juntunen, 17 p.

9. Weikotin CA-Weeruska, om. Ulla Pelkonen, 16 p.

10. Cwic Eccentrica Gallumbits, om. Raila Terävä, 15 p.

Urokset yli 48 cm

1. Nopurin Snoop Dogg, om. Anne Jokisalo, 106 p.

2. Indian Hill’s Dealer, om. Harri Koivula, 86 p.

3. Madaki’s Johnny Cash, om. Asko Jokinen, 83 p.

4. Indian Hill’s Devil, om. Hanna Nykänen, Olli Kujansuu, 77 p.

5. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 56 p.

6. My Wild Funky Fellow, om. Johanna Jäntti, 55 p.

7. Kiiturin KN-Beatless, om. Tarja Seppänen, 43 p.

8. Skyisthebest Tyson, om. Helena Törmänen, 41 p.

9. My Wild Knight Rider In Action, om. Pia Näsi-Vimpari, 39 p.

10. Mei Dan Growlithe, om. Eeva Salminen, 34 p.

VUODEN RATAJUOKSIJATULOKAS 2019

Nartut

1. Indian Hill’s Dreamcatcher, om. Noora Säe, Mikko Säe, 84 p.

2. Indian Hill’s Dynamite, om. Pasi Lehtinen, Terhi Lehtinen, 37 p.

3. Kiiturin KN-Lady Madonna, om. Tarja Seppänen, 35 p.

4. Run Before Beauty’s Qtiepie, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 34 p.
5. Apple Garden’s Forestinne Gothika, om. Annina Rehn, Jesse Rehn, 25 p.
6. My Wild Elektra In Action, om. Johanna Jäntti, 20 p.
7. Marakaya’s Miss Sparkling Sirah, om. Marjaana Siltanen, Jukka Laiho, 10 p.
8. Deadliest Catch’s Aceshigh, om. Miska-Alexander Argillander, 9 p.
9. Indian Hill’s Dexterous, om. Sari Purho, 6 p.
10. Softrack Hypersweet, om. Essi Paloma, Ari Raappana, 6 p.

Urokset

1. Maxwin Lager, om. Janne Vekkeli, Minna Vekkeli, 94 p.

2. My Wild Wally West In Action, om. Taina Pajuniemi, 59 p.

3. Maxwin Lex, om. Jenni Ritvonen, Tapio Ritvonen, Alvar Ritvonen, 27 p.

4. Apple Garden’s Brave Broeder, om. Johanna Kuoso, Jari Rämö, 22 p.
5. Hastings Inventum, om. Ida-Maria Björkqvist, 11 p.
6. Kiiturin KN-Twist And Shout, om. Taru Lumme, Juhani Tammi, 7 p.
7. Run Before Beauty’s Qyono, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 7 p.
8. Marakaya’s Legendary Lover, om. Marjaana Siltanen, Minna Vatja, Marja-Liisa Foxell, 6 p.
9. Nyanssin Genesis, om. Anne Heiskanen, Kari Heiskanen, 3 p.
10. Besties Demothi, om. Nea Heinonen, 2 p.

Nartut yli 48 cm

1. My Wild Firestarter, om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 83 p.

2. Kiiturin KN-Michelle, om. Suvi Lempinen, 6 p.

3. Deadliest Catch’s Lady Of The Lake, om. Minna Laiho, 2 p.

4. Deitin Open Your Heart, om. Fanni Lippo, 0 p.
5. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 0 p.
6. Mimi Chill’s Cat Ballou, om. Essi Piironen, 0 p.
7. Nyanssin Favourite Black, om. Saana Rissanen, 0 p.
8. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Indian Hill’s Dealer, om. Harri Koivula, 86 p.

2. Madaki’s Johnny Cash, om. Asko Jokinen, 83 p.

3. Indian Hill’s Devil, om. Hanna Nykänen, Olli Kujansuu, 77 p.

4. Kiiturin KN-Beatless, om. Tarja Seppänen, 43 p.
5. My Wild Knight Rider In Action, om. Pia Näsi-Vimpari, 39 p.
6. Ghan Buri Ghan’s Schimanski, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 9 p.
7. Whiplandian Phantom Rider, om. Niko Karppanen, Maria Käyhkö, 8 p.
8. Run Before Beauty’s Qyono, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 4 p.
9. Deadliest Catch’s Xcalibur Jr, om. Miska-Alexander Argillander, 3 p.
10. Mei Dan Rhyhorn, om. Tilda Koskinen, 3 p.

VUODEN VETERAANIRATAJUOKSIJA 2019

Nartut

1. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 63 p.

2. Maxwin Isadora, om. Pasi Malinen, Helena Malinen, 25 p.

3. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 2 p.

4. Sökövintin CG-Huomen-Lahja, om. Ville Junttila, 1 p.
5. Whiplandian Highway Star, om. Kati Soininen, 1 p.
6. Besties English Breakfast, om. Jenna Tähtinen, 0 p.
7. Besties Q-Rankukka, om. Ulla Pelkonen, 0 p.
8. Bonnywapit Feefifofum, om. Johanna Gustafsson, 0 p.
9. Crimdon Crimdon Sapphire, om. Sari Tapaninaho, 0 p.
10. Jewgenistajan Hilda Hulvaton, om. Helena Törmänen, 0 p.

Urokset

1. Maxwin Imp, om. Anne Saastamoinen, 34 p.

2. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 33 p.

3. Indian Hill’s Aragon, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti, 29 p.

4. Maxwin Indie, om. Tiina Pitkänen, 28 p.
5. Of Streamline Knickerbockers, om. Heli Koskinen, Kai Mäkinen, 11 p.
6. Maxwin Hurricane, om. Riitta Suominen, 6 p.
7. Paletin Teetee, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 2 p.
8. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 0 p.
9. Paletin Tequila, om. Birgitta Lepistö, 0 p.
10. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 0 p.

Nartut yli 48 cm

1. Weikotin JZ-Toini, om. Noora Säe, Mikko Säe, 43 p.

2. Lekurin Kaneli, om. Tuula-Liina Rees, 18 p.

3. Nikita Vom Badenermoor, om. Sari Tapaninaho, 10 p.

4. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 5 p.
5. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 1 p.
6. Mimi Chill’s Cat Ballou, om. Essi Piironen, 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Maxwin Invictus, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 66 p.

2. Lekurin Kundi, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 61 p.

3. Softrack Fast’n’slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 40 p.

4. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 15 p.
5. Lekurin Kingi, om. Harri Koivula, Leevi Koivula, 13 p.
6. Of Streamline Kryptonite, om. Anu Lehto, 6 p.
7. Old Road’s Kamagurka, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 1 p.
8. Besties Upper Class, om. Terhi Paavola, Harri Nurmela, 0 p.
9. Mimi Chill’s Dare To Be Great, om. Kati Heino, 0 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2019

Nartut

1. Besties Dakota, om. Katariina Vaaramaa, Mari Kääriäinen, 90 p.

2. Apple Garden’s Forestinne Gothika, om. Annina Rehn, Jesse Rehn, 80 p.

3. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 74 p.

4. Tiger’s Chaos I Believe I Can Fly, om. Marita Kauppinen, 70 p.

5. My Wild Flashpoint, om. Nina Lehtinen, 70 p.

6. Epic Dream’s Ants In The Pants, om. Siiri Kuukka, 62 p.

7. Kiiturin KN-Lady Madonna, om. Tarja Seppänen, 62 p.

8. Softrack Hypersweet, om. Essi Paloma, Ari Raappana, 60 p.

9. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 58 p.

10. Indian Hill’s Dexterous, om. Sari Purho, 57 p.

Urokset

1. Kiiturin WR-Ricky Martin, om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist, 153 p.

2. Tuulikellon Effectico, om. Annemari Mustonen, 153 p.

3. Kiiturin KN-Twist And Shout, om. Taru Lumme, Juhani Tammi, 84 p.

4. Epic Dream’s Alcatraz Can’t Hold Me, om. Päivi Riikonen, Matti Vallius, 59 p.

5. Mimi Chill’s Totoro, om. Sofia Holmberg, Ulla Holmberg, 59 p.

6. Maxwin Imp, om. Anne Saastamoinen, 58 p.

7. Nyanssin Gambler Jr, om. Susanne Rämänen, 49 p.

8. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Pitkäaho, 35 p.

9. Whiplandian Indiana Jones, om. Niko Karppanen, 34 p.

10. Tarumetsän Ikiroudan Timantti, om. Piia Vuorenpää, Pekka Vuorenpää, 33 p.

Nartut yli 48 cm

1. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 90 p.

2. Tiger’s Chaos Come Sing Me A Song, om. Tiina Geijer, Sanna Wåg, 78 p.

3. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 60 p.

4. Apache Nation’s A Bumpyride, om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto, 57 p.

5. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 52 p.

6. Besties Velma Vanderduck, om. Marja Liukko, Tuomas Palosaari, 46 p.

7. Mei Dan Pikachu, om. Anette Lindell, 31 p.

8. Woodbrooks C’mon AC/DC, om. Ulrica Ahlström, 30 p.

9. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 27 p.

10. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels, om. Pirjo Löfgrén, 22 p.

Urokset yli 51 cm

1. Kiiturin KN-Beatless, om. Tarja Seppänen, 123 p.

2. Tuulikellon Energico, om. Riitta Suominen, 108 p.

3. Epic Dream’s Act The Giddy Goat, om. Tiina Kaisa Seppänen, 53 p.

4. Jewgenistajan Möhkö-Fantti, om. Niina Leskelä, 48 p.

5. Azarin Eleazar, om. Kari Eklund, Katariina Rauko, 44 p.

6. Whipstripe All Lights Up, om. Oona Savolainen, Anne Ryynänen, 44 p.

7. Zaraque’s Lionheart, om. Heikki Skinnari, Anne Kohtalo, 41 p.

8. Deadliest Catch’s Xcalibur Jr, om. Miska-Alexander Argillander, 39 p.

9. Encautom’s Giovane D’onore, om. Katariina Kunnas, 33 p.

10. Cwic Zaphod Beeblebrox, om. Riikka Keskinen, Jari Hyväluoma, 29 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJATULOKAS 2019

Nartut

1. Apple Garden’s Forestinne Gothika, om. Annina Rehn, Jesse Rehn, 80 p.

2. Epic Dream’s Ants In The Pants, om. Siiri Kuukka, 62 p.

3. Kiiturin KN-Lady Madonna, om. Tarja Seppänen, 62 p.

4. Softrack Hypersweet, om. Essi Paloma, Ari Raappana, 60 p.
5. Indian Hill’s Dexterous, om. Sari Purho, 57 p.
6. Whiplandian Pepper Potts, om. Suvi Halonen, 55 p.
7. Mei Dan Supersonic, om. Marja-Leena Pentikäinen, 53 p.
8. Wipinon Ainu Vappu Tyttönen, om. Minttu Kivinen, Olli Virtanen, 47 p.
9. Dinacon Lonesome Rider, om. Marjo Rantanen, 29 p.
10. Apache Nation’s A BallOfFire, om. Janne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas, 27 p.

Urokset

1. Kiiturin KN-Twist And Shout, om. Taru Lumme, Juhani Tammi, 84 p.

2. Epic Dream’s Alcatraz Can’t Hold Me, om. Päivi Riikonen, Matti Vallius, 59 p.

3. Mimi Chill’s Totoro, om. Sofia Holmberg, Ulla Holmberg, 59 p.

4. Softrack Hyperboost, om. Teija Salow, 30 p.
5. Besties Demothi, om. Nea Heinonen, 21 p.
6. Hastings Inventum, om. Ida-Maria Björkqvist, 20 p.
7. Bryan Of Goldenblue, om. Anne Naukkarinen, 18 p.
8. Apache Nation’s A Pieceofcake, om. Heidi Ström, 11 p.
9. Softrack Hyperflow, om. Kati Heino, 11 p.
10. Nyanssin Hotrod, om. Merja Wiman, 9 p.

Nartut yli 48 cm

1. Tiger’s Chaos Come Sing Me A Song, om. Tiina Geijer, Sanna Wåg, 78 p.

2. Apache Nation’s A Bumpyride, om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto, 57 p.

3. Besties Velma Vanderduck, om. Marja Liukko, Tuomas Palosaari, 46 p.

4. Deadliest Catch’s Lady Of The Lake, om. Minna Laiho, 19 p.
5. Besties Brigitta Mcbridge, om. Riikka Mäki, 16 p.
6. Besties Magica De Spell, om. Lauri Yli-Kovero, Mari Kääriäinen, 9 p.

Urokset yli 51 cm

1. Kiiturin KN-Beatless, om. Tarja Seppänen, 123 p.

2. Epic Dream’s Act The Giddy Goat, om. Tiina Kaisa Seppänen, 53 p.

3. Whipstripe All Lights Up, om. Oona Savolainen, Anne Ryynänen, 44 p.

4. Deadliest Catch’s Xcalibur Jr, om. Miska-Alexander Argillander, 39 p.
5. My Wild Knight Rider In Action, om. Pia Näsi-Vimpari, 26 p.
6. Epic Dream’s Awesome Wild One, om. Alina Jaatinen, 18 p.
7. Tiger’s Chaos Mess Of Stars, om. Sinikka Ruuskanen, 16 p.
8. C’mere Voody Woodbecker, om. Mathilda Korpela, 15 p.
9. Zoraden Diversity, om. Noora Frantzi, Mari Kääriäinen, 9 p.
10. Giobaldi Aldebaran, om. Anne Harju, 3 p.

VUODEN VETERAANIMAASTOJUOKSIJA 2019

Nartut

1. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 70 p.

2. Plaudite Xtremely Spicy, om. Pirjo Jutila, 19 p.

3. Apple Garden’s Festina Lente, om. Hanna-Mari Hartin, 18 p.

4. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 16 p.
5. Whiplandian Highway Star, om. Kati Soininen, 15 p.
6. Fierce Fireball Angelica, om. Janne Tuominen, Jonna Tuominen, 14 p.
7. Pikkuliisan Rakas Madame, om. Kirsi Boman, 6 p.
8. Bonnywapit Feefifofum, om. Johanna Gustafsson, 6 p.
9. Crimdon Crimdon Sapphire, om. Sari Tapaninaho, 4 p.
10. Tiger’s Chaos Call Me Sugar, om. Tanja Paldanius, 3 p.

Urokset

1. Maxwin Imp, om. Anne Saastamoinen, 100 p.

2. Tiger’s Chaos Breaking News, om. Riitta Vepsäläinen, 37 p.

3. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 36 p.

4. Plaudite Xtremely Funny Chap, om. Pirjo Jutila, 21 p.
5. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 9 p.
6. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 8 p.
7. Paletin Teetee, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 3 p.
8. Tiger’s Chaos Oh Yeah, om. Teija Salow, 0 p.
9. C’mere Nottambulo, om. Tarja Luusua, 0 p.
10. Mimi Chill’s I Am Legend, om. Jenna Hurskainen, 0 p.

Nartut yli 48 cm

1. Woodbrooks C’mon AC/DC, om. Ulrica Ahlström, 57 p.

2. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 18 p.

3. Magtaf May In Martinique, om. Jaana Ihanainen, 6 p.

4. Mei Dan Florida Panter, om. Anette Lindell, 2 p.
5. Mimi Chill’s Cat Ballou, om. Essi Piironen, 1 p.
6. Absoliuti Idile Europa Majestic, om. Nina Viskari, Päivi Kajaus, 0 p.
7. Nenatnak Absolutely Blue, om. Katariina Vaaramaa, 0 p.
8. Nikita Vom Badenermoor, om. Sari Tapaninaho, 0 p.
9. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Mei Dan Anaheim Duck, om. Mari Lehtinen, 14 p.

2. Softrack Fast’n’Slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 13 p.

3. Mimi Chill’s Moscow Superstar, om. Jaana Ylä-Outinen, Paavo Parviainen, 12 p.

4, Mimi Chill’s Dare To Be Great, om. Kati Heino, 9 p.
5. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 0 p.
6. Täysikuun Syksyn Sävel, om. Tuuli Alander, 0 p.

VUODEN AGILITYWHIPPET 2019

1. Apple Garden’s Festina Lente, ”Nikita”, om. & ohj. Hanna-Mari Hartin, 135 p.

2. Zaraque’s Juliet In Temptation, ”Hippu”, om. & ohj. Anniina Oksanen, 105 p.

3. Besties Demothi, ”Demo”, om. & ohj. Nea Heinonen, 91 p.

4. Sagramour Magic Endeavor, ”Monni”, om. & ohj. Tuuli Strang, 81 p.

5. Tiger’s Chaos I Wanna Be Somebody, ”Zombi”, om. & ohj. Kati Rasku,  73 p.

6. Tiger’s Chaos My Preciousss, ”Sissi”, om. & ohj. Annica Ojala, 60 p.

7. Apache Nation’s A HardNutToCrack, ”Meeko”, om. & ohj. Maarit Parkkinen, 55 p.

8. Sagramour Go For It, ”Mikke”, om. & ohj. Tuuli Strang, 44 p.

9. Ikimba Arctic Breeze, ”Wendy”, om. & ohj. Lena-May Harjulin, 43 p.

10. Pikkuliisan Rakas Majesteetti, ”Lusmu”, om. & ohj. Eija Lähdesmäki, 31 p.

11. Mei Dan Rhyhorn, ”Rudi”, om. & ohj. Tilda Koskinen, 24 p.
12. Tiger’s Chaos Breaking The Silence, ”Jeeves”, om. & ohj. Annica Ojala, 14 p.

Vuoden koirat 2018

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2018

Urokset

  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), om. Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
  2. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 165 p.
  3. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 162 p.
  4. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 151 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 148 p.
  6. Nobody But You (Yohji Yamamoto – Sobresalto Standing Ovation), om. Anni Sundberg, 124 p.
  7. C’mere Nottambulo (Sobresalto Keste’- C’mere Icy Crystal), om. Tarja Luusua, 109 p.
  8. Softouch Guess Who (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Minna Kuivaniemi, 99 p.
  9. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 97 p.
  10. Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour), om. Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  11. Avantina Beat Them Easy Sneezy 88 p.
  12. Sobresalto Quann Staje C’me-re 87 p.
  13. Azarin Eleazar 86 p.
  14. Courtborne Shiva 85 p.
  15. Courtborne Sheldon 75 p.
  16. Fanfare’s Too Cool To Care 72 p.
  17. Zaraque’s Knight of Northern Lights 70 p.
  18. Kennolan Sini Alexander Edmund 67 p.
  19. Zaraque’s Lionheart 63 p.
  20. Absoliuti Idile Jordon 58 p.

Nartut

  1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
  2. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio, 242 p.
  3. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), om. Janita Pelttari & Katariina Valonen, 211 p.
  4. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
  5. Zaraque’s Lunar Eclipse (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 139 p.
  6. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen, 137 p.
  7. Woodbrooks Who Made Who (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström, 134 p.
  8. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Pirjo Löfgren, 131 p.
  9. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 107 p.
  10. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
  11. Softouch Island Lake 101 p.
  12. Softouch Girl Next Door 98 p.
  13. Courtborne Hera 95 p.
  14. Kupleto Ava 95 p.
  15. Sobresalto XXX 93 p.
  16. Whiptails Three Little Words 92 p.
  17. C’mere Teachers Pet 89 p.
  18. Jagodas Gingembre 88 p.
  19. Softouch Hazelnut 86 p.
  20. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.

VUODEN NUORI

Urokset
  1. Twyborn The Countryman (Xploring Calling Elvis – Twyborn Chinnook), Jaana Jyläntö & Sanna Norhio-Hanski, 171 p. VSP
  2. Mimi Chill’s Little Helper (Linrow’s Hall of Fame To Playmec – Adagio Blue Hour), Kirsi Alkiomaa, 97 p.
  3. Avantina Beat Them Easy Sneezy (Festiva’s Snow Hill Imagine – Courtborne Renee Dwyer), om. Tiina Sailola, 88 p.
  4. Zaraque’s Lionheart (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heikki Skinnari & Anne Kohtalo, 63 p.
  5. Absoliuti Idile Jordon (Esedra Nothing Else – Absoliuti Idile Fantasy), Minna Kantoniemi, 58 p.
  6. Mhalhi’s Cake My Day 47 p.
  7. Just Nosy Heart Throb 39 p.
  8. Zaraque’s Knight of Northern Lights 36 p.
  9. Gaselle’s Arenzano 26 p.
  10. Zoraden Diversity 24 p.
Nartut
  1. Barnesmore Silver Bells (Suna Regens Opal Winter Wolf of Barnesmore – Barnesmore Hells Bells), om. Sanna Norhio-Hanski, 243 p. ROP
  2. Wolf Tone Alice (Wolf Tone Viking – Sobresalto Rosina’N Wolf Tone), om. Elisabet Janzon, 142 p.
  3. Besties Cookie Dough (Whiptails Day And Night – Collooney Blonde Bombshell), om. Mari Kääriäinen, 104 p.
  4. Softouch Island Lake (Zelig Prince of Peace – Softouch Hazelnut), om. Emilia Savolainen, 101 p.
  5. Zaraque’s Lunar Eclipse, (Zaraque’s Irish Coffee – Sagramour Pietra Preziosa), om. Heidi Lonnakko, 85 p.
  6. Whiptails Sunset Shimmer 81 p.
  7. Besties Creme Brulee 71 p.
  8. Besties Milky Way 66 p.
  9. Mimi Chill’s Privileged 59 p.
  10. Softouch Indianola 52 p.
    C’mere Vanilla Caramel 52 p.

VUODEN VETERAANI

Urokset

1. Kennolan Sini Alexander Edmund, (Bonnywapit Burntheevidence – Jagodas Intelligible),om. Hanna Kerosvuo, 47 p. VSP
2. Fanfare’s Too Cool To Care (Plumcreek Hollowell Go Worth – Fanfares Too Cute To Care), om. Jaana Jyläntö, 43 p.
3. Tiger’s Chaos No Money No Honey (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Anne Kohtalo, 29 p.
4. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 20 p.
5. Bonnywapit Damnsmokin’hot (Fanfare’s Too Cool To Care – Twyborn Happiness), om. Henna Lahtinen, 12 p.
6. Aaniston No Matter What 10 p.
7. Refined Moon Maniac 9 p.
7. Tiger’s Chaos No Stars But Stripes 9 p.
9. Im Blueskies Släpp Hästarna Fria 8 p.
10. Kennolan Sini Henrik Arthur 7 p.

Nartut

1. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), om. Heli Poikonen, 49 p. ROP
2. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 48 p.
3. Encautom’s Christmas Gift (Boxing Helena’s Epos Ena – Encautom’s Cayenne), om. Niina & Jorma Mäkinen, 39 p.
4. Whiptails Painted Passion (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), om. Seppo Prokkola & Köpi Tikkanen, 32 p.
5. Tiger’s Chaos No News Is Good News (Plaudite Night Sky – Jagodas Groseille), om. Sanna Wåg, 28 p.
5. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 28 p.
7. Courtborne Hera 23 p.
8. Hookoplan Harmattan 18 p.
8. Magic Colour Cyber Babe 18 p.
10. Tarumetsän Pähkinänsärkijä 12 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA

Urokset
  1. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 542 p. ROP
  2. Aberdeen Remarkable In Paris (Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time), om. Meri Fox, 520 p.
  3. Zelig Prince of Peace (Snow Hill Dakota Bad Sneakers – Zelig Irian), om. Lisa Andersson, 304 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke (Merci Isle Second Dawn – Zelig Lejongap), om. Mia Kalliosaari, 259 p.
  5. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila, 178 p.
Nartut
  1. Pipsqueak Lovely Whipster (Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll), om. Pia & Kirsi Mannila, 423 p. VSP
  2. Zaraque’s High Temptation, (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 277 p.
  3. Softouch Hazelnut (Pipsqueak Kelju K Kojootti – Leyenda’s Happy Days), om. Pirjo Muhonen, 169 p.
  4. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), om. Kirsi & Pia Mannila, 113 p.
  5. Jagodas Gingembre (Twyborn Philadelphia – Aaniston An Outstanding Filly), Heli Poikonen, 68 p.

VUODEN KASVATTAJA

  1. C’mere om. Kirsi & Pia Mannila, 483 p. ROP
  2. Sagramour om. Marina Aaltio & Jenny Savander, 453 p.
  3. Zaraque’s om. Heidi Lonnakko, 403 p.
  4. Whiptails om. Kirsi & Timo Aalto, 400 p.
  5. Softouch om. Pirjo Muhonen, 384 p.
  6. Courtborne om Kristin Hoff, 308 p.
  7. Besties om. Mari Kääriäinen, 284 p.
  8. Mimi Chill’s om. Anna Reponen & Emmi Reinikainen, 216 p.
  9. Play A While om. Henrik Härling, 191 p.
  10. Avantina om. Sari Mäkiö, 190 p.

VUODEN RATAJUOKSIJA 2018

Nartut

  1. Shannon Down Sapphire Isles, om. Sari Salminen, Anne Jokisalo, 116 p.
  2. Apache Nation’s A BallOfFire, om. Janne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas, 72 p.
  3. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 58 p.
  4. Mingan-River Du Tepee D’amour, om. Anne Oljemark, Mikael Oljemark, 57 p.
  5. Cwic Princess Hooli, om. Heli Koskinen, 54 p.
  6. Maxwin Jolie, om. Niina Mäkinen, Jorma Mäkinen, 47 p.
  7. Indian Hill’s Gipsy, om. Noora Säe, Mikko Säe, 41 p.
  8. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 35 p.
  9. Maxwin Isadora, om. Pasi Malinen, Helena Malinen, 31 p.
  10. Indian Hill’s Eylaki, om. Kimmo Salmi, Kirsi Hietaharju, 19 p.

Urokset

  1. Apache Nation’s A BundleOfJoy, om. Heli Koskinen, 119 p.
  2. Maxwin Jambo, om. Anne Saastamoinen, Hannu Olkkonen, 107p.
  3. Apache Nation’s A PieceOfCake, om. Heidi Ström, 79 p.
  4. Indian Hill’s Eagle, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 79 p.
  5. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen, 74 p.
  6. Maxwin Jackpot, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 62 p.
  7. Indian Hill’s Gambler, om. Harri Koivula, 47 p.
  8. Maxwin Kommando, om. Jaakko Stenroos, 43 p.
  9. Paletin Captainkid, om. Kari Keltakangas, 36 p.
  10. Whiplandian I Am Legend, o. Minna Kauhanen, Tiina Räihä, 34 p.

Nartut yli 48 cm

  1. Angel Of North Cessna, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 103 p.
  2. Apache Nation’s A Bumpyride, om. Johanna Maaluoto, Veera Maaluoto, 51 p.
  3. Apple Garden’s Heart’s Delight, om. Kati Soininen, 51 p.
  4. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 47 p.
  5. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 45 p.
  6. Nopurin Meryl Streep, om. Sari Salminen, 41 p.
  7. Dinacon Nothing Else Matters, om. Marjo Rantanen, 35 p.
  8. Of Streamline Geometric Motion, om. Marjo Stöckell, 21 p.
  9. Weikotin JZ-Toini, om. Noora Säe, Mikko Säe, 20 p.
  10. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 16 p.

Urokset yli 51 cm

  1. My Wild Funky Fellow, om. Johanna Jäntti, 119 p.
  2. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 117 p.
  3. Nopurin Snoop Dogg, om. Anne Jokisalo, 101 p.
  4. Apache Nation’s A Hardnuttocrack, om. Maarit Parkkinen, 82 p.
  5. Apache Nation’s A Fastbuck, om. Heidi Ström, 52 p.
  6. Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso, Jari Rämö, 49 p.
  7. Nopurin Sylvester Stallone, om. Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 40 p.
  8. Sökövintin AG-Into-Mieli, om. Mira Ruuska, Arto Ruuska, 22 p.
  9. Marakaya’s James Bond, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Akseli Lahti, 17 p.
  10. Skyisthebest Tyson, om. Helena Törmänen, 15 p.

VUODEN RATAJUOKSIJATULOKAS 2018

Nartut
  1. Cwic Princess Hooli, om. Heli Koskinen, 54 p.
  2. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 5 p.
  3. Marakaya’s Love At First Sight, om. Noora Säe, Mikko Säe, 4 p.
  4. Kiiturin WR-Rantanplan, om. Susanna Pitkäaho, 3 p.
  5. Tarumetsän Kirjaillut Tähdet,om. Taru Uuttu, 0 p.
  6. Tiger’s Chaos I Believe I Can Fly, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  7. Tiger’s Chaos I Was Made For Plaudite, om. Sanna Wåg, Pirjo Jutila, 0 p.
  8. Zaraque’s Kismet Sensation At Miyessa, om. Anu Prinkkilä, 0 p.
Urokset
  1. Oochigea’s Q’for Azorg, om. Jari Forsstén, 18 p.
  2. Paletin Mörkö, om. Marie Enqvist, 17 p.
  3. Kiiturin WR-Maximus, om. Katariina Walder, 4 p.
  4. Kiiturin WR-Ricky Martin, om. Kari Saksinen, Saila Blomqvist, 3 p.
  5. Paletin Hattivatti, om. Elina Tuhkalainen, 3 p.
  6. Maxwin Kosmos, om. Ilkka Virta, Ulla Saxén, Minna Leppänen, 2 p.
  7. Fierce Fireball Formula One, om. Nina Marttila, 0 p.
  8. Indian Hill’s Erebor, om. Taina Pajuniemi, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Angel Of North Cessna, om. Kerttu Tuomi, Tuomas Tuomi, 103 p.
  2. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 16 p.
  3. Cwic Eccentrica Gallumbits, om. Raila Terävä, 3 p.
  4. Weikotin CA-Weeruska, om. Ulla Pelkonen, 3 p.
  5. Whiplandian Power Princess, om. Mari Juntunen, 3 p.
  6. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Annica Ojala, 2 p.
  7. Magtaf May In Martinique, om. Jaana Ihanainen, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Skyisthebest Tyson, om. Helena Törmänen, 15 p.
  2. Mei Dan Growlithe, om. Eeva Salminen, 13 p.
  3. Adventure Of The Noace, om. Riikka Linnala, 8 p.
  4. Tuulikellon Eco, 7 p. Janne Tuominen, 7 p.
  5. Of Streamline Gallant, om. Marjo Stöckell, 2 p.
  6. Nyanssin Fast And Furious, om. Tiia Meriläinen, Janne Näränen, 1 p.
  7. Cwic Oolon Colluphid, om. Anu Lehto, 0 p.
  8. Cwic Zaphod Beeblebrox, om. Riikka Keskinen, Jari Hyväluoma, 0 p.
  9. Giobaldi Alexander Mcqueen, om. Anne Harju, 0 p.
  10. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 0 p.

VUODEN RATAJUOKSIJAVETERAANI 2018

Nartut
  1. Hilton Du Pack De La Jet, om. Anne Jokisalo, 99 p.
  2. Ankaa Speedy Star, om. Hanna Vuorinen, Sami Kytömäki, 34 p.
  3. Sökövintin CG-Huomen-Lahja, om. Ville Junttila, 12 p.
  4. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark, 1 p.
  5. Apple Garden’s Festina Lente, om. Hanna-Mari Hartin, 1 p.
  6. Tiger’s Chaos Her Mesetas, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  7. Barchabell’s Katharsis, om. Mari Iivonen-Forsstén, 0 p.
  8. Besties Q-Rankukka, om. Ulla Pelkonen, 0 p.
  9. Nine Lives Light Of Love, om. Marita Kauppinen, 0 p.
  10. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 0 p.
Urokset
  1. Maxwin Hurricane, om. Riitta Suominen, 42 p.
  2. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 30 p.
  3. Brona V.D. Waterram, om. Tuula Malvisalo, Erkki Ruusunen, 20 p.
  4. Indian Hill’s Aragon, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti, 13 p.
  5. Paletin Soulman, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 6 p.
  6. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 3 p.
  7. Paletin Super Trouper, om. Ida-Maria Björkqvist, 1 p.
  8. Just Nosy Sandstorm, om. Taru Jäppinen, 0 p.
  9. Nyanssin Berberis, om. Tarja Luusua, 0 p.
  10. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Weikotin JZ-Toini, om. Noora Säe, Mikko Säe, 80 p.
  2. Effloresco’s Lillian,om. Tarja Seppänen, 47 p.
  3. Nikita Vom Badenermoor, om. Sari Tapaninaho, 7 p.
  4. Maxwin Hipster, om. Suvi Rautsiala, 1 p.
  5. Whiplandian Wild Child, om. Ada Seppänen, 0 p.
  6. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 0 p.
  7. Nenatnak Absolutely Blue, om. Katariina Vaaramaa, 0 p.
  8. Tuiskuniityn Flamenco, om. Monica Eriksson, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Maxwin Hooligan, om. Paula Stenroos, Jaakko Stenroos, 42 p.
  2. Lekurin Kundi, om. Minna Vekkeli, Janne Vekkeli, 39 p.
  3. Softrack Fast’N’Slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 39 p.
  4. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 24 p.
  5. Old Road’s Kamagurka, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 23 p.
  6. Lekurin Kingi, om. Harri Koivula, Leevi Koivula, 20 p.
  7. Besties Plusque Minusque, om. Jenna Tähtinen, 0 p.
  8. Weikotin JZ-Torsti, om. Merja Lahti, 0 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2018

Nartut

  1. Nenatnak Call Me The Breeze, om. Terhi Lehtinen, Pasi Lehtinen, 127 p.
  2. Besties Washakie, om. Susanna Pitkäaho, 120 p.
  3. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 105 p.
  4. Deadliest Catch’s Aceshigh, om. Miska-Alexander Argillander, 79 p.
  5. Weikotin Superchopper, om Salla Silvasti, 69 p.
  6. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 69 p.
  7. Besties Dakota, om. Katariina Vaaramaa, Mari Kääriäinen, 44 p.
  8. Nyanssin Fairy Princess, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 43 p.
  9. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 41 p.
  10. Julienne Jacquelyn Synergy, om. Jonna Lemmetyinen, Sanna Wåg, 37 p.

Urokset

  1. Tuulikellon Effectico, om. Annemari Mustonen, 87 p.
  2. Tarumetsän Ikiroudan Timantti, om. Piia Vuorenpää, Pekka Vuorenpää, 80 p.
  3. Whiplandian Indiana Jones, om. Niko Karppanen, 71 p.
  4. Tiger’s Chaos I Say Boom Boom Boom, om. Roosa Tilus, 61 p.
  5. Maxwin Imp, om. Anne Saastamoinen, 49 p.
  6. Besties Wuliton, om. Veera Vaittinen, 42 p.
  7. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Anne Lång-Argillander, Antti Koikkalainen, 34 p.
  8. Dinacon Master Of Puppets, om. Nina Marttila, 33 p.
  9. Indian Hill’s Erebor, om. Taina Pajuniemi, 28 p.
  10. Besties Zorro The Hero, om. Noora Frantzi, Jani Frantzi, 27 p.

Nartut yli 48 cm

  1. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hanna-Mari Hartin, 82 p.
  2. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Tiia Lippo, 82 p.
  3. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 59 p.
  4. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 43 p.
  5. Hymn To Love V.D. Groene Golf, om. Ella Huttunen, 31 p.
  6. Bonnywapit Happyhappyjoyjoy, om. Johanna Gustafsson, Tiina Luhtala, 25 p.
  7. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 22 p.
  8. Crimdon Bell, om. Mari Kääriäinen, 20 p.
  9. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels, om. Pirjo Löfgrén, 15 p.
  10. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Annica Ojala, 15 p.

Urokset yli 51 cm

  1. Jewgenistajan Möhkö-Fantti, om. Niina Leskelä, 117 p.
  2. Azarin Eleazar, om. Kari Eklund, Katariina Rauko, 113 p.
  3. Mei Dan Rhyhorn, om. Tilda Koskinen, 74 p.
  4. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 67 p.
  5. Tuulikellon Energico, Riitta Suominen, om. 60 p.
  6. Zaraque’s Lionheart, om. Heikki Skinnari, Anne Kohtalo, 53 p.
  7. Nine Lives Sounds Like Chaos, om. Henna Katajamäki, Sanna Wåg, 51 p.
  8. Tuulikellon Eco, om. Janne Tuominen, 40 p.
  9. Mei Dan Aston Villa, om. Toini Zanin-Kauppi, Marko Kauppi, 34 p.
  10. Encautom’s Giovane D’Onore, om. Katariina Kunnas, om. 33 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJATULOKAS 2018

Nartut
  1. Nyanssin Gerda, om. Hannele Ojala, Nina Heinäaho, 105p.
  2. Deadliest Catch’s Aceshigh, om. Miska-Alexander Argillander, 79 p.
  3. Kiiturin RE-Amazing Grace, om. Tarja Seppänen, 63 p.
  4. Besties Dakota, om. Katariina Vaaramaa, Mari Kääriäinen, 44 p.
  5. Julienne Jacquelyn Synergy, om. Jonna Lemmetyinen, Sanna Wåg, 37 p.
  6. Kiiturin WR-Rantanplan,om. Susanna Pitkäaho, 35 p.
  7. Gaselle’s Alessandria, om. Kari Eklund, Katariina Rauko, Karoliina Vähänen, 29 p.
  8. My Wild Flashpoint, om. Nina Lehtinen, Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 22 p.
  9. Sandbay Stardust, om. Mia Kalliosaari, 18 p.
  10. Indian Hill’s Evaki, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, Jori Jauhiainen, 17 p.
Urokset
  1. Tarumetsän Ikiroudan Timantti, om. Piia Vuorenpää, Pekka Vuorenpää, 80 p.
  2. Tiger’s Chaos I Say Boom Boom Boom, om. Roosa Tilus, 61 p.
  3. Whiplandian Phantom Rider, om. Niko Karppanen, Maria Käyhkö, 25 p.
  4. Kiiturin WR-Maximus Katariina Walder, 25 p.
  5. Zaraque’s Just Light Up My Way, om. Anne Ryynänen, Oona Savolainen, 18 p.
  6. Nyanssin Gambler Jr, om. Susanne Rämänen, 15 p.
  7. Fierce Fireball Formula One, om. Nina Marttila, 12 p.
  8. Besties Chunky Monkey, om. Eveliina Suominen, 12 p.
  9. Zaraque’s Key To Put’N Hole, om. Susanna Vitikka, Hannele Vitikka, 11 p.
  10. Softouch Indian Trail, om. Katri Ilves, 11 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Shannon Down Kissed By Fire,om. Hanna-Mari Hartin, 82 p.
  2. Tiger’s Chaos Comes Out Of The Blue, om. Tanja Paldanius, 59 p.
  3. Dyanitos Dis, om. Inga-Lill Sjöman-Rönn, 43 p.
  4. Hymn To Love V.D. Groene Golf, om. Ella Huttunen, 31 p.
  5. Bonnywapit Happyhappyjoyjoy, om. Johanna Gustafsson, Tiina Luhtala, 25 p.
  6. Crimdon Bell, om. Mari Kääriäinen, 20 p.
  7. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels, om. Pirjo Löfgrén, 15 p.
  8. My Wild Flashpoint, om. Nina Lehtinen, Johanna Jäntti, Johanna Kakko, 12 p.
  9. Whiplandian Powerpuff Girl, om. Jenni Heiskanen, 6 p.
  10. Whiplandian Power Princess, om. Mari Juntunen 3 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Mei Dan Rhyhorn, om. Tilda Koskinen, 74 p.
  2. Jothryn Alluring Traits, om. Anita Sandqvist, 67 p.
  3. Zaraque’s Lionheart, om. Heikki Skinnari, Anne Kohtalo, 53 p.
  4. Encautom’s Giovane D’Onore, om. Katariina Kunnas, 33 p.
  5. Tiger’s Chaos Comet Lovejoy, om. Riitta Vepsäläinen, 28 p.
  6. Cwic Oolon Colluphid, om. Anu Lehto, 25 p.
  7. Cwic Slartibartfast, om. Niina Leskelä, 22 p.
  8. Mei Dan Growlithe, om. Eeva Salminen, 20 p.
  9. Shiny Sensation’s Thunderball, om. Taru Jäppinen, 16 p.
  10. Pikkuliisan Tarina Onnesta, om. Satu Ruotsalainen, 16 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJAVETERAANI 2018

Nartut
  1. Blackbitch’s Lara Croft, om. Marjo Rantanen, 43 p.
  2. Sökövintin CG-Herran-Terttu, om. Jenni Heiskanen, 42 p.
  3. Inna V. Dia-Robinne, om. Marjo Rantanen, 36 p.
  4. Nine Lives Light Of Love, om. Marita Kauppinen, 31 p.
  5. Blackbitch’s Long Kiss Goodnight, om. Anne Oljemark, 28 p.
  6. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark, 22 p.
  7. C’mere Noce Moscata, om. Anna Varila, 6 p.
  8. Fierce Fireball Angelica, om. Janne Tuominen, Jonna Tuominen, 4 p.
  9. Fast Pack’s Bumblebee, om. Laura Niva, Heikki Niva, 4 p.
  10. Tiger’s Chaos Call Me Sugar, om. Tanja Paldanius, 3 p.
Urokset
  1. Maxwin Hurricane, om. Riitta Suominen, 24 p.
  2. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén, 18 p.
  3. Sopisco Ensihupi, om. Janne Sepponen, 8 p.
  4. Paletin Tarde, om. Taina Pajuniemi, 8 p.
  5. Nyanssin Chivas Regal, om. Janne Sepponen, 2 p.
  6. Paletin Teetee, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 0 p.
  7. Paletin Tequila, om. Birgitta Lepistö, 0 p.
  8. Paletin Soulman, om. Merja Lautala, Jorma Lautala, 0 p.
  9. Indian Hill’s Aragon, om. Merja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti, 0 p.
  10. Nyanssin Berberis, om. Tarja Luusua, 0 p.
Nartut yli 48 cm
  1. Effloresco’s Lillian, om. Tarja Seppänen, 39 p.
  2. Whiplandian Wonderchild, om. Suvi Halonen, 26 p.
  3. Softrack Fast’N’Icy, om. Sari Tapaninaho, 6 p.
  4. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Anna-Leena Lahti, 2 p.
  5. Sagramour Pietra Preziosa, om. Heidi Lonnakko, 1 p.
  6. Nenatnak Absolutely Blue, om. Katariina Vaaramaa, 0 p.
Urokset yli 51 cm
  1. Old Road’s Kamagurka, om. Maria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, 20 p.
  2. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Pia Näsi-Vimpari, 15 p.
  3. Softrack Fast’N’Slow, om. Riikka Linnala, Jussi Linnala, 8 p.
  4. Mimi Chill’s Rocky Prince, om. Jukka Kosonen, 4 p.
  5. Belltown Force India, om. Henna Lahtinen, Ilkka Lahtinen, 1 p.
  6. Besties Plusque Minusque, om. Jenna Tähtinen, 1 p.

VUODEN AGILITYWHIPPET 2018

1. Apple Garden’s Festina Lente ”Nikita” & Hanna-Mari Hartin, 105 p.


2. Zaraque’s Juliet In Temptation ”Hippu” & Anniina Oksanen, 97 p.


3. Apache Nation’s A HardNutToCrack ”Meeko” & Maarit Parkkinen, 50 p.


4. Refined Moon Maniac ”Spooky” & Kati Rasku, 47 p.


5. Ikimba Arctic Breeze ”Wendy” & Lena-May Harjulin, 38 p.


5. Sagramour Magic Endeavor ”Monni” & Tuuli Strang, 38 p.


7. Pikkuliisan Rakas Majesteetti ”Lusmu” & Eija Lähdesmäki, 32 p.


8. Sagramour Go For It ”Mikke” & Tuuli Strang, 26 p.
9. Tiger’s Chaos I Wanna Be Somebody ”Zombi” & Kati Rasku, 16 p.


10. Tiger’s Chaos My Preciousss ”Sissi” & Annica Ojala, 12 p.
11. Tiger’s Chaos Breaking The Silence ”Jeeves” & Annica Ojala, 9 p.

Agilitytoimikunnan tiedotuksia

Agilitytoimikunnan tiedotuksia

Päivitetyt agility rotumestaruus-kilpailun säännöt 1.1.2019 alkaen

Agilitytoimikunta toteutti keväällä 2018 kyselyn jäsenistölle käyttäen monivalintakysymyksiä sekä avoimia kysymyksiä sen kartoittamiseksi, kuinka selkeinä ja toimivina jäsenistö pitää rotuyhdistyksen agilitymestaruuskilpailun sääntöjä. Whippet-Harrastajat ry:n hallitukselle toimitettiin yhteenveto ja johtopäätöksiä WH agilitymestaruuksien sääntöuudistuksen tarvekartoituksesta agilitytoimikunnan esityksen taustoittamiseksi.

Agilitytoimikunnan esityksestä uudet säännöt astuvat voimaan vuoden 2019 alusta. Sääntöjä on tarkistettu siten, että säännöissä korostetaan ja selkeytetään sitä että nollatulos kirjataan virallisen tuloksen mukaisena miinusmerkkisenä tuloksena, ja että ylemmän luokan nolla voittaa alemman luokan nollan miinusmäärästä riippumatta.

Agility rotumestaruus-kilpailun säännöt

Tuki agilityn Suomenmestaruuskilpailuihin osallistuvalle joukkueelle

Whippet-Harrastajat ry ryhtyy vuodesta 2019 alkaen tukemaan agilityn Suomenmestaruuskilpailuihin lähtevän joukkueen osallistumiskuluja siten, että rotuyhdistys maksaa joukkueen osallistumismaksun. Maksu oli vuonna 2018 60 €. Tulevien vuosien joukkueilmoittautumisen hintaa ei ole vielä vahvistettu.

Joukkueen valinta:

Joukkueeseen voidaan valita Suomen Agilityliiton vahvistamien osallistumiskriteerit täyttäviä koirakoita. Kriteerit ovat tähän saakka olleet: koirakko kilpailee 3-luokassa. Joukkueen koko ja varakoirakoiden määrä noudattavat agilityliiton vahvistamaa joukkuekilpailun säännöissä sanottua.

Joukkueeseen valitaan etusijalla ne koirakot, joilla on osallistumisoikeus agilityn SM-kilpailujen yksilökilpailuun agilityliiton kunakin vuonna vahvistamien kriteerien mukaisesti. Tämän jälkeen noudatetaan seuraavia valintakriteereitä:

Joukkueeseen valitaan ensisijaisesti Whippet-Harrastajat ry:n lisenssillä kilpailevia osallistumiskriteerit täyttäviä koirakoita. Ohjaajan on tullut edustaa Whippet-Harrastajat ry:tä pääasiallisena seuranaan kuluneella tuloskaudella.

Toissijaisesti koirakot valitaan koiran nollaprosentin mukaan. Koiran ohjaaja laskee koiran nollaprosentin kuluneelta tuloskaudelta joukkuehaussa ilmoitettuun päivämäärään saakka ja lähettää tulosten tarkistusta varten tarvittaessa kuvankaappauksen agilityliiton tulosjärjestelmästä tai tarvittaessa myös kilpailukirjasta.

Koiran ohjaajan on oltava Whippet-Harrastajat ry:n jäsen.

Mikäli saadaan kaksi joukkuetta (SL ja L), Whippet-Harrastajat ry tukee molempia joukkueita maksaen molempien joukkueiden joukkueilmoittautumisen kustannukset.

Joukkue valitaan vuosittain agilitytoimikunnan tai kilpailijoiden aloitteesta. Joukkue valitsee keskuudestaan joukkueenjohtajan ja hoitaa itse joukkueen ilmoittamisesta kilpailuun.

Suomen Agilityliiton ylimääräinen kokous 2.7.2018

Kokouksessa oli läsnä Whippet-Harrastajat ry:n valtuuttama edustaja, agilitytoimikunnan jäsen Anniina Oksanen.

Kokouksen päätökset on käsitelty Whippet-Harrastajat ry:n agilitytoimikunnan kokouksessa 20.7.2018, jolloin toimikunta käsitteli asioita, jotka vaikuttavat rotuyhdistysten toimintaan.

Suomen Agilityliiton (SAGI) ylimääräinen kokous kutsuttiin koolle muun muassa siinä tarkoituksessa, että kokouksessa käsiteltiin liiton talouden sopeuttamistoimet vuodelle 2018 ja niiden vaikutuksia kuluvan vuoden toimintasuunnitelmaan ja budjettiin, sekä erityistilintarkastuksesta saatuja tarjouksia. Kokous on osin seurausta siitä, ettei SAGI:n hallitukselle myönnetty vastuuvapautta vuosikokouksessa muun muassa liiton taloudelliseen tilanteeseen sekä kilpailutietojärjestelmän kilpailuttamiseen liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Kokouksessa oli 95 osallistujaa, joista 50 osallistui etänä.

Sopeuttamistoimet ja suunnitelmat, jotka koskevat rotuyhdistyksiä:

Kokouksessa äänestyksen kautta valittiin ratkaisu, jonka myötä SAGI valtuutettiin keräämään jäsenyhdistyksiltään 50 % suuruisen ylimääräisen jäsenmaksun kertaluontoisena vuonna 2018. Whippet-Harrastajat ry:n agilitytoimikunta järjestää vuosittain mm. koulutustoimintaa, josta yhdistys voi saada tuloja. Toimikunta tekee yhdistyksen hallitukselle esityksen, jonka tarkoituksena on kattaa agilityliiton jäsenmaksun korotus toimikunnan kautta kulkevalla rahalla niin, ettei korotus rasita muuta Whippet-Harrastajat ry:n toimintaa. Kustannuksiin ei siten mene rahaa muihin rotuyhdistyksen toimintoihin varatuista yhdistyksen varoista.

Toinen rotuyhdistyksiä koskeva konkreettinen asia on pyrkiä lisäämään myös rotuyhdistyksen lisenssillä agilityssä kilpailevien harrastajien määrää. Ovathan Whippet-Harrastajat ry:n jäsenet tietoisia, että edustusseuraansa valitessaan he voivat ostaa lisenssin myös Whippet-Harrastajien kautta? Agilitytoimikunta tulee jakamaan asiasta lisää tietoa erilaisin infoin ja kampanjoin.

Tulosilmoittelu Whippet-lehdessä

Te kisaavat whippetistit, jos haluatte koirienne tuloksia mukaan, voitte ilmoitella erityisesti nolla- ja palkintosijatuloksia, varsinkin LUVA/OIVA/SERT tuloksia toimikunnalle ja kasaamme ne ennen aineiston toimittamisen deadlinea yhteen.

Lähetä ilmoitukset osoitteeseen agility@whippetharrastajat.fi. Tulosten ilmoittamisen yhteydessä on hyvä mainita koiran virallinen ja kutsumanimi, kilpailuluokka, ohjaaja ja omistaja, kilpailupäivä ja -paikka, tulos ja vaikka kilpailun tuomarikin. Julkaisulaatuisia kuviakin voi laittaa mukaan.

Vuoden koirat 2017

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2017

Urokset

1. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 339 p. VSP

2. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 181 p.

3. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 179 p.

4. Zaraque’s Knight of Northern Lights (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Oona Savolainen, 147 p

5. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 145 p.

6. Festiva Snow Hill Imagine (Snow Hill Mindbender – Giobaldi Cristalle At Festiva N Sportingfield), om. Minna Puukko, 132 p.

7. Softouch Guess Who (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Minna Kuivaniemi, 126 p.

8. Nobody But You (Yohji Yamamoto – Sobresalto Standing Ovation), om. Anni Sundberg, 124 p.

9. Forgetmenot Sobers Don Diablo (Pride of Forgetmenot – Sobers Pollyanna), om. Bitte Ahrens Primavera & Pierluigi Primavera, 115 p.

10. Adagio Shimmering Blue (Lancar Dream Dazzling Flash – Adagio Captured Sunshine), om. Randi Juliussen, 107 p.

11. Zaraque’s Just Light Up My Way 102 p.
12. C’mere Rebel Yell 94 p.
13. Twyborn The Countryman 90 p.
14. Azarin Eleazar 87 p.
15. Besties Zorro The Hero 85 p.
16. Brookway Academy Choice 79 p.
17. C’mere Jöröjukka 72 p.
18. Bona Diva Touch of Class 68 p.
19. Zaraque’s Lionheart 67 p.
20. Mimi Chill’s Brief Is The Light 65 p.

Nartut

1. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), om. Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio, 352 p. ROP

2. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Kari Naukkarinen, 192 p.

3. Shottii (Play A While The Hours – Play A While Tiimari), om. Mona Riberg, Steinar Elnes & Randi Juliussen, 168 p.

4. Kupleto Ava (C’mere Oz The Great – Absoliuti Idile Be My Bianca Ryan), om. Sanna Norhio-Hanski, 165 p.

5. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 157 p.

6. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), om. Janita Pelttari & Katariina Valonen, 145 p.

7. Softouch Girl Next Door (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Elisa Anttola, 145 p

8. Whiptails Three Little Words (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto & Virpi Taskinen, 116 p.

9. Librium’s Remarkable Jazz (Aberdeen Remarkable In Paris – Librium’s Jazz Festival), om. Maria Sheina, 112 p.

10. Woodbrooks Who Made Who (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström, 111 p.

11. Sandbay Stars And Stipes 102 p.
12. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels 101 p.
13. C’mere Noce Moscata 98 p.
14. Softouch Ebony Eyes 95 p.
15. Play A While A Story Set In Motion 81 p.
16. Softouch Red Hot Chili Pepper 74 p.
17. Sporting Fields Jamaican Me Crazy 72 p.
18. Flymarin Atimeforyou 68 p.
19. Zaraque’s Juliet In Temptation 65 p.
20. Encautom’s Caporegime 61 p.

VUODEN NUORI 2017

Urokset

1. Zaraque’s Knight of Northern Lights (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Oona Savolainen, 147 p. ROP
2. Whiptails Perfect Match (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto, 145 p
3. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), om. Mia & Timo Pelttari, 131 p.
4. Nobody But You (Yohji Yamamoto – Sobresalto Standing Ovation), om. Anni Sundberg, 124 p.
5. Softouch Guess Who (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Minna Kuivaniemi, 117 p.
6. Twyborn The Countryman 90 p.
7. Azarin Eleazar 87 p.
8. Besties Zorro The Hero 85 p
9. Zaraque’s Lionheart 67 p.
10. Tuiskuniityn Ilohitti 61 p.

Nartut

1. Softouch Girl Next Door (Play A While Mora Marknad – Softouch Dreamkeeper), om. Elisa Anttola, 126 p. VSP
2. Whiptails Three Little Words (Whiptails Holding The Dream – Whiptails Sweet Tea At Sunrise), om. Kirsi & Timo Aalto & Virpi Taskinen, 116 p.
3. Zaraque’s Keen On Crown’n Jewels (Mac Bells Karat Black Streak – Zaraque’s High Temptation), om. Pirjo Löfgren, 101 p.
4. Play A While A Story Set In Motion (Snow Hill Dakota Bad Sneakers –Play A While Bang), om. Henrik Härlig, 81 p
5. Woodbrooks Who Made Who (Play A While Mora Marknad – Woodbrooks C’mon AC/DC), om. Ulrica Ahlström, 75 p.
6. Softouch Red Hot Chili Pepper 74 p.
7. Flymarin Atimeforyou 68 p.
8. Encautom’s Caporegime 61 p.
9. Whiptails Truly Madly Yours 57 p.
10. Besties Active Miss 53 p.

VUODEN VETERAANI 2017

Urokset

1. C’mere Jöröjukka (Forgetmenot Flying Star – C’mere Hattara), om. Sanna Mantila, 43 p. VSP
2. Fanfare’s Too Cool To Care (Plumcreek Hollowell Go Worth – Fanfares Too Cute To Care), om. Jaana Jyläntö, 21 p.
3. Mimi Chill’s Panthers Daydream (Adagio Love Supreme – Taraly Black Panther), om. Riikka Keskinen, 20 p
4. Tiger’s Chaos All Or Evenmore (Dyanitos Absolut – Tiger’s Chaos Specialplaudite), om. Jenni Jäntti, 16 p.
5. Rivarco Teller of Tales (Adagio Love Supreme – Rivarco Arwen), om. Maria Sheina, 15 p.
6. Song Sung Blue Golddust 13 p.
7. Roberta’s Konnankoukku 11 p.
8. Woodbrooks I Feel So Fine 10 p.
9. Bonnywapit Damnsmokin’hot 10 p.
10. Best Looking Brooklyn 9 p.

Nartut

1. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 67 p. ROP
2. Hookoplan Harmattan (Hjortronblommans Gin Martin – Whiptails Pocahontas), om. Merja Ikonen, 45 p.
3. Encautom’s Christmas Gift (Boxing Helena’s Epos Ena – Encautom’s Cayenne), om. Niina & Jorma Mäkinen, 44 p.
4. Zaraque’s High Temptation (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 36 p.
5. Bonnywapit Clarissa (Woodbrooks Tullamore Dew – Twyborn Happiness), om. Pirjo Niemi, 34 p.
6. Encautom’s Lovely Vanilla 27 p.
7. C’mere Hattara 26 p.
8. Puhurin Zaphire 24 p.
9. Softouch Wild At Heart 11 p.
Sagramour Samnag 11 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA 2017

Urokset

1. Aberdeen Remarkable In Paris (Surrey Hill’s Golden Boy – Aberdeens Marking Time), om. Meri Fox, 855 p. ROP
2. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), om. Mia & Timo Pelttari, 527 p.
3. Zelig Bottle of Smoke (Merci Isle Second Dawn – Zelig Lejongap), om. Mia Kalliosaari, 390 p.
4. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), om. Pia & Kirsi Mannila, 270 p.
5. Twyborn Philadelphia (Klenod’s Qhavat – Twyborn Swanley Gem), om. Anita Sandqvist, 171 p.

Nartut

1. Pipsqueak Lovely Whipster (Ronndal Zinedine Zidane – Pipsqueak Charmtroll), om. Pia & Kirsi Mannila, 562 p. VSP
2. Sagramour Foxy Flyer (Bohem Time Flies – Woodbrooks Yalumba Shiraz), om. Marina Aaltio, 457 p.
3. Zaraque’s High Temptation (Khalibadh Solglimt – Zaraque’s First Avenue), om. Heidi Lonnakko, 415 p
4. Woodbrooks Yalumba Shiraz (Woodbrooks Tullamore Dew – Woodbrooks Talunga Shiraz), om. Marina Aaltio, 171 p.
5. Alborada De Isla De Bali (Lord Fauntleroy of Gentle Mind – Sobresalto Tendezvous), om. Katariina Valonen, 167 p.

VUODEN KASVATTAJA 2017

1. C’mere om. Kirsi & Pia Mannila 723 p.
2. Sagramour om. Marina Aaltio & Jenny Savander 596 p.
3. Softouch om. Pirjo Muhonen 440 p.
4. Zaraque’s om. Heidi Lonnakko 417 p.
5. Whiptails om. Kirsi & Timo Aalto 360 p.
6. Besties om. Mari Kääriäinen 210 p.
7. Encautom’s om. Melina Forssell 173 p.
8. Woodbrooks om. Unto Timonen & Sampo Miettinen 157 p.
9. Mimi Chill’s om. Anna Reponen & Emmi Reinikainen 148 p.
10. Brookway om. Jutta Parkkonen 133 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2017

Nartut

  1. Besties Honey Ryder, om. Tähtinen Jenna, Kääriäinen Mari, 89 p.

2. Inna V. Dia-Robinne, om. Rantanen Marjo, 79 p.

3. Zaraque’s Illusion Of Love, om. Räsänen Tuija, 73 p.

4. Dinacon Hero Of The Day, om. Lihavainen Sirpa, 63 p.

5. Zaraque’s Juliet In Temptation, om. Oksanen Anniina, Lonnakko Heidi, 58 p.

6. C’mere Teachers Pet, om. Varila Anna, 56 p.

7. Nurkkaniityn Ee Tuu Kuuloonkaan, om. Lehtinen Terhi, Lehtinen Pasi, 50 p.

8. Softouch Roobarb, om. Gustafsson Johanna, 50 p.

9. Blackbitch’s Long Kiss Goodnight, om. Oljemark Anne, 48 p.

10. Whiplandian In Time, om. Halonen Suvi, 47 p.

Urokset

  1. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Koikkalainen Anne, 84 p.

2. Whiplandian Indiana Jones, om. Karppanen Niko, 67 p.

3. Encautom’s More Of Me, om. Lumme Taru. Tammi Juhani, 47 p.

4. Plaudite Xtremely Funny Chap, om. Jutila Pirjo, 45 p.

5. Dinacon Master Of Puppets, om. Marttila Nina, 43 p.

6. C’mere Oh My, om. Jokivuori Anne, 42 p.

7. Tuulikellon Effectico, om. Mustonen Annemari, 40 p.

8. Besties Wuliton, om. Vaittinen Veera, 32 p.

9. Tiger’s Chaos Breaking News, om. Vepsäläinen Riitta, 31 p.

10. Snow Hill Full Sail, om. Hukari Salla, 27 p.

Nartut yli 48 cm

  1. Dinacon Nothing Else Matters, om. Rantanen Marjo, 65 p.

2. Mimi Chill’s Ava Adorable, om. Lahtinen Erja, 49 p.

3. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Lippo Tiia, 32 p.

4. Kupleto Ava, om. Norhio-Hanski Sanna, 29 p.

5. Lekurin Kaneli, om. Pekkarinen Tuula-Liina, 29 p.

6. Magtaf May In Martinique, om. Ihanainen Jaana, 27 p.

7. Indian Hill’s Eylaki, om. Salmi Kimmo, Hietaharju Kirsi, 25 p.

8. Vi’waun Miumau Maui, om. Virtanen Olli, Kivinen Minttu, 24 p.

9. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Ojala Annica, 21 p.

10. Avantina Arctic Elsa, om. Taari Riitta, Mäkiö Sari, 20 p.

Urokset yli 51 cm

1. C’mere Oz The Great, om. Mannila Pia, 119 p.

2. Nine Lives Sounds Like Chaos, om. Katajamäki Henna, Wåg Sanna, 112 p.

3. Jewgenistajan Möhkö-Fantti, om. Leskelä Niina, 59 p.

4. Azarin Eleazar, om. Rauko Katariina, Eklund Kari, 41 p.

5. Mimi Chill’s Dare To Be Great, om. Heino Kati, 38 p.

6. Whiplandian I Am Legend, om. Kauhanen Minna, Räihä Tiina, 38 p.

7. Giobaldi Alexander Mcqueen, om. Harju Anne, 34 p.

8. Mei Dan Remington, om. Lehtinen Mari, 33 p.

9. Avantina Arctic Kristoff, om. Savolainen Jatta, 31 p.

10. Mistyq Disciple Of The Sun, om. Vahlberg Sanna, Laakso Tiia-Tuulia, 30 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJATULOKAS 2017

Nartut

1. C’mere Teachers Pet, om. Varila Anna, 56 p.

2. Softouch Roobarb, om. Gustafsson Johanna, 50 p.

3. Nyanssin Fairy Princess, om. Ojala Hannele, Heinäaho Nina, 39 p.

4. Besties Plenty Otoole, om. Harjuhahto Minna, Harjuhahto Joni, 32 p.

5. Nenatnak Call Me The Breeze, om. Lehtinen Terhi, Lehtinen Pasi, 30 p.

6. Besties Xenia Onatopp, om. Partanen Pauliina, 17 p.

7. Mimi Chill’s Twilight, om. Vähänen Karoliina, 14 p.

8. C’mere Please Please Please, om. Helin Kirsi, Mannila Kirsi, Mannila Pia, 13 p.

9. Zaraque’s Kismet Sensation At Miyessa, om. Prinkkilä Anu, 9 p.

10. Besties Twinings, om. Partanen Pauliina, 6 p.

Urokset

1. Tuulikellon Effectico, om. Mustonen Annemari 40 p.

2. Maxwin Imp, om. Saastamoinen Anne 27 p.

3. Indian Hill’s Eagle, om. Lautala Merja, Lautala Jorma 25 p.

4. Besties Zorro The Hero, om. Frantzi Noora, Frantzi Jani 17 p.

5. Nyanssin Fabio, om. Savolainen Johanna 15 p.

6. Of Streamline Gamechanger, om. Van Os Pia 12 p.

7. Belltown Inflames, om. Argillander Miska-Alexander, Viskari Nina 10 p.

8. Eddy Hawk V.D. Waterram, om. Jauhiainen Juha, Jauhiainen Jori 9 p.

9. Indian Hill’s Erebor, om. Pajuniemi Taina 2 p.

10. Belltown Insilence, om. Vihonen Pertti, Vihonen Anu 0 p.

Nartut yli 48 cm

1. Paletin Ti-Ti-Uu, om. Lippo Tiia 32 p.

2. Indian Hill’s Eylaki, om. Salmi Kimmo, Hietaharju Kirsi 25 p.

3. Tiger’s Chaos My Preciousss, om. Ojala Annica 21 p.

4. Avantina Arctic Elsa, om. Taari Riitta, Mäkiö Sari 20 p.

5. Bonnywapit Gonnawanna, om. Blomqvist Maria 5 p.

6. Mimi Chill’s Mon Ami, om. Majala Anne 5 p.

7. Adagio Deepest Ruby, om. Aho Irina 0 p.

8. Mimi Chill’s Bubbles, om. Lahtinen Erja 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Azarin Eleazar, om. Rauko Katariina, Eklund Kari 41 p.

2. Avantina Arctic Kristoff, om. Savolainen Jatta 31 p.

3. Tuulikellon Energico, om. Suominen Riitta 15 p.

4. Tiger’s Chaos Never Heard, om. Dufva Moona 5 p.

5. Tuulikellon Eco, om. Tuominen Janne 4 p.

6. Mimi Chill’s Maradona, om. Kivirinta Pia 2 p.

7. Avantina Arctic Hans, om. Rautavuori Jenni 0 p.

8. Hjortronblommas Quick Max, om. Yliharju Markku, Yliharju Tuuli 0 p.

9. Jolly Joker Jr. Toomie Trishel, om. Nielikäinen Suvi 0 p.

10. Mimi Chill’s Mexican Sky, om. Järvenpää Marita 0 p.

VUODEN VETERAANIMAASTOJUOKSIJA 2017

Nartut

1. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Oljemark Anne 31 p.

2. Nine Lives Light Of Love, om. Kauppinen Marita 22 p.

3. Riveredges Amaranth, om. Koikkalainen Martta 13 p.

4. Tiger’s Chaos Her Mesetas, om. Kauppinen Marita 10 p.

5. Tuulikellon Daamico, om. Kääriäinen Risto, Kääriäinen Nuutti 4 p.

6. Barchabell’s Katharsis, om. Iivonen-Forsstén Mari 2 p.

7. Jagodas Lui-Meme, om. Puttonen Paula  1 p.

8. Berenike V.D. Waterram, om. Jauhiainen Maria, Jauhiainen Juha 0 p.

9. Mimi Chill’s Hetken Tie On Kevyt, om. Reponen Anna, Reponen Keijo 0 p.

Urokset

1. Paletin Super Trouper, om. Björkqvist Ida-Maria 16 p.

2. Nyanssin Berberis, om. Luusua Tarja 14 p.

3. Just Nosy Sandstorm, om. Jäppinen Taru 10 p.

4. Rokinet’s Blackberry, om. Koivula Harri 8 p.

5. Sopisco Ensihupi, om. Sepponen Janne 7 p.

6. Paletin Soulman, om. Lautala Merja, Lautala Jorma 5 p.

7. Tiger’s Chaos Oh Yeah, om. Salow Teija 4 p.

8. Elgedane Storm Runner, om. Tiensuu Tuomo, Mäkinen Anne 2 p.

9. Maxwin Hurricane, om. Suominen Riitta 1 p.

10. Brona V.D. Waterram, om. Malvisalo Tuula, Ruusunen Erkki 0 p.

Nartut yli 51cm

1. Bonnywapit Devilinareddress, om. Gustafsson Johanna 22 p.

2. Tiger’s Chaos No Sugar Added, om. Paldanius Tanja 15 p.

3. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Lahti Anna-Leena 13 p.

4. Just Nosy Willow, om. Poikonen Heli 8 p.

5. Oochigea’s Izbyiwanna, om. Rahunen Pekka 1 p.

Urokset yli 51 cm

1. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Näsi-Vimpari Pia 23 p.

2. Tiger’s Chaos No Stars But Stripes, om. Ruuskanen Sinikka 9 p.

3. Besties Plusque Minusque, om. Tähtinen Jenna 0 p.

VUODEN RATAJUOKSIJA 2017

Nartut

1. Shannon Down Sapphire Isles, om. Salminen Sari, Jokisalo Anne, 125 p.

2. Hilton Du Pack De La Jet, om. Jokisalo Anne, 86 p.

3. Apache Nation’s A Balloffire, om. Lehtikangas Janne, Lehtikangas Päivi, 83 p.

4. Maxwin Jolie, om. Mäkinen Niina, Mäkinen Jorma, 55 p.

5. Mingan-River Du Tepee D’amour, om. Oljemark Anne, Oljemark Mikael, 49 p.

6. Of Streamline Kinetic Art, om. Stöckell Marjo, 42 p.

7. Whiplandian In Time, om. Halonen Suvi, 36 p.

8. Maxwin Isadora, om. Malinen Pasi, Malinen Helena, 17 p.

9. Indian Hill’s Ghostly, om. Kiviranta Taru, 16 p.

10. Besties Washakie, om. Pitkäaho Susanna, Seppänen Tarja, 8 p.

Urokset

1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Jokinen Susanna, 111 p.

2. Maxwin Jambo, om. Saastamoinen Anne, Olkkonen Hannu, 92 p.

3. Indian Hill’s Aragon, om. Lahti Merja, Lahti Mikko, Lahti Veera, 87 p.

4. Paletin Captainkid, om. Keltakangas Kari, 73 p.

5. Indian Hill’s Aramis, om. Forsstén Jari, 67 p.

6. Indian Hill’s Eagle, om. Lautala Merja. Lautala Jorma, 63 p.

7. Indian Hill’s Gameover, om. Ruotsalainen Jyrki, Ruotsalainen Satu, Ruotsalainen Tatu, 55 p.

8. Maxwin Imp, om. Saastamoinen Anne, 50 p.

9. Maxwin Jackpot, om. Tuomi Kerttu, Tuomi Tuomas, 48 p.

10. Apache Nation’s A Bundleofjoy, om. Koskinen Heli, 43 p.

Nartut yli 48 cm

1. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hartin Hanna-Mari, 108 p.

2. Nopurin Meryl Streep, om. Salminen Sari, 75 p.

3. Weikotin JZ-Toini, om. Säe Noora, Säe Mikko, 72 p.

4. Nikita Vom Badenermoor, om. Tapaninaho Sari, 44 p.

5. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Lahti Anna-Leena, 37 p.

6. Of Streamline Misty Minefield, om. Stöckell Marjo, 33 p.

7. Effloresco’s Lillian, om. Seppänen Tarja, 30 p.

8. Apple Garden’s Heart’s Delight, om. Soininen Kati, 27 p.

9. Indian Hill’s Eylaki, om. Salmi Kimmo, Hietaharju Kirsi, 25 p.

10. Of Streamline Geometric Motion, om. Stöckell Marjo, 5 p.

Urokset yli 51 cm

1. Nopurin Jack Sparrow, om. Vekkeli Minna, Vekkeli Janne, 126 p.

2. Nopurin Sylvester Stallone, om. Jäntti Johanna, Kakko Johanna, 103 p.

3. Nopurin Snoop Dogg, om. Jokisalo Anne, 98 p.

4. Maxwin Invictus, om. Tuomi Kerttu, Tuomi Tuomas, 83 p.

5. Paletin Candyking, om. Kuoso Johanna, Rämö Jari, 68 p.

6. Apache Nation’s A Fastbuck, om. Ström Heidi, 45 p.

7. Nopurin Slim Shady, om. Paulavirta Suvi, 41 p.

8. Apache Nation’s A Hardnuttocrack, om. Parkkinen Maarit, 39 p.

9. Lekurin Kundi, om. Vekkeli Minna, Vekkeli Janne, 34 p.

10. Softrack Fast’n’slow, om. Linnala Riikka, Linnala Jussi, 26 p.

VUODEN TULOKASRATAJUOKSIJA 2017

Nartut

1. Shannon Down Sapphire Isles, om. Salminen Sari, Jokisalo Anne, 125 p.

2. Apache Nation’s A Balloffire, om. Lehtikangas Janne, Lehtikangas Päivi, 83 p.

3. Mingan-River Du Tepee D’amour, om. Oljemark Anne, Oljemark Mikael, 49 p.

4. Olimpic Coctail Aviaticus, om. Forsstén Jari, 3 p.

5. Whiplandian Inside I Am Dancing, om. Heiskanen Jenni, Halonen Suvi, 3 p.

6. Maxwin Jade, om. Malinen Pasi, Malinen Helena, 2 p.

7. C’mere Surprise Surprise, om. Mannila Pia, Mannila Kirsi, Collanus Sinikka, 1 p.

8. Besties Honey Ryder, om. Tähtinen Jenna, Kääriäinen Mari, 0 p.

9. Charlotina’s Juste Ideale, om. Savolainen Piia, Halonen Jaanaliisa, 0 p.

10. C’mere Teachers Pet, om. Varila Anna, 0 p.

Urokset

1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Jokinen Susanna, 111 p.

2. Maxwin Jambo, om. Saastamoinen Anne, Olkkonen Hannu, 92 p.

3. Indian Hill’s Eagle, om. Lautala Merja. Lautala Jorma, 63 p.

4. Apache Nation’s A Bundleofjoy, om. Koskinen Heli, 43 p.

5. Maxwin Kommando, om. Stenroos Jaakko, 7 p.

6. Tuulikellon Effectico, om. Mustonen Annemari, 3 p.

7. Weikotin Pekoraali, om. Pehrsson Sonja, 2 p.

8. Belltown Inflames, om. Viskari Nina, Argillander Miska-Alexander, 0 p.

9. Encautom’s More Of Me, om. Lumme Taru, Tammi Juhani, 0 p.

10. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Koikkalainen Anne, Koikkalainen Antti, 0 p.

Nartut yli 48 cm

1. Shannon Down Kissed By Fire, om. Hartin Hanna-Mari, 108 p.

2. Indian Hill’s Eylaki, om. Salmi Kimmo, Hietaharju Kirsi, 25 p.

3. Of Streamline Geometric Motion, om. Stöckell Marjo, 5 p.

4. Kiiturin Re-Lili Marleen, om. Walder Katariina, 2 p.

5. Kupleto Ava, om. Norhio-Hanski Sanna, 0 p.

6. Pikkuliisan Sydän Herttainen, om. Vesterinen Kaarina, Halonen Jaanaliisa, 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Apache Nation’s A Fastbuck, om. Ström Heidi, 45 p.

2. Apache Nation’s A Hardnuttocrack, om. Parkkinen Maarit, 39 p.

3. Sökövintin AG-Irvi-Leuka, om. Hummelin Kati, 8 p.

4. My Wild Funky Fellow, om. Jäntti Johanna, 8 p.

5. Magtaf Flagship Flanagan, om. Montonen Kaija, Montonen Ilkka, 7 p.

6. Blueflash, om. Rautsiala Suvi, Rautsiala Jyri, 3 p.

7. Tuulikellon Energico, om. Suominen Riitta, 2 p.

8. C’mere Oz The Great, om. Mannila Pia, 1 p.

9. Mimi Chill’s Dark Diamond, om. Keskinen Riikka, 0 p.

10. Pikkuliisan Sydämen Valo, om. Ruotsalainen Satu, 0 p.

VUODEN VETERAANIRATAJUOKSIJA 2017

Nartut

1. Oochigea’s Izbyiroces, om. Iivonen-Forsstén Mari, 30 p.

2. Fast Pack’s Against All Odds, om. Lehtinen Sari, Giraut David, 27 p.

3. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Oljemark Anne, 19 p.

4. Ankaa Speedy Star, om. Vuorinen Hanna, Kytömäki Sami, 17 p.

5. Paletin Savannah, om. Hursti Leena, 13 p.

6. Fast Pack’s Arctic Hope, om. Niva Laura, Niva Heikki, 6 p.

7. Sökövintin CG-Huomen-Lahja, om. Junttila Ville, 4 p.

8. Sattuman BJ-Martta, om. Vuorinen Hanna, Kytömäki Sami, 1 p.

9. Barchabell’s Katharsis, om. Iivonen-Forsstén Mari, 1 p.

10. Macarenan Bridge, om. Paulavirta Suvi, 0 p.

Urokset

1. Elko River Du Tepee D’amour, om. Sommardahl Thomas, Ruotsalo Antti, 68 p.

2. Paletin Soulman, om. Lautala Merja, Lautala Jorma, 29 p.

3. Maxwin Hurricane, om. Suominen Riitta, 20 p.

4. Paletin Super Trouper, om. Björkqvist Ida-Maria, 19 p.

5. Acamar Speedy Star, om. Aaltonen Sari, 13 p.

6. Brona V.D. Waterram, om. Malvisalo Tuula, Ruusunen Erkki, 2 p.

7. Sökövintin CG-Huuli-Veikko, om. Hummelin Kati, 2 p.

8. Luminuolen Brokki, om. Näsi-Vimpari Pia, 0 p.

9. Nyanssin Berberis, om. Luusua Tarja, 0 p.

10. Sopisco Ensihupi, om. Sepponen Janne, 0 p.

Nartut yli 48 cm

1. Weikotin Jz-Toini, om. Säe Noora, Säe Mikko, 72 p.

2. Jewgenistajan Hulda Huoleton, om. Lahti Anna-Leena, 37 p.

3. Probaxon Bubble, om. Stöckell Marjo, 5 p.

4. Oochigea’s Izbyiwanna, om. Rahunen Pekka, 0 p.

5. Sökövintin CG-Hyvä-Sylvi, om. Siltanen Marjaana, Foxell Marja-Liisa, 0 p.

Urokset yli 51 cm

1. Weikotin Jz-Torsti, om. Lahti Merja, 74 p.

2. Sattuman BJ-Mahitis, om. Ruotsalainen Jyrki, Ruotsalainen Satu, Ruotsalainen Tatu, 58 p.

3. Jewgenistajan Hokkus-Pokkus, om. Näsi-Vimpari Pia, 21 p.

4. Maxwin Hooligan, om. Stenroos Paula, Stenroos Jaakko, 21 p.

5. Pipsqueak Smokeonthewater, om. Lahti Taru, 0 p.

VUODEN AGILITYWHIPPET 2017

1.  Apple Garden’s Festina Lente, ”Nikita”, om. & ohj. Hanna-Mari Hartin, 96 p.

2. Mei Dan Florida Panther, ”Mervi”, om. & ohj. Anette Lindell, 74 p.

3. Hookoplan Hayabusa, ”Nopo”,om. & ohj. Hanna-Mari Hartin, 55 p.

4. Zaraque’s Juliet In Temptation, ”Hippu”, om. & ohj. Anniina Oksanen, 44 p.

4.  Ikimba Arctic Breeze, ”Wendy”, om. & ohj. Lena-May Harjulin, 44 p.

6. Sagramour Magic Endeavor, ”Monni”, om. & ohj. Tuuli Strang, 40 p.

7. Tiger’s Chaos Breaking The Silence, ”Jeeves”, om. & ohj. Annica Ojala, 28 p.

8. Refined Moon Maniac, ”Spooky”, om. & ohj. Kati Rasku, 26 p.

9. Pikkuliisan Rakas Majesteetti, ”Lusmu”, om. & ohj. Eija Lähdesmäki, 13 p.

10. Sagramour Go For It, ”Mikke”, om. & ohj. Tuuli Strang, 5 p

 

Whippet agility-rotumestaruus 2017 tulokset

Whippet agility-rotumestaruus 2017 tulokset

1.Nopo” Hookoplan Hayabusa & Hanna-Mari Hartin
Aika: 38,54; Nopeus: 4,07; AV: -4,46; RV: 0; Tulos: -4,46 – WH-hyvitys 3lk -6 = Tulos: -10,46

1. "Nopo" Hookoplan Hayabusa, ohjaaja Hanna-Mari Hartin

© Hanna-Mari Hartin

2. Monni & Tuuli Strang 
Aika: 45,49;Nopeus: 3,38; AV: -3,51; RV:0; Tulos: -3,51

Monni ja Tuuli

3. Nikita & Hanna-Mari Hartin
Aika: 41,00; Nopeus: 3,81; AV: -6,00; RV: 5, Tulos: 5 – WH-hyvitys 2lk -3= Tulos: 2

17142240_10155195617719869_2132282461_o

© Hanna-Mari Hartin

4. Jeeves & Annica Ojala
Aika: 44,85; Nopeus 3,43; AV: -4,15; RV 5; Tulos: 5

5. Spooky & Kati Rasku
Aika: 56,69; Nopeus 2,72; AV: 10,69; RV: 5; Tulos: 15,69 – WH-hyvitys 2lk -3 = Tulos: 12,69

6. Lusmu & Eija Lähdesmäki 
Aika: 42,99; Nopeus: 3,33; AV: -1,01; RV: 15, Tulos: 15

Ilman tulosta jäivät: Mikke & Tuuli Strang

Mikke ja Monni

Mikke ja Monni

Vuoden koirat 2016

VUODEN NÄYTTELYWHIPPET 2016

Urokset

1. C’mere Oz The Great (Aberdeen Remarkable In Paris – Pipsqueak Lovely Whipster), Pia & Kirsi Mannila / 343 p. ROP

2. Whiptails Painted Paragon (Sol Y Sombra Palais Royal – Whiptails Milk’n Honey), Ulla Rytkönen / 255 p.

3. Play A While Mora Marknad (Play A While The Hours – Play A While Late Red Autumnhop Ale), Mia & Timo Pelttari / 215 p.

4. C’mere Pigs Might Fly (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Jaana Jyläntö / 173 p.

5. C’mere Rebel Yell (C’mere Nottambulo – C’mere La Bohéme), Anne Jokivuori / 137 p.

6. Snow Hill Full Sail (Plumcreek I’m A New Yorker – Snow Hill Mind Body & Soul), Salla Hukari / 114 p.

7. Play A While What A Wonderful World (Zelig Prince of Peace – Play A While Valkulla), Mia & Timo Pelttari / 108 p.

8. Pendahr Fred Perry (Khalibadh Vintermåne – Pendahr P.O.S.H.), Anita Sandqvist / 96 p.

9. Hookoplan Hayabusa (Hjortronblommans Gin Martin – Whiptails Pocahontas), Hanna-Mari Hartin / 87 p.

10. Magtaf Flagship Flanagan (Sobresalto Quann Staje C’me-re – Sporting Fields Jamaican Me Crazy), Kaija & Ilkka Montonen / 81 p.

11. Sobresalto Quann Staje C’me-re / 80 p.
12. Brookway Wacky White Rabbit / 80 p.
13. Gaselle’s Fellini / 78 p.
14. Belltown High Styler / 77 p.
15. C’mere Oh My / 74 p.
16. Burnt Sienna Calico Rocks / 73 p.
17. Whiptails Holding The Dream / 72 p.
18. C’mere Nottambulo / 66 p.
19. Brookway Academy Choice / 62 p.
20. Zaraque’s Just Light Up My Way / 53 p.

Nartut

1. Sagramour Graceful Henrietta (Aberdeen Remarkable In Paris – Sagramour Foxy Flyer), Unto Timonen & Sampo Miettinen & Marina Aaltio / 297 p. VSP

2. Whiptails Daring To Dream (Sunbeam Highlander of Starline – Snow Hill Body Language), Kirsi & Timo Aalto / 219 p.

3. C’mere Please Please Please (Brookway Academy Choice – C’mere Milwaukee), Kirsi Helin & Pia & Kirsi Mannila / 189 p.

4. Sporting Fields Jamaican Me Crazy (Harmony’s Pablo Picasso – Sporting Fields Beach Baby), Jaana Ihanainen / 181 p.

5. C’mere Qukkuluuruu (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Jonna Hirvonsalo & Pia & Kirsi Mannila / 181 p.

6. C’mon Angels Face (Play A While Mora Marknard – Alborada De Isla De Bali), Janita Pelttari & Katariina Valonen / 169 p.

7. C’mere Milwaukee (Twyborn Philadelphia – C’mere Icy Crystal), Kirsi & Pia Mannila / 168 p.

8. Whiptails Sweet Tea at Sunrise (Becscott Slim Jim With Ipanema – Whiptails Milk’n Honey), Kirsi & Timo Aalto /165 p.

9. Kupleto Ava (C’mere Oz The Great – Absoliuti Idile Be My Bianca Ryan), Sanna Norhio-Hanski / 143 p.

10. C’mere Quperkeikka (Zelig Bottle of Smoke – Pipsqueak Lovely Whipster), Kari Naukkarinen / 138 p.

11. Mei Dan Florida Panter /110 p.
12. Courtborne Renee Dwyer / 107 p.
13. Sandbay Shining Star / 82 p.
14. Wolf Tone Mirabelle / 69 p.
15. Softouch Girl Next Door / 65 p.
16. Magtaf May In Martinique / 63 p.
17. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p.
18. C’mere Hattara / 58 p.
19. Bonnywhapit Flowerpower / 54 p.
20. Librium’s Remarkable Jazz / 48 p.

VUODEN NUORI

  1. Sagramour Graceful Henrietta / 297 p. ROP
  2. Whiptails Daring To Dream / 219 p.
  3. C’mere Please Please Please /189 p.
  4. C’mere Qukkuluuruu /181 p.
  5. C’mere Pigs Might Fly /173 p. VSP
  6. C’mon Angels Face /169 p.
  7. Kupleto Ava /143 p.
  8. C’mere Quperkeikka /138 p.
  9. C’mere Rebel Yell / 137 p.
  10. Snow Hill Full Sail / 114 p.

VUODEN VETERAANI

  1. Whiptails Painted Paragon / 255 p. ROP
  2. Hookoplan Hayabusa /87 p.
  3. Pipsqueak Lovely Whipster / 58 p. VSP
  4. C’mere Hattara / 58 p.
  5. Softouch Wild Hawk / 31 p.
  6. Softouch Little Big Man /29 p.
  7. Chosen Tricks Feeling High / 23 p.
  8. My Camelot RN Passion / 21 p.
  9. Pojanrinteen Navigator / 21 p.
  10. Hookoplan Harmattan / 21 p.

VUODEN JALOSTUSKOIRA

  1. Aberdeen Remarkable In Paris / 762 p. ROP
  2. Pipsqueak Lovely Whipster / 736 p. VSP
  3. Whiptails Milk’n Honey / 481 p.
  4. Zelig Bottle of Smoke / 413 p.
  5. Play A While Mora Marknad / 391 p.
  6. Twyborn Philadelphia / 271 p.
  7. C’mere Icy Crystal / 234 p.
  8. Sobresalto Quann Staje C’mere / 232 p.
  9. Alborada De Isla De Bali / 206 p.
  10. C’mere Oz The Great / 202 p.

VUODEN KASVATTAJA

  1. C’mere / 886 p.
  2. Whiptails / 711 p.
  3. Sagramour / 317 p.
  4. Brookway / 206 p.
  5. Hookoplan /180 p.
  6. Softouch /170 p.
  7. Mei Dan /119 p.
  8. Zaraque’s /119 p.
  9. Bonnywapit / 76 p.
  10. Woodbrooks /72 p.

VUODEN RATAJUOKSIJA 2016

1. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna & Janne Vekkeli / 147 p. ROP

2. Hilton Du Pack De La Jet, om. Emmi Ventelä / 122 p. VSP

3. Indian Hill’s Aramis, om. Jari Forsstén / 109 p.

4. Chasing Lane’s Going For Gold, om. Kai Karjalainen & Heidi Kero / 104 p

5. Nopurin Meryl Streep. om. Sari Salminen / 99 p.

6. Nopurin Snoop Dogg. om. Anne Jokisalo / 99 p.

7. Maxwin Invictus, om. Kerttu & Tuomas Tuomi / 97 p.

8. Indian Hill’s Gameover, om. Jyrki & Satu & Tatu Ruotsalainen / 91 p.

9. Weikotin JZ-Toini, om. Noora & Mikko Säe / 88 p.

10. Indian Hill’s Aragon, om. Merja & Mikko & Veera Lahti / 87 p.

VUODEN VETERAANIRATAJUOKSIJA 2016

1. Paletin Soulman, om. Merja & Jorma Lautala / 78 p. ROP

2. Sattuman BJ-Mahitis, om. Jyrki & Satu & Tatu Ruotsalainen / 71 p.

3. Brona V.D. Waterram, om. Tuula Malvisalo & Erkki Ruusunen / 65 p.

4. Elko River Du Tepee D’Amour, om. Thomas Sommardahl & Antti Ruotsalo / 47 p.

5. Sattuman BJ-Martta, om. Hanna Vuorinen & Sami Kytömäki / 32 p. VSP

6. Oochigea’s Izbyiwanna, om. Pekka Rahunen / 25 p.

7. Oochigea’s Izbyiroces, om. Maria Iivonen-Forsstén / 22 p.

8. Paletin Savannah, om. Leena Hursti / 21 p.

9. Zaphira V.D. Spaarne Meute, om. Eeva & Lasse Salmela / 20 p.

10. Blackbitch’s Boogie Nights, om. Anne Oljemark / 19 p.

VUODEN RATAJUOKSIJATULOKAS 2016

1. Nopurin Jack Sparrow, om. Minna & Janne Vekkeli / 147 p. ROP

2. Nopurin Meryl Streep. om. Sari Salminen / 99 p. VSP

3. Nopurin Snoop Dogg. om. Anne Jokisalo / 99 p.

4. Paletin Candyking, om. Johanna Kuoso & Jari Rämö / 44 p.

5. Mimi Chill’s Dare To Be Great, om. Kati Heino / 25 p.

6. Nopurin Sylvester Stallone, om. Johanna Jäntti & Johanna Kakko / 21 p.

7. Paletin Cupcake, om. Monica Eriksson / 17 p.

8. Marakaya’s James Bond, om. Merja & Mikko & Akseli Lahti / 14 p.

9. Paletin Captainkid, om. Kari Keltakangas / 14 p.

10. Tiger’s Chaos Breaking News, om. Riitta Vepsäläinen / 12 p.

VUODEN MAASTOJUOKSIJA 2016

1. Chassienne D’or Toomie Trishel, om. Susanna Jokinen / 100 p. ROP

2. Besties Upper Class, om. Terhi Paavola & Harri Nurmela / 94 p.

3. Lexus For Mimi Chill’s Besti-Ya Kiy, om. Anna Reponen & Marko Pessi / 90 p.

4. Indian Hill’s Adeline, om Laura Valkama & Tomas Andersson / 84 p. VSP

5. Skyisthebest Flylikeaneagle, om. Anne Koikkalainen / 82 p.